خدمات

آبکاری تزیینی

آبکاری تزیینی

آبکاری تزیینی

برای مشاهده بهترین قیمت آبکاری کلیک نمایید.

آبکاری

آبکاری (plating) به قرار دادن لایه ای از فلزات یا غیر فلزات بر روی لایه ای از فلزات یا غیر فلزات گفته می شود و سبب پایداری سطح اجسام و جلوگیری از پوسیدگی و خوردنگی و زنگ زدگی  آن ها می شود.

امروزه با توجه به اهمیت و کاربرد متعدد صنعت آبکاری،  سرمایه گذاری گسترده ای به صورت ملی و خصوصی  در این زمینه انجام می شود و  بسیاری از صاحبان صنایع در صنعت  آبکاری فعالیت و سرمایه گذاری می کنند. گسترش فعالیت در این زمینه به بهبود اقتصاد ملی کمک چشمگیری می کند.

 

 

تاریخچه آبکاری

آبکاری دارای قدمت طولانی است و از اواخر قرن هجدهم و با اختراع پیل الکتریکی توسط ولتا فیزیکدان ایتالیایی و تحقیقات میشل فارادی دانشمند انگلیسی که سبب کشف قوانین فارادی بود، به شکل امروزی آغاز گردید. در ایران پیش از تولد حضرت مسیح روش آبکاری  بر روی طلا و نقره انجام می شده است و این نتیجه با کشف سکه ها، سفال ها، جامهای شاخی شکل در دوران اشکانیان به دست آمده است. تاریخچه آبکاری نوین در ایران قدمتی بیش از صد سال دارد. در سال 1277 توسط ابراهیم خان صحاف باشی برای اولین کارگاه آبکاری را در ایران تاسیس نمود.

آبکاری از گذشته تا کنون به عنوان مصارف گوناگون مورد استفاده قرار می گیرد. امروزه نیز در صنایع و مصارف مختلفی مانند صنایع نفت و گاز، صنایع فناوری مواد غذایی، صنایع خودروسازی، الکترونیک و مخابرات، فناوری نانو، هوا فضا، لیزر، پزشکی، هسته ای  و… کاربرد دارد.

روش های مختلفی در انجام آبکاری وجود دارد که از آن جمله می توان به روشی اشاره کرد که درآن یک سطح جامد با یک ورق فلز پوشانده شده و سپس گرما و فشار روی فیوز اعمال می شود. اخیراً در آبکاری از مایعات  استفاده می شود.

 

فرآیند آبکاری

آند و کاتدی که می خواهد پوشش دهی شود در داخل یک حمام الکترولیتی قرار می گیرند. کاتد قسمتی است که قرار است لایه بر روی آن بنشیند و آند فلزی است که روکش است و جنس فلزی مانند سرب است که حل نمی شود. حمام الکترولیتی حاوی یک یا چند نمک فلزی محلول است. با برقرار کردن جریان dc در حمام الکترولیتی پدیده انتقال یون های فلزی به سمت کاتد اتفاق می افتد و در نتیجه بر روی قطعه متصل به کاتد می نشیند.

آبکاری الکترولیتی یک روش قدرتمند که سبب مقاومت بیشتر در برابر سایش ، افزایش سختی، مقاومت بیشتر در خورندگی و زنگ زدگی در برابر رطوبت، افزایش چسبندگی پوشش و… می شود. همه این خواص و ویژگی ها به عوامل مختلفی از جمله دما، غلظت اجزا، چگالی جریان،  PH الکترولیت، شرایط جریان الکترولیت و استفاده از افزودنی های الکترولیت بستگی دارد.

همچنین آبکاری الکترولیتی برخی از خواص فیزیکی، شیمیایی و مکانیکی قطعه کار را تغییر می دهد. تغییر در ظاهر قطعه کار نمونه ای از  تغییر فیزیکی و تغییر در مقاومت کششی و سختی سطح نمونه ای از تغییر مکانیکی و پوشش نیکل استفاده شده که سبب مقاومت در برابر خورندگی می شود از نمونه های تغییر شیمیایی می باشد.

 

مزایای آبکاری

امروزه آبکاری در فناوری های مدرن بسیار مهمی کاربرد فراوانی دارد. در زیر برخی از مزایای آبکاری آورده شده است.

 • تزیین اشیاء زینتی
 • مهار خورندگی
 • بهبود لحیم کاری
 • مقاومت سازی
 • بهبود فرسودگی
 • کاهش اصطحکاک
 • بهبود چسبندگی رنگ
 • محافظت در برابر اشعه
 • آبکاری طلا و نقره پس از اتمام ساخت
 • مورد استفاده در فناوری نانو
 • افزایش رسانایی الکتریکی

 

آبکاری تزیینی

آبکاری تزیینی به منظور آبکاری، آنودایزکردن، پوشش، پولیش و رنگ آمیزی و ساخت سطوح زیبا و تزیینی در صنایع و مصارف مختلف مانند صنایع نظامی، اتومبیل، هوافضا والکترونیک، تولید دستگیره درها، درپوش مخزن سوخت، شیر آب، رادیاتور، مبلمان اداری و… کاربرد فراوانی دارد.

آبکاری تزیینی دارای استاندارد ASTM(سازمان بین المللی توسعه استاندارد) است.

آبکاری تزیینی در جنس های مختلفی تولید و مورد استفاده قرار می گیرد. روی، روی آهن، کروم، نیکل، مس، برنج، قلع ونقره از جمله جنس های مختلف آبکاری تزیینی هستند.

 

 

آماده سازی سطوح آبکاری تزیینی

نکته قابل توجه این است که در سطوح مختلف که نیاز به آبکاری تزیینی دارند، قبل از شروع آبکاری از پاک بودن سطح از آلاینده ها اطمینان خاطر پیدا کرد و نقایصی مانند سوراخ، ترک و شکاف بر روس سطوح وجود نداشته باشند زیرا با وجود هر یک از آنها روی سطوح سبب خورندگی زودرس، از بین رفتن ظاهر و حتی خرابی قسمتی از آنها پس از آبکاری تزیینی می شود.

همچنین در صورت عدم تمیز کردن سطوح و فراهم نکردن بستری مناسب، نارسانایی هایی در انجام آبکاری تزیینی به وجود خواهد آمد.  آماده سازی سطوح مورد نیاز آبکاری تزیینیسطوح مختلف مورد نیاز آبکاری تزیینی در سه مرحله تمیز کردن، پرداخت و شستشو آماده سازی می شوند.

با استفاده از تمیز کننده های قلیایی ، پاک کننده های اسیدی یا آب سطوح از لایه های روغن تمیز می شوند. . پس از مرحله تمیز کردن سطوح از آلاینده ها مرحله پرداخت انجام می شود که این مرحله سبب سخت شدن قطعات می گردد.

شستشو مرحله نهایی آماده سازی سطوح است که به  دو صورت  فیزیکی و شیمیایی انجام می شود. در تمیزکاری فیزیکی با استفاده از انرژی مکانیکی آلاینده ها از سطوح پاک می شود و شامل  فرچه کشی و تحریک اولتراسونیک است.  در تمیز کاری شیمیایی با استفاده از مواد شیمیایی و دارای قابلیت واکنش با فلز سطوح از آلاینده ها تمیزکاری می شود.

 

به منظور آگاهی از آبکاری تزیینی و کسب اطلاعات در این زمینه می توانید به یکی از بهترین سایت های آبکاری تزیینی به نشانی https://www.ahancenter.com مراجعه نمایید و همچنین به منظور گرفتن مشاوره رایگان در خصوص خدمات آبکاری  با متخصصین این حوزه در شرکت آهن سنتر با شماره تلفن 48417-021 تماس حاصل نمایید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *