تیرآهن

تیرآهن هاش

تیرآهن هاش

برای مشاهده بهترین قیمت هاش کلیک نمایید.

تیرآهن هاش

تیرآهن از مهم ترین اجزای اصلی ساختمان ها محسوب می شوند که سبب استحکام بخشیدن به سازه خواهد شد. معاملات تیرآهن در بین بازاریان و پیمانکارن ساختمانی و سایر مصرف کنندگان تیرآهن رایج می باشد.تیراهن ها  دارای انواع مختلفی هستند. یکی از انواع تیرآهن، تیرآهن هاش می باشد که کاربرد فراوانی در ساخت وساز ها دارد.

اگر قصد خرید تیرآهن هاش را دارید بهتر است قبل از خرید اطمینان خاطر پیدا کرده که این نوع تیرآهن مورد استفاده پروژه شما خواهد بود و اطلاعات کلی راجع به تیر آهن و انواع و کاربرد و مخصوصا تیرآهن هاش کسب نمایید و لیست خرید خود را تهیه نمایید. پیشنهاد می شوید قبل از خرید و سفارش محصولات خود با  متخصصین حوزه تیرآهن مشورت نموده و سپس اقدام به خرید نمایید.

آهن سنتر فروشنده عمده آهن و ابزار آلات آهنی مختلف مانند تیر آهن هاش می باشد و محصول مورد نظر شما را با بهترین کیفیت و قیمت مناسب در بازار آهن فراهم می نماید. به منظور آگاهی درباره  تیرآهن هاش  و کسب اطلاعات در این زمینه می توانید به یکی از بهترین سایت های فروش و اطلاع رسانی در خصوص تیرآهن هاش به نشانی https://www.ahancenter.com مراجعه نمایید و همچنین برای خرید و گرفتن مشاوره رایگان در مورد تیر آهن هاش  با متخصصین این حوزه در بخش فروش شرکت آهن سنتر با شماره تلفن 48417-021 تماس حاصل نمایید.

 

 

 

تیرآهن

تیرآهن قطعه ای طولانی و مستقیم از جنس فولاد است که از مهم ترین عناصر در پروژه های عمرانی و ساختمان سازی محسوب می شود و وظیفه مقاومت در برابر بارهای وارد بر آن و تحمل وزن خود تیرآهن را دارد.

تیر آهن متشکل از یک جان در قسمت وسط و دو بال  موازی متصل به جان  می باشد.  تیرآهن ها از لحاظ ظاهری و طول جان و بال ها به دو دسته تیرآهن آی شکل (I  ) و تیرآهن هاش شکل ( H ) تقسیم بندی می شوند. در تیرآهن آی شکل طول جان بلند تر از بال ها  و در تیرآهن هاش شکل طول بال ها بلند تر جان می باشد.

سایز تیرآهن بستگی به جان آن دارد و در سایز های مختلف در محدوده 12 الی 30 در نوع سبک و سنگین تولید می شود.

تیرآهن علاوه براستحکام بخشیدن به ساختمان ویژگی هایی مانند کاهش دادن سطح مقطع سازه، افزایش بخشیدن به تکمیل پروژه و کاهش دادن خطای انسانی را دارد.

 

 

 

انواع تیپ های مختلف تیرآهن

تیرآهن از جمله مهم ترین فرآورده های  فلز آهن است که در صنعت ساختمان سازی کاربرد فراوانی دارد. تیرآهن دارای تیپ های مختلفی شامل IPE، INP و IPB می باشد. در زیر هر یک از انواع مختلف تیپ های تیرآهن مورد بررسی قرار گرفته است:

 • تیپ IPE :

تیرآهن IPE از محبوبترین تیرآهن در ایران می باشد که فروش بسیار بالایی دارد. تیرآهن IPE تقریبا شبیه به پروفیل نرمال می باشد و شکل آن مشابه تیر آهن آی شکل است  که  ضخامت بالها در این تیپ بیشتر از جان تیرآهن می باشد. طول این تیپ تیرآهن  از 16 الی 18 متر متغیر بوده و ارتفاع آن در محدوده 80 میلی متر الی 600 میلی متر و عرض آن از  46میلی متر الی 220میلی متر متفاوت می باشد.

 

 • تیپ INP :

تیرآهن INP همانند تیرآهن آی شکل می باشد که در آن شکل بالاها به این صورت است که در انتها باریک تر شده و هرچه به جان نزدیک تر می شود بزرگتر می شود و نمای  بال ها از دور مثلثی شکل می باشد. طول این تیپ تیرآهن در محدوده 8 متر الی 16 متر و ارتفاع آن در محدوده  80 میلی متر الی 600 میلی متر می باشد. همچنین عرض اآن ها در بازه 42 میلی متر الی 215 میلی متر متغیر  می باشد.

 

 • تیپ IPB(تیرآهن هاش) :

تیپ IPB  که معروف به تیرآهن هاش می باشد. تیرآهن هاش دارای بال های پهن بوده و طول بالها نسبت به جان بزرگتر می باشد.طول این تیپ تیرآهن بین 8 متر الی 16 متر و ارتفاع آن بین 100 میلی متر الی 1000 میلی متر می باشد. تیرآهن IPB در دو نوع بال پهن سبک و بال پهن سنگین تولید می شود. بال پهن سنگین به معنای ضخیم تر بوده بال های تیرآهن می باشد. این تیپ دارای مقاومت بسیار بالاییی هستند و دراکثر پروژه های ساخت وساز مانند پل سازی، برج سازی، سد سازی و… مورد استفاده قرار می گیرد.

سبکی و سنگینی تیرآهن به صورت علایمی نشان داده می شوند، علامتV   نشان دهنده سنگین بودن و علامت L نشان دهنده سبک بودن تیرآهن می‌باشد. به عنوان مثال IPBV نشان دهنده تیرآهن  سنگین و IPBL نشان دهنده تیرآهن سبک می‌باشد.

 

 کارخانجات تولیدکننده تیرآهن

تیرآهن توسط کارخانه هایی در کشور تولید می شوند که در زیر برخی از آن ها آورده شده است:

 

 • کاشان-آران و بیگدل فولاد کویر کاشان
 • جاده تاکستان-ابهر پارس آرمان
 • اصفهان-اتوبان ذوب آهن ذوب آهن اصفهان
 • جاده اهواز-خرمشهر نورد کوثر اهواز
 • جاده تاکستان-ابهر فولاد قزوین
 • بناب-شاهین بناب
 • ظفر-بناب جاده بویین زهرا،اشتهارد آریان فولاد

 

مزایا تیرآهن هاش نسبت به تیرآهن آی

تیرآهن هاش نسبت به تیرآهن آی دارای مزایایی می باشند در زیر برخی از این مزایا آورده شده است:

 • تیرآهن هاش در اندازه های متنوع تری تولید می شوند در نتیجه نسبت به تیرآهن آی کاربرد بیشتری دارد.
 • تیر آهن هاش در طول های بلند حتی طول های 100 متری کاربرد دارد اما تیراهن آی نهایتا تا طول 30 متری ساخته می شوند.
 • مقاومت و استحکام تیرآهن هاش در برابر تنش های  و فشار بیشتر از تیر آهن آی می باشد.
 • سطح مقطع تیرآهن هاش بزرگ می باشد به همین دلیل می توان از آن به عنوان ستون یا تکیه گاه عمودی استفاده نمود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *