خدمات

آبکاری نیکل کروم

آبکاری نیکل کروم

آبکاری نیکل کروم

برای مشاهده بهترین قیمت آبکاری کلیک نمایید.

آبکاری

آبکاری از قدیمی ترین روش ها ی پایداری سطح اجسام بوده و به منظور جلوگیری از خورندگی و پوسیدگی، زنگ زدگی، بهبود لحیم کاری، کاهش اصطحکاک، بهبود چسبندگی رنگ، محافظت در برابر اشعه، افزایش رسانایی الکتریکی و… انجام می شود. آبکاری به فرآیند قرارگیری لایه ای از فلزات یا غیر فلزات بر روی لایه ای از فلزات یا غیر فلزات نامیده می شود.

 آبکاری در فناوری های مدرن بسیار مهمی کاربرد فراوانی دارند. کاربرد های متعدد آبکاری در زمینه های گوناگون از جمله صنایع نفت و گاز، خودروسازی، الکترونیک، مخابرات، فناوری نانو، پزشکی ، هسته ای، لیزر، هوافضا و… به چشم می خورد و با توسعه سرمایه گذاری در زمینه فعالیت های آبکاری سبب بهبود اقتصاد ملی می شود.

 

 

تاریخچه آبکاری در جهان و در ایران

آبکاری به شکل امروزی در اواخر قرن هجدهم با اختراع پیل الکتریکی توسط ولتا فیزیکدان ایتالیایی و تحقیقات میشل فارادی دانشمند انگلیسی که سبب کشف قوانین فارادی آغاز گردید. در ایران با کشف سفال ها، سکه ها، جام های شاخی شکل در دوران اشکانیان به کاربرد آبکاری در این دوران پی برده می شود در نتیجه روش آبکاری در ایران به دوران پیش از تولد حضرت مسیح باز می گردد. آبکاری نوین در ایران بیش از صد سال قدمت دارد و اولین بار در سال 1277 توسط ابراهیم خان صحاف باشی کارگاه آبکاری در خیابان لاله زار تهران تاسیس شد.

 

فرآیند آبکاری

آند و کاتدی که می خواهد پوشش دهی شود در ون یک حمام الکترولیتی قرار می گیرند. حمام الکترولیتی حاوی یک یا چند نمک فلزی محلول است. کاتد قسمتی است که قرار است لایه بر روی آن قرار میگیرد و آند فلزی است که روکش است و جنس فلزی مانند سرب است که حل نمی شود. با برقرار کردن جریان dc در حمام الکترولیتی پدیده انتقال یون های فلزی به سمت کاتد اتفاق می افتد و در نتیجه بر روی قطعه متصل به کاتد می نشیند.

آبکاری الکترولیتی یک روش قدرتمند که باعث افزایش مقاومت در برابر سایش ، افزایش سختی، مقاومت بیشتر در خورندگی و زنگ زدگی در برابر رطوبت، افزایش چسبندگی پوشش و… می شود. همه این ویژگی ها  به عوامل مختلفی از جمله چگالی جریان، دما، غلظت اجزا، PH الکترولیت، شرایط جریان الکترولیت و استفاده از افزودنی های الکترولیت بستگی دارد.

همچنین آبکاری الکترولیتی برخی از خواص فیزیکی، مکانیکی، شیمیایی  قطعه کار را تغییر می دهد. تغییر در ظاهر قطعه کار نمونه ای از  تغییر فیزیکی و تغییر در مقاومت کششی و سختی سطوح نمونه ای از تغییر مکانیکی و پوشش نیکل استفاده شده که سبب مقاومت در برابر خورندگی می شود از نمونه های تغییر شیمیایی می باشد.

 

 

آبکاری نیکل کروم

آبکاری نیکل کروم رایج ترین روش آبکاری است که از الکترودهای نیکل و کروم برای تشکیل چند لایه روی یک سطح  استفاده می کند و لایه بیرونی سختی را تشکیل می دهد که باعث افزایش مقاومت سطح در برابر خوردنگی و سایش می شود. نیکل اغلب به منظور مقاومت در برابر خورندگی استفاده می شود، در حالی که کروم قسمت تزیینی فرآیند آبکاری را انجام می دهد. ضخامت لایه های کروم و نیکل به کاربرد خاص آنها بستگی دارد. آبکاری نیکل دارای یک پوشش سفید است و روکش کرومی که کروم را در آن می گذارد دارای یک پوشش شفاف که سخت و مقاوم در برابر خراش است.

آبکاری نیکل کروم در صنایع مختلف کاربرد فراوانی دارد. یکی از کاربرد های آبکاری نیکل کروم در صنایع موتور سیکلت و اتومبیل به منظور براق کردن قسمت های مختلف اتومبیل می  باشد.

نکته قابل توجه این است که در سطوح مختلف که نیاز به آبکاری نیکل کروم دارند، قبل از شروع آبکاری از پاک بودن سطح از آلاینده ها اطمینان خاطر پیدا کرد و نقایصی مانند سوراخ، ترک و شکاف بر روی سطوح وجود نداشته باشند زیرا با وجود هر یک از آنها روی سطوح سبب خورندگی زودرس، از بین رفتن ظاهر و حتی خرابی قسمتی از آنها پس از آبکاری تزیینی می شود. همچنین در صورت عدم تمیز کردن سطوح و فراهم نکردن بستری مناسب، نارسانایی هایی در انجام آبکاری تزیینی به وجود خواهد آمد.

به منظور آگاهی از آبکاری نیکل کروم و کسب اطلاعات در این زمینه می توانید به یکی از بهترین سایت های آبکاری نیکل کروم به نشانی https://www.ahancenter.com مراجعه نمایید و همچنین به منظور گرفتن مشاوره رایگان در خصوص آبکاری نیکل کروم  با متخصصین این حوزه در شرکت آهن سنتر با شماره تلفن 48417-021 تماس حاصل نمایید.

 

آماده سازی سطوح مورد نیاز آبکاری نیکل کروم

سطوح مختلف مورد نیاز آبکاری نیکل کروم در سه مرحله تمیز کردن، پرداخت و شستشو آماده سازی می شوند.·

  •  تمیز کردن: با استفاده از تمیز کننده های قلیایی ، پاک کننده های اسیدی یا آب سطوح از لایه های روغن، رنگ، خاک، هر نوع ماده خارجی دیگر تمیز می شوند.
  • پرداخت و جلا دادن: پس از مرحله تمیز کردن سطوح از آلاینده ها، مرحله پرداخت انجام می شود که این مرحله سبب سخت شدن قطعات می گردد. جلا دادن با یک سری چرخ های ساینده و تسمه های شن و ماسه انجام می شود که نتیجه نهایی آن یک قسمت فلزی صیقلی با جلاست که تمام ضایعات، خراش ها و ناخالصی های آن برداشته می شود.·
  •  شستشو: شستشو مرحله نهایی آماده سازی سطوح است که به  دو صورت  فیزیکی و شیمیایی انجام می شود. در تمیزکاری فیزیکی با استفاده از انرژی مکانیکی آلاینده ها از سطوح پاک می شود و شامل  فرچه کشی و تحریک اولتراسونیک است. در تمیز کاری شیمیایی با استفاده از مواد شیمیایی و دارای قابلیت واکنش با فلز سطوح از آلاینده ها تمیزکاری می شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *