تیرآهن

خرید تیرآهن 18

خرید تیرآهن 18

خرید تیرآهن 18

 

خرید تیرآهن 18 یکی از مباحث پرتکرار در شرکت ها و بازار آهن  آلات می باشد که بسیاری از تماس های تلفنی مشتریان را به خود اختصاص داده است.

در واقع تیرآهن اصلی ترین المان در پروژه های ساختمان سازی و یکی از پرکاربردترین پروفیل در صنعت ساخت و ساز است. نقش اصلی این مقطع، تحمل تنش های حاصل از نیروهای وارد بر آن می باشد. تیرآهن در بازار انواع و شماره های مختلف دارد و تیرآهن شماره 18 یکی از پرمصرف ترین مقاطع در ساختمان سازی به شمار می رود.

اگر برای پروژه ساخت و ساز خود قصد خرید تیرآهن 18 دارید ابتدا مبحث تیرآهن که در ادامه آمده بخوانید تا با انواع آن و همچنین نکات کلیدی برای خرید آن آشنا شوید.

تیرآهن در حالت کلی به دو نوع  تیرآهن (I) شکل و تیرآهن(H) دسته بندی می شود که هریک کاربردهای مختلفی دارند. به طور کلی اما، از تیرآهن در ساختمان به صورت ستون، خرپا، نعل درگاه، تیر در پوشش سقف‌ها و پل‌های لانه زنبوری استفاده می‌شود.

 

 

خرید تیرآهن 18

خرید تیرآهن 18

 

انواع تیرآهن از نظر شکل ظاهری

 

تیرآهن ها از دو بال در بالا و پایین و یک تیغه ( که جان نامیده می شود) تشکیل شده که به دو بخش بالا و پایین مقطع، «بال» و به تیغه وسط که دو بال را به یکدیگر متصل می کند «جان» تیرآهن گفته می شود. بر اساس تفاوت شکل ظاهری و اندازه بال و جان ، این مقطع به سه دسته بال پهن  (HE)، بال کوتاه (IPE) و بال کوتاه (IPN) تقسیم می شوند.

تیرآهن و هاش ها همچنین سایز و انواع مختلف دارند و شماره هر مقطع بر اساس ارتفاع یا همان طول جان تیرآهن مشخص می شود. در حال حاضر در ایران انواع تیرآهن ها در شاخه های 12 متری و از شماره 12 تا 30 در دو نوع سبک و سنگین تولید می‌شوند.

 

 

انواع تیرآهن از نظر استاندارد

 

در هر کشوری تیرآهن تولیدی بر اساس استانداردهای تولیدی همان کشور به بازار عرضه می شود. اما به طور کلی این پروفیل به سه صورت معمولی تیرآهن IPE (استاندارد اروپا و ایران)،تیرآهن INP (استاندارد چین و روسیه) و تیرآهن IPB (بال پهن) تولید می شوند.

 

 

خرید تیرآهن 18

خرید تیرآهن 18

 

تیرآهن IPE :

معروف‌ترین نوع استاندارد برای تولید تیرآهن به ویژه در ایران، استاندارد اروپا IPE می باشد به گونه ای که نقشه ساختمان هایی که توسط مهندسان کشورمان تهیه می‌گردد معمولا بر اساس این نوع استاندارد بوده است.

این تیرآهن از ارتفاعی معادل ۸۰ تا ۶۰۰ میلی متر برخوردار است و گفتنی است محبوب‌ترین و پرطرفدارترین نوع تیرآهن در ایران به شمار می رود. واضح ترین ویژگی این نوع تیرآهن این می باشد که بال‌های آن از ابتدا و انتها ضخامت کاملاً یکنواختی دارد.از دیگر مشخصات فنی آن می توان به طول ۱۶ تا ۱۸ متری و عرض ۴۶ تا ۲۲۰ میلیمتری اشاره کرد.

 

تیرآهن INP :

این  تیرآهن همانند  IPE از پرطرفدارترین انواع تیرآهن است که در دسترس خریداران قرار می گیرد. در INP ضخامت بال با فاصله گرفتن از جان تیرآهن کاهش می‌یابد که این استاندارد کارخانجات روسیه و چین می‌باشد. . به طور کلی این محصول به طول ۸ تا ۱۶ سانتی متر با عرض ۴۲ تا ۲۱۵ میلیمتر و ارتفاع ۸۰ تا ۶۰۰ میلیمتر تولید می شود.

 

تیرآهن IPB :

تیرآهن H یا تیر آهن‌های عریض که در آنها طول بال‌ها نسبت به تیرآهن‌های IPE افزایش یافته است. از این نوع تیرآهن به دلیل مقاومت بالا و سهولت در استفاده سهم بزرگی از بازار  آهن را به خود اختصاص داده است. این پروفیل به طول بین ۸ تا ۱۶ متر و ارتفاع ۱۰۰ تا ۱۰۰۰ میلیمتر ساخته می شود. گفتنی است تیرآهن IPB تحت سه استانداردst37  و st44 و st52 تولید می گردد که متداول ترین نوع آن تیرهای تولید شده با  st44 می باشد.

نکته: علامت V نشان دهنده سنگین بودن و علامت L نشان دهنده سبک بودن تیرآهن می‌باشد. به عنوان مثال IPBV نشان دهنده تیرآهن عریض سنگین و IPBL نشان دهنده تیرآهن عریض سبک می‌باشد.

 

 

خرید تیرآهن 18

خرید تیرآهن 18

 

 

قیمت تیرآهن 18

 

با افزایش ساخت و ساز و گسترش شهرنشینی مصرف و به تبع آن قیمت تیرآهن، همواره  روند صعودی داشته است و دست خوش تغییرات فراوانی بوده است.

به طور کلی تیرآهن به دو صورت شاخه‌ای و کیلویی عرضه می‌شود و قیمت هریک با توجه به سایز آن متغییر می باشد. از جمله پرکاربردترین نوع این محصول، تیرآهن سایزهای ۱۴، ۱۶ و ۱۸ است، که در ساخت و ساز ساختمانی بسیار استفاده می شوند. از بین این سایزها خرید تیرآهن 18 به دلیل استحکام و مقاومت بالا در تحمل تنش های حاصل از نیرهای وارد شده بسیار پرطرفدار و قیمت آن بر اساس نیاز بازار متغیر است.

بنابراین در دسترس بودن یک منبع معتبر و به روز که قیمتهای واقعی را اعلام کند،جزو نیازهای اساسی  در زمینه آهن آلات محسوب می شود.

در همین زمینه توصیه می شود برای داشتن قیمت مناسب با شرکتهای معتبر و فعال در این زمینه تماس حاصل نمایید تا به روزترین قیمت تیرآهن را در اختیار شما قرار دهند. در این مورد می توانید از کارشناسان آهن سنتر و مشاوره رایگان آنها در این زمینه بهره مند شوید.

 

 

نکات ضروری هنگام خرید تیرآهن 18

 

اگر قصد خرید تیرآهن را دارید بهتر از پیش از هر اقدامی به نکات زیر توجه نمایید:

1- پیش از آنکه برای خرید تیرآهن 18 اقدام کنید ابتدا مطمئن شوید که این نوع تیرآهن بر اساس نیاز و مشخصات ساختمان تعیین شده است تا خرید اشتباهی انجام ندهید. در این زمینه می توانید از یک کارشناس مجرب مشاوره بگیرید. تیم آهن سنتر آماده پاسخوگویی و هرنوع مشاوره رایگان در این زمینه می باشد.

2- به یاد داشته باشید اگرچه خرید تیرآهن از کارخانه به صورت وزنی و کیلوگرم می باشد اما این محصول در بازار به صورت شاخه ای خرید و فروش می شود.

3- از انجا که افزایش تقاضا برای تیرآهن به ویژه خرید تیرآهن 18 وجود دارد به همین دلیل قیمتها همواره در حال تغییر هستند بنابراین برای خرید تیرآهن 18 پیشنهاد می شود حتما برای آخرین و به روز ترین قیمت از مراکز معتبر و مهم بازرگانی استعلام قیمت بگیرید تا به دام افراد سودجو نیافتید.

4- در مرحله خرید تیرآهن 18 ، حتما از شرکت مورد نظر پیش فاکتور بگیرید. دریافت پیش فاکتور مزیتهایی برای شما خواهد داشت؛ با دریافت پیش فاکتور می توانید قیمت های مراکز مختلف را با هم مقایسه کنید و تصمیم بهتری برای خرید داشته باشید.همچنین لازم است در هنگام تحویل بار آن را کاملا بررسی کنید.

5- حتما  هنگام خرید تعداد شاخه ها و وزن تیرآهن ها را کنترل کنیم. شکل، رنگ، کیفیت ظاهری، عدم زنگ زدگی و خوردگی تیرآهن ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

 

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *