اتصالات

خرید فلنج

خرید فلنج

خرید فلنج

 اگر شما هم  قصد خرید فلنج برای پروژه خود دارید پیشنهاد می شود با خواند این مطلب با انواع فلنج، کاربرد و نکات هنگام خرید آن آشنا شوید.

شما میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه خرید فلنچ و تجهیزات آن با مناسبترین قیمت با مشاوران ما در ارتباط باشید.  آهن سنتر شماره تماس 48417-021 

فلنچ چیست

فلنج (flange) نوعی اتصال دهنده از نوع  آهن است که به شکل یک جفت قطعه دیسکی بوده و با استفاده از پیچ و مهره قطعات را به هم متصل می کند. به دلیل همین شکل ساختار، کار با آن آسان است و در صورت بروز مشکل به راحتی می توان آن را از لوله جدا نمود. اگر قصد خرید فلنج دارید با ما همراه باشید. 

در واقع این اتصال دهنده جایگزین مناسبی برای عملیات جوشکاری، محسوب می شود  و کاربرد فراوانی در تاسیسات و ساخت و ساز نیز دارد.

فلنج نوعی اتصال دهنده است که برای تمام خطوط انتقال و هرنوع سیالی گاز و یا مایع با انواع فشارها مناسب بوده و باعث ارتباط شیر آلات با لوله ها می شود. کاربرد اصلی این قطعه، بستن لوله ها به یكدیگر و اتصال قطعات دیگر ، تغییر مسیر و تغییر قطر لوله ها می باشد.

این اتصال دهنده بر اساس ساختار و ظاهر، جنس بدنه و کاربرد به انواع مختلفی مانند پلی اتیلن، فولاد، آلیاژهای آهن یا چدن  تقسیم بندی می‌شوند.

  

 

خرید فلنج

 

 

انواع فلنچ در آهن سنتر

نکته ی اساسی که در ارتباط با فروش انواع فلنچ وجود دارد این است که این سازه ها به عنوان جایگزین مناسب و اتصال دهنده ی عالی برای انجام عملیات جوشکاری است و همین امر باعث شده است که در تاسیسات و ساخت و ساز کاربرد فراوانی داشته باشد. فلنچ اصفهان به عنوان یکی از بهترین انواع اتصال دهنده است که می توانیم از آن برای اتصال انواع خطوط انتقال مایع، گاز، که با فشارهای متفاوت وجود دارند استفاده کرده و باعث اتصال بین لوله ها و شیرالات شوید. کاربرد اصلی این اتصالات علاوه بر اتصال انواع لوله و قطعات به یکدیگر می تواند در تغییر قطر لوله و تغییر مسیر آن ها نقش موثری داشته باشد.

فلنچ ها در انواع مختلف با جنس های متفاوتی به بازار عرضه می شود که هر کدام از آن ها کاربردمختلفی دارند. معمولا جنس این اتصال دهنده ها از چدن، پلی اتیلن، استیل استنلس و غیره است.

انواع فلنج(flange) 

هنگام خرید فلنج ابتدا باید انواع و کاربرد آن را بشناسید تا با خرید اشتباهی متحمل ضررهای سنگین نشوید. فلنج از لحاظ كاربرد به دسته های مختلف زیر دسته بندی می شود:

فلنج رزوه ایی(Screw Flange):

کار با این نوع  فلنج بسیار ساده آسان است زیرا داخل آن رزوه کار شده است ،به همین دلیل نیازی به جوشکاری نیست و لوله می تواند درون آن پیچ شود. از فلنج های رزوه ای اغلب برای قطرهای کوچک و فشارهای کم استفاده می شوند.

فلنج گردن دار جوشی(Weld Neck Flange):

این نوع فلنج  دارای یک گردن مخروطی است که به وسیله جوش کاری به گردن لوله متصل می شوند. در واقع این گردن تحمل فلنج در برابر فشار افزایش می دهد و به همین دلیل از نوع گردن دار جوشی بیشتر برای فشارهای بالا و دماهای زیر صفر استفاده می کنند.

 

 

خرید فلنج

 

 

 فلنج روکار(Slip on Flange): 

از این فلنج  بیشتر در سرویس‌های معمولی مورد استفاده قرار می‌گیرد زیرا نصب آن آسان است. هنگام نصب ، فلنج روکار بر روی لوله قرار می گیرد و در داخل و خارج آن جوش داده می شود. مقاومت این نوع فلنج هم در فشار داخلی و هم در برابر خستگی نسبت به  فلنج گردن دار کم تر و البته هزینه نصب این فلنج ها بیشتر است.

 

فلنج لبه دار(Lap joint Flange) 

این نوع فلنج شبیه به فلنج معمولی است و دارای دو بخش یک انتهای خم و یک فلنج پشتی آزاد می باشد. این نوع فلنج مستقیما با مایع تماس ندارد و بیشتر در سیستم هایی که لوله از جنس فولاد ضد زنگ باشد استفاده می کنند چون سیال با فلنج تماس ندارد. هزینه فلنج لبه دار یک سوم بیشتر از فلنج گردندار است و مقاومت در برابر تنش آن، تنها یک دهم فلنج گردندار است.

 

فلنج کور(Blind Flange) :

این فلنج به دلیل آنکه همانند یک صفحه گرد بسته می باشد فلنج کور نامیده می شود از این فلنجح تنها در پایان مسیر و برای جدا کردن سیستم لوله کشی یا پایان دادن خط لوله  استفاده می شود کاربرد دیگر این نوع فلنج ، به عنوان یک پوشش دریچه می باشد. فلنج کور به دلیل بسته بودن مرکز و همچنین پیچ‌های آن معمولا فشار بیشتری نسبت به دیگر فلنج‌ها تحمل می‌کند که ماکزیمم این فشار در مرکز آن قرار دارد.  

استانداردها فلنج ها

فلنج شیرها به طور مععمول بر طبق استاندارد « BS10» می باشد اما فلنج ها را می توان مطابق استانداردهای مورد درخواست و نیاز مشتریان نیز تولید نمود. استانداردهایی که بیشتر معمول بوده و بکار برده می شوند استاندارد BS 1560 معادل استاندارد « ASME/ANSI B16.5» می باشد که فلنج ها را بر اساس سایز نامی (DN) و کلاس فلنج (Class 150-Class 300) تقسبم بندی نموده و استاندارد« B.S.4504 » که فلنج ها را بر اساس سایز نامی (DN) و فشار نامی (PN) تقسیم بندی نموده است .

 

 

خرید فلنج

 

 

نکات مهم در ارتباط با خرید فلنچ استیل

یکی از پرکاربرد ترین اتصال دهنده ها که در حال حاضر در بازار تجهیزات وجود دارد Flange استیل است. در هنگام خرید فلنج استیل به این نکته توجه کنید که این سازه در دو نوع مختلف عرضه می شود که از جنس استنلس استیل و کربن استیل ساخته شده است. در کل این تجهیزات از سه قسمت مختلف Flange، پیچ ها، گسکت ها تشکیل شده اند.

نحوه ی ساخت Flange استیل یک مقوله ی مهم در ساخت این وسایل به شمار می رود. در گذشته ساخت آن ها تنها به شکل ماشین کاری بود و نکته ی مهم در انجام ماشین کاری این بود که متریال به کار رفته در ساره کربن استیل باشد یا استنلس استیل است. پس از ماشین کاری نیز عملیات تراش بر روی آن ها انجام می گرفت.

با توجه به اینکه ماشین کاری برای انواع فلنج ها به خصوص استنلس استیل زمان زیادی را صرف می کرد ازروش کوره ای برای ساخت آن ها استفاده می شود. در این روش ابتدا نمونه ی اولیه را در به وسیله ی ریخته گری آماده شده و سپس به وسیله ی دستگاه های cnc عملیات فرز و تراش بر روی آن ها انجام می شود.

قیمت فلنج

پیش از خرید فلنج و استعلام قیمت به پارامترهای مختلفی چون گرید و استاندارد، برند، کلاس، جنس بدنه، ساختار و عملکرد توجه کنید چون قیمت فلنج ها بر اساس این پارامترای ذکر شده تعیین می گردد.

فلنچ های آهنی در کلاس های فشاری مختلف و در سایز های مختلف از دو اینچ الی 14 اینچ و با ضخامت های گوناگون از 8 الی 30 میلی متر و به صورت خام و آبکاری شده و مقاوم در برابر اسید، باز و مواد خورنده و اکسایش عرضه می شود.

هنگام خرید فلنج باید به چه مواردی توجه کرد.

هنگام خرید فلنج حتما به مواردی که در ادامه ذکر شده توجه نمایید. بر اساس استاندارد  این موارد باید به عنوان مشخصات فلنچ بر روی آن حک شده باشد:

این مشخصات شامل نام تجاری تولید کننده فلنج، سایز اسمی لوله ، مقدار فشار قابل تحمل (کلاس فلنج)، شکل سطح فلنج که مهمترین قسمت تشکیل دهنده یک فلنج می‌باشد، سوراخها، مواد اولیه تشکیل دهنده فلنج (که طبق استاندارد ASTM نوشته می‌شود) و شماره یا کد مربوط به عملیات حرارتی صورت گرفته بر روی فلنج می باشد.

فلنج استیل

قطر اسمي فلنج ها

قطر اسمي فلنج ها با قطر لوله اي كه فلنج به آن وصل مي شود برابر است. به عنوان مثال براي لوله 4 اينچ از فلنج 4 اينچ استفاده مي گردد. فلنجها متناسب با فشاری كه تحمل می كنند به كلاسهای مختلف تقسیم می شوند:

 

۱رده بندی فشار مطابق استاندارد ANSI B16.34

مطابق این استاندارد فلنجهای فولادی وآلیاژهای آن به كلاسهای ۱۵۰-۳۰۰-۴۰۰-۶۰۰-۹۰۰-۱۵۰۰-۲۵۰۰-تقسیم بندی می شوند. در واقع  این اعداد ماكزیمم فشار بر حسب PSIبوده كه فلنجها در حداكثر دمای مجاز می توانند تحمل كنند. البته مقدار فشار قابل تحمل در دماهای مختلف فرق می‌کند. معمولا فشار كاركرد حدود ۲٫۴ برابر اعداد فوق می باشد.

 

۲رده بندی فشار مطابق استاندارد  ISO

در این استاندارد فشار تحمل فلنجهای فولادی وآلیاژهای آن با PN نشان داده شده كه این نشان دهنده فشار اسمی بر حسب BAR می باشد . به عنوان مثال  PN30 یعنی فشار کارکرد فلنج ۳۰ BAR می‌باشد.

 

 ۳رده بندی فشار براساس استاندارد API

این رده‌ها عبارتند از API 6A, API 6B و API 6BX که در استانداردهای API به صورت کامل معرفی شده‌اند. این نوع فلنجها دارای تحمل فشار بیشتری نسبت به فلنجهای گروهANSI بوده و به کلاسهای ۵۰۰۰-۳۰۰۰-۲۰۰۰-۱۵۰۰۰-۱۰۰۰۰ تقسیم می‌گردند.

 

راهنمای خرید فلنج

اگر قصد خرید فلنج را دارید پیش از آن به موارد و نکات زیر توجه نمایید:

  •  ابتدا پیش از خرید باید نوع فلنج متناسب با لوله و نوع فشار را بدانید اگر در این رابطه اطلاعاتی ندارید می توانید از مشاوران و مهندسین پروژه کمک بگیرید.
  •  برای خرید انواع فلنج  پیشنهاد می شود  از مراکز معتبر و مهم بازرگانی استعلام قیمت بگیرید. در این مورد می توانید از مشاوره رایگان کارشناسان آهن سنتر به عنوان یک شرکت فعال در حوزه آهن آلات، بهره بگیرید.
  •  در مرحله خرید انواع فلنج، حتما از شرکت مورد نظر پیش فاکتور بگیرید. دریافت پیش فاکتور مزیتهایی برای شما خواهد داشت؛ با دریافت پیش فاکتور می توانید قیمت های مراکز مختلف را با هم مقایسه کنید و تصمیم بهتری برای خرید داشته باشید.
  • هنگام تحویل بار آن را کاملا بررسی کنید؛ یک فلنج شامل قطعات دیسکی شکل و “پیچ و مهره” برای اتصال به لوله هستند. پس از دریافت بار حتما این قطعات را چک کنید. همچنین آهن سنتر ارائه دهنده ی انواع خدمات آبکاری ، تراشکاری جوشکاری ، ماشینکاری در ایران می باشد. 

در هنگام خرید فلنچ رزوه ای باید چه مواردی را رعایت کرد

پیش از خرید فلنچ رزوه ای یاید بدانید که این نوع Flange شباهت زیادی به SLIP ON دارد اما تفاوت آن با این وسیله در این است که به جای استفاده از جوش از رزوه استفاده کرده اند. معمولا از این مدل فلنج رزوه ای برای خطوط سمی و غیر اشتعال زا و خطوط فشار پایین استفاده می شود. استفاده از فلنچ های رزوه ای را می توانید در مصارف آب آشامیدنی و شستشو مشاهده کنید.

خرید فلنچ کرج

در هنگاه خرید فلنچ شرکت اتصالات باید بدانید که Flange رزوه ای یک نمونه ی بسیار مهم در میان این محصولات است این نوع Flange از درون براساس استاندارد دنده ی لوله ها رزوه شده و پس از انجام این فرایند فلنچ بر روی رزوه سوار می شود در صورتی که امکان نشتی از بین رزوه ها وجود داشته باشد می توانیم بعد از بستن لوله به Flange از جوش استفاده کرده و آن ها را به همدیگر جوش بدهیم.

نکته: فلنج ها به دلیل قابلیت انعطاف پذیری بالایی که دارند برای تعمیر و نگهداری کاربرد بسیاری دارند اما از آنجا که شایع ترین منبع نشت و آتش در یک کارخانه می باشد توصیه می شود در هنگام لوله کشی زیر زمینی، از این اتصالات استفاده نشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *