تیرآهن

تیر آهن چیست؟

تیر آهن

تیرآهن چیست؟

تیرآهن چیست ؟ یکی از پرکاربردترین مصالح ساختمانی برای ساخت سازه های کوچک و بزرگ است ؛ که از جنس فولاد ساخته می شود. تیراهن ها به طور کلی از یک تیغه و دو بال تشکیل شده اند ؛ که تیغه وظیفه مقاومت در برابر نیروهای برشی و بال های تیرآهن در برابر نیروهای خمشی مقاومت می کنند.

تیرآهن ها مهمترین پروفیل ساختمانی هستند که در پروژه های عظیم صنعتی نیز استفاده می شوند. کاربرد آن ها با توجه به نوع سازه در پل های لانه زنبوری، خرپا، ستون و تیر در پوشش سقف ها می باشد. این پروفیل با توجه به نسبت عرض و بال ها به دسته های گوناگونی تقسیم می شوند.

 

تیر آهن

تیر آهن

 

انواع تیرآهن:

به طور کلی تیر آهن ها به سه دسته تقسیم می شوند.

تیرآهن IPB (بال پهن):

به ارتفاع ۱۰۰ تا ۱۰۰۰ میلیمتر تولید می شوند. طول بال تیرآهن های IPB نسبت به تیرآهن های IPE افزایش یافته اند همچنین این نوع را با نماد H نشان می دهند. بهتر است بدانید که  این نوع تیرآهن ها با توجه به وزن به دو نوع سبک و سنگین تقسیم می شوند. نماد L نشان دهنده ی سبک بودن و نماد V نشان دهنده ی سنگین بودن تیرآهن می باشد که به این صورت نمایش داده می شوند:

  • IPBL سبک
  • IPBV سنگین

تیرآهن INP (استاندارد کشور چین و روسیه):

به ارتفاع ۸۰ تا ۶۰۰ میلی متر ساخته می شوند. استاندارد کارخانه های چین و روسیه به این صورت است که ضخامت بال INP با فاصله گرفتن از جان تیر آهن کم می شود. نماد این نوع تیرآهن با حرف I نشان داده می شود.

تیرآهن IPE (استاندارد اروپا و ایران):

به ارتفاع ۸۰ تا ۶۰۰ میلیمتر توزیع می شوند. ضخامت بال IPE ثابت بوده و طبق استاندارد اروپا ساخته می شود. به این نوع تیرآهن ها نیز I شکل می گویند.

لازم به ذکر است که یکی از دلایل سرعت بالای پیشرفت کشورهای در حال توسعه، استفاده از سازه های فولادی (تیرآهن) در ساخت و ساز های کوچک و عظیم مانند مجتمع های تجاری، اداری، درمانی، مسکونی و … است.

 

تیر آهن

تیر آهن

 

مزایای کاربرد تیرآهن

۱. سرعت بالا در نصب و اجرا

۲. به صورت پیش ساخته در اختیار پروژه ها قرار می گیرند

۳. امکان اتصال چند قطعه به یکدیگر

۴. نسبت به بتن فضای کمتری را اشغال می کند

۵. در سازه های با ارتفاع زیاد کاربرد دارد

۶. توسعه سازه بعد از اتمام کار نیز امکان پذیر است

 بهتر است بدانید که تیرها با توجه به عملکرد خود در سازه‌های ساختمانی به ۳ دسته‌ تیر اصلی، تیر فرعی و تیر کلاف تقسیم می‌شوند.

 

تیر اصلی:

تیری افقی شکل است که با اتصال ساده یا برشی به ستون ها متصل می شود. در واقع وظیفه آن ها این است که بار را از تیر فرعی به ستون ها منتقل کند.

 

تیر فرعی:

تیرهای فرعی به صورت مستقیم به ستون ها متصل نمی شوند بلکه بار را به تیر اصلی منتقل می‌کنند. تیر فرعی نیز افقی شکل بوده و با اتصال ساده یا برشی به تیرهای اصلی متصل می شود.

 

تیر کلاف:

تیر کلاف بیشتر در خرپای سقف به کار برده می شود و عملکرد آن به این صورت است که بار تیر را به ستون سازه انتقال می دهد. تیر کلاف نیز افقی شکل بوده و به دو تیر عرضی در سقف یا خرپای سقف متصل می‌شود.

 

تیر آهن

تیر آهن

 

تیرآهن لانه زنبوری

علت نام گذاری این نوع تیرها وجود حفره های خالی ذوزنقه ای در قسمت جان تیرآهن بوده که به شکل لانه زنبور می باشند. هدف از ساخت این تیرآهن های لانه زنبوری مقاومت بالای آن ها در برابر ممان خمشی بوده همچنین وزن کمتری را نسبت به تیر های دیگر متحمل می شود. مزایای کاربرد تیرآهن لانه زنبوری در سازه ها بسیار بیشتر از معایب آن بوده از این رو بیشتر از این نوع تیرآهن در سازه ها استفاده می شود.

 

مزایای تیرآهن لانه زنبوری:

۱. با توجه به وجود حفره ها در جان تیرآهن، عبور لوله های برق و تاسیسات به آسانی انجام می گیرد

۲. دارای وزن سبک تری نسبت به دیگر انواع تیرآهن دارد که از نظر اقتصادی برای سازندگان به صرفه تر است.

۳. با توجه به امکان جوش دادن تیرهای لانه زنبوری به یکدیگر ارتفاع تا میزان دلخواه (از نظر مهندس پروژه) بیشتر می شود.

۴. مقاومت خمشی تیر همچنین سختی آن افزایش پیدا میکند

۵. در تیر لانه زنبوری میزان استفاده از فولاد نسبت به دیگر تیرها کمتر است

۶. این نوعو تیرها باعث کاهش ارتفاع سقف می شوند

۷. یکی از مهمترین دلایل کاهش وزن مرده ساختمان استفاده از تیرهای لانه زنبوری بوده مخصوصا بار وارد شده به ستون ها نیز به مقدار قابل توجهی کم می شود.

 

معایب تیرآهن لانه زنبوری:

 وجود حفره های لانه زنبوری در تیر های لانه زنبوری باعث کاهش مقاومت برشی در تیر می شود. برای رفع این عیب حفره های مورد نیاز را با ورق های فلزی جوش می دهند از این رو اتصال فرعی پل به ستون به درستی انجام می گردد. 

همانطور که میدانیدبا توجه به ثابت نبودن قیمت ها در بازار نمی توان یک مقدار ثابتی را اعلام کرد و علاوه بر بازار عوامل دیگری از جمله متراژ ، متریال … بر قیمت تیر آهن ها تاثیر گذار می باشند. 

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ی قیمت تیر آهن و انواع آن با آهن سنتر تماس بگیرید و اطلاعات مورد نیاز نظیر قیمت ، جنس و متریال و .. را بدست آورید کارشناسان آهن سنتر در طول روز آماده ی پاسخگویی به شما عزیزان هستند. 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *