تیرآهن

تیر آهن دست دوم

تیر آهن دست دوم

همانطور که می دانید بسیاری از افراد برای کاهش هزینه های خود به دنبال تیر آهن دست دوم با قیمت مناسب می گردند.  اما همانطور که می دانید تیر آهن نیز به دلایل مختلفی امکان پوسیدگی و خرابی نیز خواهد داشت به همین دلیل شما هنگام خرید تیر آهن دست وم بسیار باید دقت کنید  که خدای نکرده تیر آهن دست دوم پوسیده خریداری نکنید و حوادثی در آینده رخ ندهد. 

 

عوامل موثر بر پوسیدگی تیر آهن

 

تیر آهن نیز ممکن است همانند آهن و دیگر ابزار آلات آهنی به دلیل مواجه شدن و قرار گرفتن در شرایط مختلف پوسیده شود در این بخش برخی از عواملی که ممکن است موجب شود تیر آهن مقاومت خود را از دست بدهد و پوسیده شود عبارتند از : قرار گرفتن در معرض رطوبت ، قرار گرفتن در معرض آب مستقیم به مدت طولانی ، باران و..

پوسیدگی یا زنگ زدن آهن  عبارت است از: اکسیداسیون آهن ،  اما باید بدانید اکسیداسیون آهن معمولاً به دلیل  واکنش با اکسیژن ایجاد می گردد. اما زنگ زدن یا پوسیدگی شامل انواع دیگری می باشد ؛ از جمله زنگ سبز ؛ شاید برایتان سوال باشد زنگ سبز چیست ؟ واکنش آهن و کلر موجب ایجاد زنگ سبز می گردد. در این مقاله بطور مختصر علت پوسیدگی آهن و ابزر آلات آهنی را برای شما عزیزان شرح داده ایم.

 

 

تیر آهن دست دوم

تیر آهن دست دوم

 

قیمت 

 

همانطور که می دانید امروز بازار در هیچ صنعتی ثابت نیس برای همین ما نمی توانیم قیمت ثابتی را برای شما عزیزان اعلام نماییم. همانطور که میدانید قیمت تیر آهن دست دوم نسبت به تیر آهن کارنکرد قیمت کمتری را دارد ، اما عوامل بسیاری بر قیمت آهن در بازار تاثیر گذار هستند برخی از این عوامل عبارتند از : مترا ژ ، وزن ، متریال و…

شما می توانید برای کسب ازاطلاعات بیشتر از قیمت محصولات آهنی و تیر آهن با شرکت آهن سنتر تماس بگیرید و از راهنمایی های مشاورین مجموعه مطلع گردید. کارشناسان فروش آهن سنتر در طول روز آماده ی پاسخگویی به شما عزیزان می باشند.

در ادامه ای این مقاله به بررسی تیر آهن و انواع آن می پردازیم تا شما را با تیر آهن و انواع آن و همچنین تاریخچه ی ساخت آن آشنا نماییم.

 

تحلیل تیر آهن

 

تیرآهن بال پهن IPB یا H شکل یا هاش برای اولین بار در جهان در شرکت(Bethlehem)  تهیه و تولید شد ویکی از مهمترین دستاوردهای  تولیدی این شرکت محصوب می شد. زیرا با تولید این محصول تغییر و تحول بسیاری در این صنعت ایجاد گردید.

در اوایل تولید تیر ها بصورت عمده در قالب شاخه های بلند تولید می شدند وبه دلایل مختلف خاصیت زد آتیشی بیشتری نسبت به تیرهای چوبی داشته .اما بخاطر طولانی و طویل بودن ابعاد این محصولات ، این محصول با شکست های بسیاری مواجه گردید. اما با گذشت زمان در در سال ۱۸۵۶ هنگامی که اولین تیر مرغوب در ترنتو برای ساختمان فدرال تولید گردید دیگر شکستی صورت نگرفت و با موفقیت این محصول تولید گردید.

و این یک اتفاق بسیار مهم در عرصه ی تولید تیر آهن بشمار می رفت. تیرآهن IPE  یا همان تیر I شکل زمان بسیاری به عنوان مصالح پایه در صنعت ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گرفت؛ اما بعد از آن با تولید تیرآهن هاش بال پهن در صنایع بثهلم با ورود موفقیت آمیز خود به بازار در اوایل قرن بیستم توانست جایگاه بسیار مهمی را در بین بسیاری از موارد متشابه چیدا نمایید. و از این محصول برای ساخت پل ها و آسمان خراشها به میزان قابل توجه استفاده می شد.

تولید تیر آهن هاش در این شرکت پهناوربه گونه ای بود که تیر اهن های بال پهن تا عمق ۳۶ اینچ یا ۴۴/۹۱ سانتی متر را تولید می کردند.هاش در این زمان در میان افراد بسیاری از جمله ایالات متحده ی آمریکا از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار شد و این عمل موجب گردید از قیمت این تیر آهن افزایش پیدا کند. لازم است بدانید از تیر آهن هاش در جنگ جهانی اول استفاده بسیاری میشد.  

 

 

تیر آهن دست دوم

تیر آهن دست دوم

 

فرآیند ساخت تیرآهن

 

در ابتدا شمش فولادی با مقطع و طول مشخص به وسیله  یک جك هيدروليكی به درون كوره هاي حرارتي فرستاده می شوند. پس از رسیدن به درجه حرارت مورد نظر و عبور از قفسه های نورد مقطع آن کاهش و طول آن را افزایش می دهند. سپس با عبور از قفسه های نورد میانی و پایانی به شکل تیرآهن تبدیل شده و پس از آن بوسیله برنول یا زیر گیوتین، طبق استاندارد برش داده می شود در مرحله آخر به صورت بندیل هایی با وزن مشخص بسته بندی می شوند.

 

مزایای استفاده از تیرآهن چیست؟

 

تیر آهن به دلیل دارا بودن مقاومت خمشی بالا یکی از پرکاربردترین پروفیل ها در صنعت ساختمان سازی محسوب می شود. البته فقط مقاومت و استحکام این محصول نیست که استفاده از آن را به عنوان انتخاب اول مشتریان قرار داده است بلکه موارد و مزیتهایی در استفاده از این نوع تیرآهن وجود دارد که آن را به انتخاب برتر تبدیل کرده است.

با توجه به اینکه تیرآهن ها به صورت پیش ساخته در کارخانه ها موجود هستند بنابراین تهیه آن آسان می باشد. همچنین نصب و اجرای این قطعه در پروژه ها به دلیل شکل ساختار آن بسیار راحت و سریع خواهد بود. از دیگر مزیتهای تیرآهن امکان استفاده از آن در ارتفاعات بلند و همچنین امکان توسعه آن بعد از اتمام سازه است.

 

 

تیر آهن دست دوم

تیر آهن دست دوم

 

تولید کنندگان تیرآهن هاش

 

بیشتر تیرآهن هاش موجود در کشور وارداتی بوده و عموما از کشورهای ترکیه، کره جنوبی، اسپانیا، چین و اکراین وارد کشور می شود. البته در بنگاه های داخل کشور تیرآهن های  روس و ترک نیز موجود می باشد.

در ایران نیز چند سالی است که کارخانه ذوب آهن اصفهان اقدام  به تولید تیرآن IPB نموده است که در داخل کشور عرضه می شود.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *