تیرآهن

تیر آهن لانه زنبوری

تیر آهن لانه زنبوری

تیر آهن لانه زنبوری چیست؟

شکل ظاهری تیر آهن های لانه زنبوری موجاب کرده این تیرآهن ها ، به تیر آهن های لانه زنبوری شهرت یابند. از بریدن و جوش کاری دوباره تیرآهن ها فضاهای تو خالی در آنها بوجود می آید که شباهت بسیار زیادی به لانه زنبور دارد ؛ به  همین دلیل به آنها تیر آهن لانه زنبوری گفته می شود.

هدف از انجام این عمل این است که تیر توانایی لنگر خمشی بزرگتری را در قیاس با تیر نورد شده اولیه تحمل نماید ، با انجام این عمل ارتفاع تیر بیشتر می شود. در یک مثال مختصرا برای شما توضیح خواهیم داد با این عمل ارتفاع پروفیل IPE-18 که 18 سانتیمتر است به 27 سانتیمتر افزایش میابد.

 

تیر آهن لانه زنبوری

تیر آهن لانه زنبوری

مزایا و معایب تیر لانه زنبوری

با توجه به مثال گفته شده در قسمت قبل با تبدیل تیر آهن معمولی به تیرآهن لانه زنبوری ، تغییراتی در آن بوجود می آید که در ادامه به توضیح آن می پردازیم:

– مدول مقطع و ممان اینرسی تیر بالا می رود و به همین ترتیب به مقاومت خمشی تیر نیز اضافه می گردد. در نتیجه تیری بوجود می آید که با ارتفاع بیشتر، مقاوم تر و هم وزن تیر اصلی می گردد.

– پایین بودن وزن تیر باعث کم شدن هزیته ها می گردد.

– حفره های  بوجود آمده در تیر، فضاهای مناسبی برای عبور لوله های تاسیسات و برق می گردد.

در ساختن این تیرها ، باید اصول مهندسی استاندارد را کاملا رعایت کنیم؛ در غیر اینصورت، احتمال تخریب تیر زیر بار وارد شده بوجود می آید.

یکی از معایب اصلی تیر لانه زنبوری، وجود حفره ها در این لوله هاست که باعث کاهش مقاومت برشی تیرآهن  در محل اتصال پل به ستون یا اتصال تیرآهن تودلی به پل لانه زنبوری می گردد. برای برطرف کردن این مشکل و تامین مقاومت برشی از دست رفته، بعضی از حفره ها را با ورق فلزی پر می نمایند.

 

تیر آهن لانه زنبوری

تیر آهن لانه زنبوری

 

روش ساخت تیر لانه زنبوری چیست؟

روش ساخت تیرهای لانه زنبوری به این صورت است که ابتدا تیر آهن نورد شده با استفاده از شابلن نورد شده و خط می گردد.بعد از این مرحله برای جلوگیری از پیچ و تاب برداشتن تیر آهن آن را با زدن خال جوش تک در نواحی مختلف ، روی شاسی افقی مستقر می گردد. بعد از آن با استفاده از دستگاه برش برنول (شعله گاز استیلن ) در امتداد خط برش صورت می گیرد؛ تا پروفیل به دو قسمت بالا و پایین تقسیم گردد.

 بعد از این مرحله نواحی بالا را به اندازه ی یک واحد یا دندانه جابه جا می نمایند و ردیف بالا و گایین را به دقت در مقابل هم قرار می دهند و از دو سر باهم جوش می دهند. با بکار گیری جوش قوسی نیمه اتوماتیک برای وصل کردن دو سر بریده ی شده می توانید یک جوش خوب ، بی عیب و نقص و مقرون به صرفه ایجاد کنید.

بعد از مراحل گفته شده در قسمت بالا ، باید برای رفع نقص و کاهش مقاومت برشی با توجه به منحنی نیروی برشی تیر ، بعضی از حفره ها با ورقهای تقویتی پر می گردد. لازم است بدانید وجود حداقل یک حفره با ورق بوسیله ی جوش کامل می گردد.

برای بریدن تیرآهن زنبوری می توانید از روش کوپال استفاده کنید. در این روش با استفاده از دستگاه قطع کن سنگسن که مجهز به گیوتین مخصوص می باشد. تیر آهن در امتداد خط شکسته قطع می گردد. 

در ادامه ی این مقاله به بررسی تیرآهن و تیر آهن هاش می پردازیم تا اطلاعات شما عزیزان را در این عرصه  افزاریش دهیم. 

 

تیر آهن لانه زنبوری

تیر آهن لانه زنبوری

 

تیرآهن

تیرآهن بال‌پهن(IPB) یا هاش (H) برای اولین بار در شرکت (Bethlehem) تولید گردید و به یکی از مهمترین دستاوردهای این واحد تولیدی تبدیل شد زیرا با تولید آن تحول عظیمی در صنعت فولاد ایجاد گردید. تیر(I)شکل پیش از تیر بال‌پهن ابداع و تولید شده بود، اما تیر «هاش بال‌پهن» به عنوان یک اختراع بسیار مهم محسوب می گردید که حتی در لوگوی این کمپانی نیز مورد استفاده قرار گرفت.

خط تولید «هاش» در کمپانی Bethlehem بسیار بزرگ بود به طوری که توانست تیرآهن‌های بال‌پهن تا عمق ۳۶ اینچ یا ۴۴/۹۱ سانتی متر را تولید نماید. به دلیل تقاضای بالا و محبوبیت «هاش» در سراسر ایالت متحده آمریکا، قیمت تیرآهن «هاش بال‌پهن» تولید شده این کمپانی بالا رفت. همچنین این نوع تیرآهن، در طول جنگ جهانی اول به عنوان مواد مورد نیاز در جنگ کاربرد بسیار فراوانی داشت.

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر از معایب و مزایای تیر آهن زنبوری با شرکت آهن سنتر تماس بگیرید و با مشاورین فروش مجموعه در تماس باشید . کارشناسان مجموعه در طول روز آماده ی پاسخگویی به شما عزیزان می باشند.

 

تیرآهن هاش

تیرآهن هاش، پروفیل با سطح مقطع شبیه H می باشد که بیشترین کاربردش در اسکلت فلزی ساختمان است.

در واقع تیرآهن بال‌پهن هاش (H) برای اولین بار در شرکت (Bethlehem) تولید گردید و به یکی از مهمترین دستاوردهای این واحد تولیدی تبدیل شد زیرا با تولید آن تحول عظیمی در صنعت فولاد ایجاد گردید. تیر(I) شکل پیش از تیر بال‌پهن ابداع و تولید شده بود، اما تیر «هاش بال‌پهن» به عنوان یک اختراع بسیار مهم محسوب می گردید که حتی در لوگوی این کمپانی نیز مورد استفاده قرار گرفت.

خط تولید «هاش» در کمپانی Bethlehem بسیار بزرگ بود به طوری که توانست تیرآهن‌های بال‌پهن تا عمق ۳۶ اینچ یا ۴۴/۹۱ سانتی متر را تولید نماید. به دلیل تقاضای بالا و محبوبیت «هاش» در سراسر ایالت متحده آمریکا، قیمت تیرآهن «هاش بال‌پهن» تولید شده این کمپانی بالا رفت. همچنین این نوع تیرآهن، در طول جنگ جهانی اول به عنوان مواد مورد نیاز در جنگ کاربرد بسیار فراوانی داشت.

در حال حاضر این محصول از کاربردی‌ترین محصولات در مراحل اولیه ساختمان سازی است زیرا وجود این نوع تیرآهن در اسکلت فلزی مقاومت ساختمان افزایش می دهد و تمام حرکات ساختمان در رانش زمین را به خود جذب کند. هر چه تعداد طبقات ساختمان بیشتر شود حضور تیرآهن هاش پر رنگ تر خواهد بود. این تیرآهن در فعالیت‌های عمرانی بسیاری استفاده می‌شود و به همین خاطر پر کاربرد است.

شما می توانید برای خرید و تهیه این محصول با آهن سنتر تماس بگیرید و از راهنمایی های کارشناسان با تجربه ی این مجموعه استفاده نمایید. 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *