انواع تیرآهن

تیرآهن

تیرآهن بال‌پهن(IPB) یا هاش (H) برای اولین بار در شرکت (Bethlehem) تولید گردید و به یکی از مهمترین دستاوردهای این واحد تولیدی تبدیل شد زیرا با تولید آن تحول عظیمی در صنعت فولاد ایجاد گردید. تیر(I)شکل پیش از تیر بال‌پهن ابداع و تولید شده بود، اما تیر «هاش بال‌پهن» به عنوان یک اختراع بسیار مهم محسوب می گردید که حتی در لوگوی این کمپانی نیز مورد استفاده قرار گرفت.

خط تولید «هاش» در کمپانی Bethlehem بسیار بزرگ بود به طوری که توانست تیرآهن‌های بال‌پهن تا عمق ۳۶ اینچ یا ۴۴/۹۱ سانتی متر را  تولید نماید. به دلیل تقاضای بالا و محبوبیت «هاش» در سراسر ایالت متحده آمریکا، قیمت تیرآهن «هاش بال‌پهن» تولید شده این کمپانی بالا رفت. همچنین این نوع تیرآهن، در طول جنگ جهانی اول به عنوان مواد مورد نیاز در جنگ کاربرد بسیار فراوانی داشت.

 

انواع تیرآهن

تیرآهن به سه صورت معمولی تیرآهن IPE (استاندارد اروپا و ایران)،تیرآهن INP (استاندارد چین و روسیه) و تیرآهن IPB (بال پهن) وجود دارد.

به طور معمول کارخانه های سازنده تیرآهن از دو نوع استاندارد IPE و INP پیروی می‌نمایند : تیرآهن IPE و INP به ارتفاع ۸۰–۶۰۰ میلیمتر و تیرآهن IPB به ارتفاع ۱۰۰–۱۰۰۰ میلیمتر تولید می‌شود. کاربرد تیرآهن در ساختمان به صورت ستون، خرپا، نعل درگاه، تیر در پوشش سقف‌ها و پل‌های لانه زنبوری استفاده می‌شود.

 

تیرآهن IPE

این تیرآهن معمولی و استاندارد(I) شکل، در ایران وجود دارد. این تیرآهن طبق استاندارد اروپا تولید می‌شود و ضخامت بال آن ثابت است.

تیرآهن INP

تیرآهن (I) شکل که ضخامت بال آنها با فاصله گرفتن از جان تیرآهن کاهش می‌یابد که این استاندارد کارخانجات روسیه و چین می‌باشد.

 

تیرآهن IPB

تیرآهن H یا تیر آهن‌های عریض که در آنها طول بال‌ها نسبت به تیرآهن‌های IPE افزایش یافته است.

 

نکته: علامت V نشان دهنده سنگین بودن و علامت L نشان دهنده سبک بودن تیرآهن می‌باشد. به عنوان مثال IPBV نشان دهنده تیرآهن عریض سنگین و IPBL نشان دهنده تیرآهن عریض سبک می‌باشد.