خدمات

خدمات فرزکاری

فرزکاری

خدمات فرزکاری

برای مشاهده بهترین قیمت آهنگری کلیک نمایید.

تعریف ماشین فرزکاری

ماشین  فرزکاری(Milling) دستگاه ای برای ایجاد شکل های گوناگون  و پیچیده بر روی قطعات مختلفی از جنس های گوناگون از جمله فولادی، چدنی، فلزات غیر آهنی و… می باشد. برای براده برداری از تیغه چند لبه استفاده می شود که آن را تیغه فرز می نامند. لبه های برنده تیغه فرز فرم گوه ای دارند که روی محیط دایره قرار گرفته اند. حرکت دورانی تیغه فرز حرکت اصلی یا برش نام دارد.

 

 

به منظور آگاهی از خدمات فرزکاری و کسب اطلاعات در این زمینه می توانید به یکی از بهترین سایت های خدمات فرزکاری به نشانی https://www.ahancenter.com مراجعه نمایید و همچنین به منظور گرفتن مشاوره رایگان در خصوص خدمات فرزکاری با متخصصین این حوزه در شرکت آهن سنتر با شماره تلفن 48417-021 تماس حاصل نمایید.

 

انواع ماشین فرزکاری

ماشین های فلز کاری که کاربرد بسیاری در انواع خدمات فرزکاری دارند، با توجه به این که محور اصلی تیغه فرز آن افقی یا عمودی باشد دارای اقسام مختلفی هستند.

 • ماشین فرزافقی:

ماشین فرز افقی معمولا برای انجام کلیه خدمات فرزکاری  مورد استفاده قرار میگیرد و  فرز آن به صورت افقی قرار گرفته است. ماشین فلز افقی حرکت دورانی را از یک ترانسمیشن، موتور و جعبه دنده می گیرد و برای کارهای سری وتک سازی به کار می رود.

 • ماشین فرز عمودی:

ماشین فرز عمودی در مواردی که ماشین فرز افقی امکان انجام خدمات فرزکاری از جمله فرم دادن، کف تراشی و تک سازی را ندارد مورد استفاده قرا می گیرد. سر فرزگیر قابلیت چرخش 45 درجه را در دو جهت مختلف دارد. میز ماشین های فرز عمودی دارای سه حرکت طولی، عرضی و عمودی است که به وسیله دست یا خود کار عمل می کنند.

 • ماشین فرز همه کاره:

با افزودن دستگاه های اضافی به ماشین فرز می توان از آن به جای ماشین فرز عمودی استفاده نمود. میز این ماشین نیز می تواند 45 درجه به سمت چپ وراست حرکت کند.

 • ماشین فرز ویژه:

از ماشین فرز ویژه برای کارهای پیچیده تری از جمله پیچ تراشی، جای خارتراشی و دنده تراشی استفاده می شود. از جمله ماشین فرز ویژه می توان به ماشین فرز کپی اشاره نمود که ماشین فرز کپی دو محور اصلی دارد که یکی روی مدل مدنظر قرار می گیرد و محور دیگر مانند مدل، قطعه جدیدی را می تراشد.

 

اقسام حرکت ماشین فرزکاری

حرکت دورانی یا حرکت محور فرز که سبب گردش تیغه فرز می‌شود.

حرکت طولی و عرضی میز که توسط دست یا به ‌طور خودکارانجام می شود.

حرکت عمود بر محور فرز که به سمت بالایی یا پایینی حرکت می کند.

 

اجزای تشکیل دهنده ماشین فرزکاری

ماشین فرز کاری از اجزای زیر تشکیل شده است:

 1. تنه که سایر قسمت های دستگاه روی آن قرار می گیرند.
 2. محور کار که در یک طرف محور کار چرخ حلزون قرار گرفته و به سر دیگر آن می‌توان مرغک، صفحه مرغک و سه نظام برای بستن کار سوار کرد.
 3. چرخ حلزون که معمولا ۴۰ دندانه است.
 4. حلزون
 5. صفحه تقسیم: هر دستگاه تقسیم معمولاً دارای سه عدد صفحه تقسیم می باشد سوراخ هایی در یک طرف ویا برای راحتی کار در دو طرف تعبیه می کنند که نقش اساسی در تقسیم قطعه کار دارند.
 6. دسته تقسیم: این دسته برای چرخاندن محور حلزون برای بدست آوردن تقسیمات محاسبه شده بکار می‌رود. این دسته دارای یک شکاف کشوئی و مهره است که با باز کردن مهره می‌توان بازوی دسته را کوتاه یا بلند کرد. هدف از این کار قرار دادن شیطانک در مقابل دایره‌ای است که تعداد سوراخ مورد نیاز را دارد.
 7. موشک (شیطانک): موشک به دسته تقسیم متصل است که صفحه را ثابت نگه می دارد.
 8. پرگار: بر روی محور صفحه تقسیم قرار گرفته است، دارای دو شاخه است. دو شاخه آن را هر بار به تعداد سوراخ‌های مورد نیاز باز می‌کنند.
 9. سوراخ برای نگهداری صفحه تقسیم.
 10. پین برای تقسیم مستقیم.
 11. صفحه تقسیم برای تقسیمات مستقیم.
 12. نوک گیر و صفحه مرغک.
 13. قطعه کار.
 14. تیغه فرز.

انواع تیغه فرزکاری

تیغه های فرزکاری بر اساس فرم دنده تیغه فرزها به انواع زیر تقسیم بندی می شوند:

 • تیغه های فرز شده

لبه برنده تیغه فرز نشان دهنده قدرت برش تیغه فرز و مرغوبیت سطح خارجی قطعه کار می باشد. لبه‌های این تیغه برنده به فرم گوه ای بوده و از طریق فرزکاری ساخته می‌شوند. مقدار زاویه لبه و تقسیم بندی دنده های تیغه فرز بستگی به جنس قطعه کار دارد. در هنگام فرآیند فرزکاری مواد نرم براده‌های جدا شده بزرگ بوده و بوسیله فواصل بزرگ بین دنده‌های تیغه فرزهای دنده درشت بخار سطح کار هدایت می‌شوند در تیغه ‌فرزهای نرم شده سه تیپ ابزار W , H , N وجود دارد. لبه‌های برنده فرم مارپیچ دارند که به صورت مارپیچ چپ و یا راست ساخته می شوند. موقع براده ‌برداری یک نیروی قیچی شدن در جهت محور تیغه بوجود می‌آورند. این نیرو باید بر خلاف بدنه میل فرز اثر داشته باشد وگرنه فرز از میله جدا خواهد شد.

 • تیغه های فرز تیغچه دار

این تیغه ‌فرزها دارای تیغچه‌های مجزا هستند که در بدنه تیغه فرز قرار می گیرند. اگر به تیغچه‌ای آسیبی وارد شود به سهولت می‌توان آن را تعویض نمود. از تیغه های فرز تیغچه دار اغلب به منظور پیشانی تراشی سطوح بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 • تیغه های فرز پشت تراشیده

تیغه های فرز شده برای فرزکاری سطوح غیرتخت مورد استفاده قرار نمی گیرند زیرا تیغه های فرز پشت تراشیده  در اثر تیز کردن مجدد پروفیل خود را از دست می‌دهند. تیغه های فرز پشت تراشیده  برای منحنی ها، قوسهای دایره و سایر پروفیلها و همچنین اغلب اوقات برای فرز کردن شکافها تیغه فرزهای پشت تراشیده فرم دار به کار برده می‌شوند. عمل پشت تراشی برای این تیغه‌ها از این جهت لازم است که زاویه آزاد پیدا کنند. زاویه براده آنها اکثراً برابر با صفر درجه است و موقع تیز کردن آنها را از سطح پیشانی سنگ می‌زنند و به این طریق در فرم یا پروفیل تیغه فرز تغییری حاصل نمی‌شود.

 • تیغه های فرز مرکب

تیغه های فرز مرکب شامل چندین تیغه فرز شده و یا پشت تراشیده است.این تیغه ها  دارای قطرهای متفاوت هستند و در کنار هم  قرار می گیرند. با به کارگیری چند تیغه مختلف انواع کارهای مختلف را می توان انجام داد و از این طریق می توان از به کار گیری تیغه های فرز فرم دار گران قیمت صرفه جویی نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *