شیرآلات چدنی

شیرآلات چدنی

شیرآلات چدنی یکی از مهمترین اجزا تاسیسات ساختمانی و موتورخانه ها به شمار می روند. شیرآلات چدنی و همچنین برنجی به عنوان هدایتگر جریان آب در موتورخانه عمل می کند و وظایف مهمی مانند قطع و وصل جریان آب، عدم اجازه بازگشت جریان آب، تنظیم فشار آب  را به عهده دارند.

با پیشرفت علم و تکنولوژی در عصر حاضر، تولید این محصول نیز به روزتر شده و تولیدکنندگان داخلی با بهره‌گیری از جدیدترین دانش روز، شیرآلات چدنی مرغوب و متنوع تولید و روانه بازار می کنند.

 

کاربرد شیرآلات چدنی

شیرفلکه های چدنی در سایزها و فشارهای مختلف طراحی و تولید می شوند که بنابر نیاز و کاربرد می توانید از هر یک از آن ها استفاده کنید.

کاربرد شیرآلات چدنی بسیار متنوع است و در صنایع مختلف نفت،گاز و پتروشیمی، پروژه‌های آبرسانی، آب و فاضلاب ،سیستمهای موتورخانه ،تاسیسات ساختمانی، نیروگاه ها و کارخانجات استفاده می گردد.

این شیرها غالبا از انواع مختلف چدن خاکستری تحت عنوان GG25/GGG 40 تولید می گردند و در طراحی این شیرآلات حداکثر فشار ممکن ۱۶ اتمسفر لحاظ شده است.

 

مزایای شیرآلات چدنی

استفاده از شیرالات چدنی مزیتهایی دارد که در ادامه به آن اشاره شده است؛

یکی از قابلیت های اصلی این نوع شیرآلات، مقاومت در برابر خوردگی و پوسیدگی می باشد و این خاصیت به دلیل وجود آلیاژ چدن است که شامل ۹۵% آهن،کربن و سیلیسیم می باشد.

همچنین وجود این آلیاژ باعث استحکام شیرآلات در برابر ساییدگی، ضربات و اکسیده شدن شده است و همین ویژگی آن را به پرفروشترین محصولات شیرآلات بازار تبدیل کرده است.

از دیگر قابلیت ها ومزایای این شیرالات، می توان به ایجاد حداقل میزان سرو صدا اشاره کرد که این گزینه قطعا یکی از دلایل انتخاب آن در بسیاری از ساختمانها و مجتمع های مسکونی بوده است.

و در نهایت اگر بخواهیم به یکی از مهمترین مزیتهای شیرآلات چدنی اشاره کنیم قیمت مناسب و مقرون به صرفه این محصول است که  آن را به یکی از پرطرفدارترین انواع شیرآلات تبدیل کرده است.

 

انواع شیرآلات چدنی

شیرآلات چدنی انواع مختلفی دارد که شامل شیر فلکه کشویی ، شیر صافی چدنی، شیر یک طرفه (شیر خودکار)، شیر پروانه ای چدنی و … می شود.