اتصالات

شیرآلات سوزنی چیست

شیرآلات سوزنی چیست

برای مشاهده بهترین قیمت انواع اتصالات کلیک نمایید.

شیرآلات 

شیرآلات ابزاری برای مهار کردن جریان و فشار سیالات هستند که در زمینه های گوناگون کاربرد فراوانی دارند از جمله در کارهای صنعتی مانند نیروگاه ها، پالایشگاه ها، صنایع پتروشیمی، صنایع دارویی و غذایی و … مورد استفاده قرار می گیرند.

شیرآلات با توجه به کاربرد آنها در جنس های مختلفی از جمله چدنی، استیل، برنجی، برنزی تولید می شوند. به عنوان مثال، شیرآلات با جنس برنجی به منظور انتقال جریان آب به دلیل خورندگی کمتر آب با توجه به خنثی بودن آب ( اسیدی یا بازی نبودن) مورد استفاده قرار می گیرد و از شیر آلات با جنس برنز قلع در صنایع پتروشیمی که سیالات در آن خاصیت اسیدی یا بازی دارند، کاربرد فراوانی دارد.

یکی از انواع شیرآلات، شیرآلات سوزنی می باشد. اگر قصد خرید این نوع شیرآلات را دارید بهتر است قبل از اقدام به خرید اطلاعاتی راجع به اینکه شیرآلات سوزنی چیست و قیمت آنها اطلاعاتی کسب نمایید. در این مقاله توضیح داده شده است که شیرآلات سوزنی چیست و نحوه کارکرد آنها چگونه است و انواع مختلف آنهاچیست .

به منظور آگاهی از اینکه شیرآلات سوزنی چیست و کسب اطلاعات در این زمینه می توانید به یکی از بهترین سایت فروش لوله و شیرآلات سوزنی به نشانی https://www.ahancenter.com مراجعه نمایید و همچنین به منظور دریافت مشاوره رایگان در خصوص شیرآلات سوزنی با متخصصین این حوزه در شرکت آهن سنتر با شماره تلفن 48417-021 تماس حاصل نمایید.

 

شیرآلات سوزنی چیست؟

شیر های سوزنی نوعی شیرآلات است که دارای پورت کوچک و یک شاخه سوزنی  شکل  است که امکان تنظیم دقیق جریان را فراهم می کند.

از دریچه سوزنی برای کنترل دقیق میزان جریان گازهای تمیز یا مایعات استفاده می شود. تنظیمات برای کنترل سرعت جریان بصورت تدریجی  هستند ، اما می توان از آنها به عنوان یک دریچه خاموش قابل اطمینان نیز استفاده کرد.

با این حال ، آنها معمولاً فقط برای جریان کم استفاده می شوند و افت فشار نسبتاً زیادی از ورودی به پریز دارند. اندازه پورت های رایج برای دریچه های سوزنی از 8/1 “تا 2” متغیر است. متداول ترین کاربرد آن کنترل جریان گاز ، مانند شیر سوزن پروپان می باشد.

 

نحوه ی کارکردن شیر سوزنی:

دریچه های سوزنی با انتهای خمیده ای که با چرخش دسته بلند شده و پایین می آید ، دهانه را باز و بسته می کند.

شکل زیر نمای ، طرح و اجزای سطح مقطع سوپاپ سوزنی را نشان می دهد.

دسته (A) به پیستون متصل است ، همچنین به آن ساقه (F) گفته می شود. هنگامی که دسته را می چرخانید ، پیستون بر اساس نخ ها (C) به سمت بالا یا پایین حرکت می کند. مهره قفل (B) مانع از شستشوی کامل آن می شود. با حرکت پیستون به پایین ، انتهای نوک پنهان (I) با صندلی سوپاپ در تماس قرار می گیرد تا به طور کامل سوراخ (H) را ببندد.

غالباً ، صندلی سوپاپ نیز خم می شود. گزینه ها و اندازه های مختلفی برای اتصال آن به لوله یا شیلنگ از طریق اتصال پورت (G) روی ورودی و خروجی در دسترس است. درپوش (D) به محفظه شیر (E) وصل شده است كه می تواند از مواد مختلفی مانند برنج یا استیل ضد زنگ ساخته شود.

 

انواع مختلف شیرهای سوزنی:

دریچه سوزنی رایج ترین نوع شیرفلکه سوزنی است. با این حال ، دو نوع دیگر علاوه بر آن ها نیز وجود دارد: حرکتی و زاویه ای.

شیر سوزنی موتوری(حرکتی):

این شیرآلات سوزنی برای کار دستی دستگیره ندارند ، اما در عوض از یک محرک برقی یا پنوماتیک برای اتصال و چرخش پیستون استفاده می کنند. اینها را می توان از راه دور کنترل کرد ، در یک سیستم حلقه بسته استفاده شد و  یا می توان تایمر قرار داد تا بتواند سرعت جریان را از راه دور با دقت کنترل کند.

شیر آلات زاویه ای :

این شیرهای سوزنی به جای اینکه خروجی را از داخل خط خارج کنند ، خروجی را 90 درجه تغییر می دهند.

زاویه 90 درجه می تواند یکپارچه سازی بهتری را برای سیستم فراهم کند. شکل زیر گویای این امر می باشد.

 

 

انتخاب شیر سوزنی:

هنگام انتخاب شیرفلکه سوزنی چهار معیار اصلی نوع ماده ، فشار ، اندازه و دما باید درنظر گرفته شود.

 

نوع ماده:

مواد به کار رفته در شیر های سوزنی به دلیل مقاومت بالایی که باید نسبت به مواد شیمیایی داشته باشند از جنس برنج و فولاد ضد زنگ هستند. با این وجود مطابق با کاربرد های دیگر ممکن است از مواد دیگری نیز استفاده شود.

 

فشار:

درک شرایط لازم برای فشار در سیستم شما برای انتخاب صحیح شیر سوزنی از اهمیت بالایی برخوردار است.

دریچه های سوزنی مقاوم می توانند فشار حداکثر 4000 تا 5000 psi (275 تا 413 بار) را در 100 درجه فارنهایت (38 درجه سانتیگراد) تحمل کنند.

در صورت نیاز به فشارهای بالاتر ، مانند برنامه های هیدرولیک فشار قوی ، دریچه هایی با کارایی بالا وجود دارند که می توانند فشار 10000 psi (689 بار) را در 100 درجه فارنهایت (38 درجه سانتیگراد) تحمل کنند. همچنین در صورت نیاز به شیر سوزنی خلاء برای تحمل فشار کم ، طرح های ویژه ای نیز موجود است.

 

اندازه و دهانه:

دریچه های سوزنی در اندازه و ابعاد وسیع موجود است. استانداردهای متداول مورد استفاده NPT ( لوله ملی آمریکا) ، BSP (لوله استاندارد انگلیس) یا متریک (استاندارد ISO) است.

متداول ترین شیرهای سوزنی بین 2 تا 12 میلی متر یا 1/8 اینچ تا 2 است. با اطمینان از اندازه صحیح پورت و اندازه ابعاد ، جریان و کارایی سیستم کارآمد با احتمال سایش و / یا نشت کمتر تضمین می شود.

 

دما:

شیرهای سوزنی برای درجه حرارت بالا یا پایین مناسب هستند.

برای اطمینان از تحمل شرایط لازم ، لازم است که محفظه سوپاپ و مواد بسته بندی / آب بندی مناسب را به خصوص در دمای شدید مشخص کنید.

دو ماده آب بندی متداول PTFE (تفلون) برای دامنه دما از درجه حرارت -65 ° F تا 450 درجه فارنهایت (-54 درجه سانتیگراد تا 232 درجه سانتیگراد) و PEEK (پلی اتر اتر کتون) برای افزایش مقاومت دما تا 600 درجه فارنهایت است. (315 درجه سانتیگراد)

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *