خدمات

آبکاری نیکل کروم

آبکاری نیکل کروم

آبکاری نیکل کروم و آبکاری تزیینی

نیکل و کروم چیست و آبکاری این فلزات چگونه انجام می شود؟ آبکاری نیکل و کروم از متداول ترین انواع آبکاری در صنایع شیرآلات به شمار می روند. آبکاری نیکل و کروم در در ایجاد پوشش مناسب برای قطعات صنعتی و تزیینی مانند شیرآلات ،  انواع یراق آلات، لوستر،قطعات خودرو و غیره انجام می شود.

بریا انجام  یا گرفتن راهنمایی در مورد خدمات آبکاری کافیست با شماره تلفن ۰۲۱۴۸۴۱۷ تماس گرفته و از مشاوره کارشناسان و مشاوران خبره آهنسنتر بهره مند شوید. همچنین میتوانید برای خرید انواع لوله بدون درز و لوله درزدار ، لوله آبیاری ، لوله داربست ، لوله کشاورزی ،‌ ورق آهن ،‌ ورق روغنی ،‌ ورق سیاه ، ورق گالوانیزه و انواع آهن آلات با ما تماس بگیرید.

 

آبکاری نیکل

خدمات آبکاری نیکل چیست

خدمات آبکاری نیکل یکی از مهم ترین روش های آبکاری است که در صنایع به کار گرفته می شود. تاریخچه آبکاری نیکل به چند قرن می رسد. این فرایند برای اولین با در سال 1843 توسط فردی به نام R.Rotlger انجام گرفت که موفق شد در یک حمام شامل آمونیاک و نیکل، رسوبات نیکل را بدست آورد پس از او آدامز به عنوان اولین فرد بود که توانست آبکاری با نیکل را تجاری کند. نیکل رنگی سفید و متمایل به زرد داشته و شبیه به نقره است. دارای خواص انقباض و انبساط پذیری بالایی است همچنین از خاصیت مغناطیسی و جوش پذیری بالایی برخوردار است. آبکاری با نیکل را معمولا برای ایجاد یک لایه براق بر روی یک لایه ی بعد مانند کروم قرار داده تا سطح کار جلا یافته و در برابرخوردگی از مقاومت بالایی برخوردار شوند.

امروزه خدمات آبکاری نیکل به روش های نوین از جمله الکترولس انجام می شود در این روش فرایند آبکاری نیکل بدون اعمال جریان الکتریکی اتفاق می افتد.

معمولا از خدمات آبکاری نیکل برای کاربردهای تزئینی، شکل دهی الکتریکی و مهندسی استفاده می کنند. البته لازم به ذکر است بدانید 80 درصد این نوع آبکاری برای موارد تزیینی به کار می رود و 20 درصد باقی مانده برای مقاصد دیگر

در این نوع آبکاری محلول های آبکاری مخصوص تزیینی نیکل با مواد آلی همراه هستند این مواد باعث می شوند که فرایند کریستالیزاسیون الکتریکی را به شکلی تغییر دهند که حاصل آن یک پوشش صاف و براق است. در هنگام آبکاری نیکل تزیینی سطح نیکل موجود بر روی شی از طریق پرداخت مکانیکی صاف و براق می شده است که این عملکرد از سال 1870 تا 1945 ادامه داشت. برای جلوگیری از کدر شدن نیکل در فضای آزاد بر روی پوشش های پرداخت شده به وسیله نیکل به صورت الکتریکی یک لایه کروم به صورت بسیار نازک پوشش می دهند. این امر باعث شد تا در اوایل دهه 1950 پوشش های چند لایه نیکل باب شود. آبکاری نیکل به شکل چند لایه هنگامی که به همراه پوشش ریز گسسته کروم قرار بگیرد قابلیت پوشش دادن بیشتر فلزات و آلیاژها و پلاستیک های پوشش پذیر را خواهند داشت. این قابلیت باعث می شود که وسایل مختلف در دراز مدت از پوشش و محافظ قوی در برابر ساییدگی و خوردگی برخوردار باشند.

خدمات آبکاری کروم

خدمات آبکاری کروم چیست؟ پس از بررسی خدمات آبکاری نیکل باید بدانید که کروم عنصری است که در دمای 1875 درجه سانتیگراد ذوب می شود. این متریال از مقاومت بالایی در برابر زنگ زدگی و عوامل شیمیایی برخوردار است. نکته قابل توجه ای که در ارتباط با آبکاری کروم وجود دارد این است که این متریال ویژگی های فیزیکی را که از طریق فرایند آبکاری کسب کرده است تا دمای 400 درجه سانتیگراد حفظ می کند. آبکاری کروم را معمولا در دو زمینه تزیینی و صنعتی که به آبکاری کروم سخت شهرت دارد انجام می دهند. روکشی که به وسیله آبکاری با کروم به وجود می آید به رنگ نقره است و سفید مایل به آبی است. قدرت انعکاسی که بعد از آبکاری با کروم در سطح کاملا صیقلی برآورد شده 65 درصد است. جالب است بدانید که آبکاری به وسیله نقره و نیکل با گذشت زمان دچار نوسان و ضایع شدن می شود اما کروم تغییری نمی کند . لایه های کروم قابلیت نقاشی، رنگ کاری و جوش پذیری ندارند. این فلز در برابر نمک ها و مواد قلیایی از مقاومت بالایی برخوردار است. اما در برابر اسید سولفوریک واسید کلریدریک وسایر اسیدهای هالوژن‌دار درهمه  غلظتها ودر درجه حرارت های مختلف از خود واکنش نشان می دهد.

در ادامه بحث آبکاری با نیکل قصد داریم به آبکاری کروم سخت اشاره کنیم آبکاری کروم سخت قابلیت تحمل درجه حرارت بسیار بالا را دارد و در برابر دمای 400 درجه سانتی گراد و خوردگی شیمیایی مقاومت قابل قبولی از خود به نمایش می گذارد. ظاهر کروم بسیار زیبا و جذاب است اما در نوع آبکاری تزئینی چندان در برابر سایش از خود مقاومت نشان نمی دهد.

آبکاری کروم

تاریخچه آبکاری در جهان و در ایران

آبکاری به شکل امروزی در اواخر قرن هجدهم با اختراع پیل الکتریکی توسط ولتا فیزیکدان ایتالیایی و تحقیقات میشل فارادی دانشمند انگلیسی که سبب کشف قوانین فارادی آغاز گردید. در ایران با کشف سفال ها، سکه ها، جام های شاخی شکل در دوران اشکانیان به کاربرد آبکاری در این دوران پی برده می شود در نتیجه روش آبکاری در ایران به دوران پیش از تولد حضرت مسیح باز می گردد. آبکاری نوین در ایران بیش از صد سال قدمت دارد و اولین بار در سال 1277 توسط ابراهیم خان صحاف باشی کارگاه آبکاری در خیابان لاله زار تهران تاسیس شد.

 

فرآیند آبکاری

آند و کاتدی که می خواهد پوشش دهی شود در ون یک حمام الکترولیتی قرار می گیرند. به این تجهیزات مواد آبکاری میگویند. حمام الکترولیتی حاوی یک یا چند نمک فلزی محلول است. کاتد قسمتی است که قرار است لایه بر روی آن قرار میگیرد و آند فلزی است که روکش است و جنس فلزی مانند سرب است که حل نمی شود. با برقرار کردن جریان dc در حمام الکترولیتی پدیده انتقال یون های فلزی به سمت کاتد اتفاق می افتد و در نتیجه بر روی قطعه متصل به کاتد می نشیند.

آبکاری الکترولیتی یک روش قدرتمند که باعث افزایش مقاومت در برابر سایش ، افزایش سختی، مقاومت بیشتر در خورندگی و زنگ زدگی در برابر رطوبت، افزایش چسبندگی پوشش و… می شود. همه این ویژگی ها  به عوامل مختلفی از جمله چگالی جریان، دما، غلظت اجزا، PH الکترولیت، شرایط جریان الکترولیت و استفاده از افزودنی های الکترولیت بستگی دارد.

همچنین آبکاری الکترولیتی برخی از خواص فیزیکی، مکانیکی، شیمیایی  قطعه کار را تغییر می دهد. تغییر در ظاهر قطعه کار نمونه ای از  تغییر فیزیکی و تغییر در مقاومت کششی و سختی سطوح نمونه ای از تغییر مکانیکی و پوشش نیکل استفاده شده که سبب مقاومت در برابر خورندگی می شود از نمونه های تغییر شیمیایی می باشد.

 

 

آبکاری نیکل کروم

آبکاری نیکل کروم رایج ترین روش آبکاری است که از الکترودهای نیکل و کروم برای تشکیل چند لایه روی یک سطح  استفاده می کند و لایه بیرونی سختی را تشکیل می دهد که باعث افزایش مقاومت سطح در برابر خوردنگی و سایش می شود. نیکل اغلب به منظور مقاومت در برابر خورندگی استفاده می شود، در حالی که کروم قسمت تزیینی فرآیند آبکاری را انجام می دهد. ضخامت لایه های کروم و نیکل به کاربرد خاص آنها بستگی دارد. آبکاری نیکل دارای یک پوشش سفید است و روکش کرومی که کروم را در آن می گذارد دارای یک پوشش شفاف که سخت و مقاوم در برابر خراش است.

آبکاری نیکل کروم در صنایع مختلف کاربرد فراوانی دارد. یکی از کاربرد های آبکاری نیکل کروم در صنایع موتور سیکلت و اتومبیل به منظور براق کردن قسمت های مختلف اتومبیل می  باشد.

نکته قابل توجه این است که در سطوح مختلف که نیاز به آبکاری نیکل کروم دارند، قبل از شروع آبکاری از پاک بودن سطح از آلاینده ها اطمینان خاطر پیدا کرد و نقایصی مانند سوراخ، ترک و شکاف بر روی سطوح وجود نداشته باشند زیرا با وجود هر یک از آنها روی سطوح سبب خورندگی زودرس، از بین رفتن ظاهر و حتی خرابی قسمتی از آنها پس از آبکاری تزیینی می شود. همچنین در صورت عدم تمیز کردن سطوح و فراهم نکردن بستری مناسب، نارسانایی هایی در انجام آبکاری تزیینی به وجود خواهد آمد.

 

آماده سازی سطوح مورد نیاز آبکاری نیکل کروم

سطوح مختلف مورد نیاز آبکاری نیکل کروم در سه مرحله تمیز کردن، پرداخت و شستشو آماده سازی می شوند.·

  •  تمیز کردن: با استفاده از تمیز کننده های قلیایی ، پاک کننده های اسیدی یا آب سطوح از لایه های روغن، رنگ، خاک، هر نوع ماده خارجی دیگر تمیز می شوند.
  • پرداخت و جلا دادن: پس از مرحله تمیز کردن سطوح از آلاینده ها، مرحله پرداخت انجام می شود که این مرحله سبب سخت شدن قطعات می گردد. جلا دادن با یک سری چرخ های ساینده و تسمه های شن و ماسه انجام می شود که نتیجه نهایی آن یک قسمت فلزی صیقلی با جلاست که تمام ضایعات، خراش ها و ناخالصی های آن برداشته می شود.·
  •  شستشو: شستشو مرحله نهایی آماده سازی سطوح است که به  دو صورت  فیزیکی و شیمیایی انجام می شود. در تمیزکاری فیزیکی با استفاده از انرژی مکانیکی آلاینده ها از سطوح پاک می شود و شامل  فرچه کشی و تحریک اولتراسونیک است. در تمیز کاری شیمیایی با استفاده از مواد شیمیایی و دارای قابلیت واکنش با فلز سطوح از آلاینده ها تمیزکاری می شود.

آبکاری لوازم منزل

خرید محصولات آبکاری نیکل

در صورتی که قصد دارید محصولات آبکاری شده با کروم و نیکل را خریداری کنید باید بنا بر نیاز و محیطی که قصد دارید این تجهیزات را به کار ببرید تهیه کنید. برای انجام دادن صحیح این عملکرد نیاز به دانش و آگاهی در این زمینه خواهید داشت. اگر شما جزو آن دسته از افراد هستید که در این زمینه تجربه و تخصص لازم را ندارید می توانید از خدمات و مشاوره گروه آهن سنتر بهره بگیرید.آهن سنتر به عنوان یکی از بزرگترین عرضه کنندگان لوله مانیسمان و لوله درزدار در خدمت شماست.  تنها کافی است با شماره تلفن ۰۲۱۴۸۴۱۷ تماس گرفته و از مشاوره کارشناسان و مشاوران خبره آهنسنتر بهره مند شوید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *