تیرآهن

آهن قراضه

آهن قراضه

به ضایعات محصولات آهن که به صورت قراضه می باشد و امکان ذوب شدن و تبدیل دوباره ی آنها به آهن آلات وجود دارد آهن قراضه می گویند. همچنین به این نوع از آهن آلات ، آهن ضایعات و آهن قراضه ، فولاد قراضه نیز می گویند.

 

بازیافت آهن قراضه چیست؟

تبدیل آهن قراضه و استفاده ی دوباره از آن در بازار را بازیافت می گویند در حقیقت بازیافت یعنی تبدیل مواد کهنه و خراب شده به مواد جدید و قابل استفاده . البته مواد اندکی قابل بازیافت و استفاده ی دوباره هستند که در این قسمت این مواد را برایتان بازگو خواهیم کرد.

مواد قابل بازیافت عبارتند از : آهن و ابزار آلات آهنی قراضه ، پلاستیک ،کاغذ ، شیشه ، مقوا و.. همچنین بعضی از مواد شیمیایی زباله نیز قابل بازیافت هستندو این مواد تبدیل به کود کمپوست  می شود. یکی از فواید بسیار مهم بازیافت این است که موادی که قابل استفاده نیستند را به مواد قابل استفاده تبدیل می کند.

و مانع از بین رفتن سرمایه ی ملی می شود و همچنین مانع استفاده ی زیاد از مواد خام و مصرف انرژی می شود. همچنین یکی دیگر از مزیت بازیافت کاهش تولید گاز های گلخانه ای می باشد.

 

 

آهن قراضه

بازیافت آهن ضایعات و فولاد :

آهن دارای حجم تولید بالایی در بین فلزات می باشد ؛ از نظر قیمت ارزان تر نسبت به دیگر فلزات می باشد وبیشترین ارزش ناخالصی  نیز به آن تعلق می گیرد.

 درصنایع مختلفی مانند سازه سازی ها، ساختمان ها، ماشین آلات، تجهیزات، دستگاه ها و خودروسازی عموما آهن بکار برده می شود و نهایتا مواد بازیافتی بیشتری در این صنایع موجود می باشد.

قراضه آهن و فولاد ماده ی اولیه ی مناسبی برای تولید محصولات آهنی بشمار می آیند. تولید انبوه آهن و فولاد باعث شده که در قرن 12 نیاز به صنعت فرآوری قراضه از منابع ثانویه احساس شده و این صنعت ادامه دار شود. دسته بندی آهن قراضه را عیار آهن موجود در آن مشخص می کند.

و مطابق با این طبقه بندی برای ذوب در کوره های فولاد سازی آماده می شود. قراضه های بدست آمده از آهن و فولاد به دو دسته تقسیم می گردد: قراضه ی داخلی و خارجی.

در ادامه ی این بخش به بررسی قراضه ی داخلی و خارجی می پردازیم.

 

  • قراضه داخلی چیست؟

مراحل ساخت و تهیه ی فولاد سازی محصول قراضه ی داخلی را ایجاد کرده و در اختیار ما قرار می دهد و فولاد ذوب شده از کوره به صورت شمش ، تختال و شمشال ریخته می شود.

ریختگری شمش با نورد اولیه انجام می شود و اندازه های بالایی قراضه به صورت پوسته ، برش های انتهایی و زائده درست می شود. جمع کردن این قراضه در واحد مربوطه به راحتی انجام می شود. و با توجه به آلیاژ های آن جدا می شود. این نوع از قراضه ها از واحد تولید خارج نمی گردد.

زیرا بیشتر واحدهای نورد فولاد ظرفیت ساخت فولاد خام را دارند. در نتیجه قراضه های داخلی در چرخه صنعت فولاد باقی می مانند. همچنین  این آمار بازیافت در چرخه ی صنعت ثبت نمی گردد. لازم است بدانید که پیشرفت های صنعتی که در این اواخر باعث کم شدن تولید قراضه ی داخلی می شود.

 

  • قراضه خارجی چیست؟

بازیافت این قراضه ها به دو دسته تقسیم می گردد : دسته قدیم و جدید.

قراضه صنعتی جدید که توسط  تهیه کنندگان محصولات پایانی فولاد تهیه می شوند عبارتند از : قراضه ی حاصل از فرآوری صفحات به بدنه ی خودرو ، مفتول به ابزار و سیم به میخ میشود. بیشتر این قراضه ها مانند قراضه ی داخلی محصول نورد هستند و کیفیت مشخصی دارند.

این قراضه ها شامل برش ها و زائده مفتول و صفحات معیوب هستند که از نظر آلیاژ نوع مشخصی دارند و فاقد آلودگی هستند.

با توجه به داشتن ترکیب شیمیایی معلوم این قراضه ها کیفیت اولیه را دارند. گونه ی دیگر این قراضه ها شامل براده و تراشه های ایجاد شده از ماشین کاری و دیگر محصولات ساخته شده از نورد ، سوراخ کاری و همچنین برش کاری فلز می باشد. ترکیب آلیاژهای این مواد متفاوت است و بیشتر انها به روغن رنگ و سایر فلزات آلوده هستند. قراضه ی قدیمی یا فرسوده نیز محصول فولادی رایجی هست که عمر کاری آنها پایان یافته است.

برخی از منابع عمده قراضه قدیمی عبارتند از : قراضه خودرو، قراضه وسایل خانگی مثل یخچال و فریزر، اجزای ساختمانی، پل ها و غیره ….

 

 

آهن قراضه

 

 

قیمت آهن ضایعات

قیمت آهن ضایعات ثابت نبوده و در بازر خرید بر حسب هر کیلو محاسبه می گردد. و در نهایت قیمت متناسب با خرید که شما قصد دارید انجام دهید صورت می پذیرد.

 راهنمای خرید

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ی خزرید و اطلاع از قیمت روز آهن و محصولات آهنی با آهن سنت تماس بگیرید و از راهنمایی های کارشناسان فروش این مجموعه مطلع گردید. کارشناسان اهن سنتر در طول روز آماده ی پاسخگویی به شما عزیزان هستند و کارشناسان فروش این مجموعه در دسته ی افراد با تجربه در زمینه ی خرید و فروش می باشند بنابراین هر سوالی که شما در زمینه ی آهن دارید کارشناسان می توانند به شما عزیزان پاسخ دهند. با خرید از آهن آنلاین می توانید کالایی با قیمت پایین و با کیفیت بالا نیز خریداری نمایید. برای اطلاع از ویژگی محصولات اهنی دیگر همچون لوله ، تیر آهن ، مفتول ، اتصالات و همچنین خدماتی از جمله آبکاری ، رنگ کاری ، برشکاری و… مقالات دیگر وبسایت آهن سنتر را مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *