تیرآهن

خرید تیرآهن 14

خرید تیرآهن 14

خرید تیرآهن 14

 

تیرآهن  یکی از مهمترین پروفیل های پرکاربرد در سازه های ساختمانی و صنعتی است که انواع و شماره های مختلف دارد. یکی از پر مصرف ترین تیرآهن ها در بین سازندگان داخلی تیرآهن 14 می باشد که خرید تیر اهن 14 در بازار به عوامل مختلفی بستگی دارد.  

در این مبحث قصد داریم خرید تیرآهن 14 را بررسی کنیم اما ابتدا به معرفی اجمالی خود تیرآهن و انواع سایزهای این محصول می پردازیم.

تیرآهن یکی از مصالح اصلی در ساختمان سازی و همچنین پروژه های مختلف عمرانی و صنعتی است که وظیفه آن تحمل تنش‌های حاصل از نیروی برشی و لنگر خمشی است. تیرآهن در واقع به شکل پایه افقی  اصلی یک ساختار است که از تیرهای کوچکتر پشتیبانی می کند.

این محصول در حالت کلی به دو نوع  تیرآهنهای (I) شکل و تیرآهنهای(H) دسته بندی می شود که هریک کاربردهای مختلفی دارند . به طور کلی اما، از تیرآهن در ساختمان به صورت ستون، خرپا، نعل درگاه، تیر در پوشش سقف‌ها و پل‌های لانه زنبوری استفاده می‌شود.

اگر قصد خرید تیرآهن 14 یا سایزهای دیگر تیرآهن هاش را دارید ؛ باید بدانید که قیمت تمام شده این محصول با توجه به نوع و حجم سازه و میزان مصرف تیرآهن در یک پروژه مشخص می شود و قیمت هر شاخه با توجه به سایز و وزن آن متفاوت است.

 

 

خرید تیرآهن 14

خرید تیرآهن 14

 

شکل ظاهری تیرآهن

تیرآهن ها از  دو بال در بالا و پایین و یک تیغه ( قسمتی که دو بال را به یکدیگر متصل می کند) تشکیل شده است و به طور کلی براساس شکل ظاهری به سه دسته بال پهن  (HE)، بال کوتاه (IPE) و بال کوتاه (IPN) تقسیم می شوند که  تفاوت این سه مدل در اندازه و شکل بال آن ها می باشد.

 

انواع تیرآهن از نظر سایز و استاندارد

تیرآهن ها در سایز ۶ تا ۱۴ متر تولید شده و به سه صورت معمولی تیرآهن IPE (استاندارد اروپا و ایران)،تیرآهن INP (استاندارد چین و روسیه) و تیرآهن IPB (بال پهن) می باشند. در هر کشوری تیرآهن تولیدی بر اساس استانداردهای تولیدی همان کشور به بازار عرضه می شود.

معروف‌ترین نوع استاندارد برای تولید تیرآهن به ویژه در ایران، استاندارد اروپا IPE می باشد. مهمترین ویژگی ظاهری این نوع تیرآهن این است که ضخامت بال‌های آن در ابتدا و انتها کاملاً یکنواخت است. گفتنی است نقشه ساختمان هایی که توسط مهندسین کشورمان تهیه می‌گردد معمولا بر اساس استاندارد اروپا بوده و از محبوبیت زیادی در بین مشتریان برخوردار است.

 

خرید تیرآهن 14

خرید تیرآهن 14

 

تیرآهن IPE :

این تیرآهن معمولی و استاندارد(I) شکل محبوب ترین نوع تیرآهن در ایران است در این نوع تیرآهن، ضخامت بال ها تغییر پذیر نیستند. از مشخصات فنی آن می توان به طول ۱۶ تا ۱۸ متری و عرض ۴۶ تا ۲۲۰ میلیمتری با ارتفاع ۸۰ تا ۶۰۰ میلی متر اشاره کرد.

تیرآهن INP :

تیرآهن (I) شکل که ضخامت بال آنها با فاصله گرفتن از جان تیرآهن کاهش می‌یابد که این استاندارد کارخانجات روسیه و چین می‌باشد. . به طور کلی این محصول به طول ۸ تا ۱۶ سانتی متر با عرض ۴۲ تا ۲۱۵ میلیمتر و ارتفاع ۸۰ تا ۶۰۰ میلیمتر تولید می شود.

تیرآهن IPB :

تیرآهن H یا تیر آهن‌های عریض که در آنها طول بال‌ها نسبت به تیرآهن‌های IPE افزایش یافته است. از این نوع تیرآهن به دلیل مقاومت بالا و سهولت در استفاده سهم بزرگی از بازار  آهن را به خود اختصاص داده است. این پروفیل به طول بین ۸ تا ۱۶ متر و ارتفاع ۱۰۰ تا ۱۰۰۰ میلیمتر ساخته می شود. گفتنی است تیرآهن IPB تحت سه استانداردst37  و st44 و st52 تولید می گردد که متداول ترین نوع آن تیرهای تولید شده با  st44 می باشد.

نکته: علامت V نشان دهنده سنگین بودن و علامت L نشان دهنده سبک بودن تیرآهن می‌باشد. به عنوان مثال IPBV نشان دهنده تیرآهن عریض سنگین و IPBL نشان دهنده تیرآهن عریض سبک می‌باشد.

 

 

خرید تیرآهن 14

خرید تیرآهن 14

 

فرآیند ساخت تیرآهن

 

تولید تیرآهن مراحل متنوعی دارد اما رایج ترین روش، نورد گرم می باشد به این صورت که  در ابتدا شمش فولادی با مقطع و طول مشخص به وسیله  یک جك هيدروليكی به درون كوره هاي حرارتي فرستاده می شوند. پس از رسیدن به درجه حرارت مورد نظر و عبور از قفسه های نورد مقطع آن کاهش و طول آن را افزایش می دهند. سپس با عبور از قفسه های نورد میانی و پایانی به شکل تیرآهن تبدیل شده و پس از آن بوسیله برنول یا زیر گیوتین، طبق استاندارد برش داده می شود در مرحله آخر به صورت بندیل هایی با وزن مشخص بسته بندی می شوند.

 

تیرآهن ۱۴

اگر کسی گفت که قصد خرید تیرآهن 14  دارد و شما نیز خیلی با این واژه و عدد آشنایی ندارید بهتر است ادامه این مقاله را بخوانید.

به طور کلی تیرآهن به دو صورت شاخه‌ای و کیلویی عرضه می‌شود و قیمت هریک با توجه به سایز آن متغییر می باشد. از جمله پرکاربردترین نوع این محصول، تیرآهن سایزهای ۱۴، ۱۶ و ۱۸ است، که در ساخت و ساز ساختمانی بسیار استفاده می شوند. از بین این سایزها خرید تیرآهن 14 بسیار پرطرفدار است.

تیرآهن سایز 14 یکی از محصولاتی است که به دلیل قابلیت تحمل تنش های حاصل از نیرهای وارد شده نسبت به انواع تیراهن و سایزهای آن، بسیارپرکاربرد است و به جرات می توان گفت که از اصلی ترین نیازهای صنعت ساختمان سازی محسوب می شود.

در گذشته تیرآهن سایز ۱۴ در سه وزن ۱۲۰ کیلویی (سبک)، ۱۳۰ کیلویی (متوسط) و ۱۴۰ کیلویی (سنگین) تولید می‌شد، امروزه اما برخی از کارخانه ها مانند جهان فولاد غرب، تیرآهن ۱۴ را در وزن ۱۳۰ کیلویی نیز به بازار عرضه می‌کنند.

 

قیمت

با توجه به این که ساخت و ساز در طول زمان شکل جدیدی به خود گرفته و هر روز با اتفاق تازه ای در صنعت ساختمان سازی مواجه می شویم قیمت این محصول نیز دستخوش تغییرات فراوانی بوده است. در این بین خرید تیرآهن 14 ، یکی از آن محصولات پرطرفدار بوده که قیمت آن بر اساس نیاز بازار متغیر است. بنابراین برای داشتن قیمت مناسب توصیه می شود با شرکتهای معتبر و فعال در این زمینه تماس حاصل نمایید تا به روزترین قیمت تیرآهن را در اختیار شما قرار دهند. در این زمینه می توانید از کارشناسان آهن سنتر و مشاوره رایگان آنها در این زمینه بهره مند شوید.

 

تیر آهن ساختمانی شاخه 6000  میلی متر

تیر آهن ساختمانی IPE – سایز 14 طول شاخه 6000 mm از تیرآهن هایی است که طول بال های کوتاه تری نسبت به تیرآهن های IPB  دارد. جنس این تیر آهن از فولادهای ساختمانی است و به دلیل تحمل و مقاومت بالا در برابر فشارهای ناشی از بارهای وارد بر آن، در ساخت سازه هایی مانند ستون ها، خرپاها ، تیر در پوشش سقف ها و پل ها بسیار کاربرد دارد.

 

وزن تیرآهن

وزن تیرآهن بر اساس سایز آن متغیر است اما به طور کلی وزن تیرآهن های سایز 12 تا 36 به قرار زیر است لازم به ذکر است که گاهی وزن تیرآهن  در برخی موارد خاص، متفاوت از اعداد زیر است:

 

 • وزن تیرآهن 12 استاندارد شاخه 12 متری 125 کیلوگرم
 • وزن تیرآهن 14 استاندارد شاخه 12 متری 155 کیلوگرم
 • وزن تیرآهن 16 استاندارد شاخه 12 متری 190 کیلوگرم
 • وزن تیرآهن 18 استاندارد شاخه 12 متری 230 کیلوگرم
 • وزن تیرآهن 20 استاندارد شاخه 12 متری 270 کیلوگرم
 • وزن تیرآهن 22 استاندارد شاخه 12 متری 320 کیلوگرم
 • وزن تیرآهن 24 استاندارد شاخه 12 متری 370 کیلوگرم
 • وزن تیرآهن 27 استاندارد شاخه 12 متری 440 کیلوگرم
 • وزن تیرآهن 30 استاندارد شاخه 12 متری 500 کیلوگرم
 • وزن تیرآهن 32 استاندارد شاخه 12 متری 600 کیلوگرم
 • وزن تیرآهن 36 استاندارد شاخه 12 متری 800 کیلوگرم

 

 

 

 

 

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *