تیرآهن

قیمت امروز تیرآهن

تیرآهن

قیمت  امروز تیرآهن

برای مشاهده بهترین قیمت تیرآهن کلیک نمایید.

قیمت  امروز تیرآهن

 

تیر آهن یکی از فرآورده های مهم از فلز آهن است که وظیفه حمل فشار های تنشی وارد بر ساختمان را دارد. تیر آهن  از جمله پروفیل هایی است که کاربرد بسیاری  در صنعت ساخت و ساز دارد. قیمت امروز تیرآهن به عوامل مختلفی از جمله مشخصات ظاهری آن، کیفیت و استاندارد آن، نرخ دلار و فولاد و… بستگی دارد. از مهم ترین  این عوامل می توان به تغییر نرخ دلار و قیمت فولاد در بازار های جهانی و داخلی اشاره نمود. بهتر است قبل از خرید تیر آهن اطلاعاتی راجع به تیر آهن و انواع آنها و قیمت امروز تیرآهن کسب نمایید. این مقاله به شما کمک می کند اطلاعات مفیدی در این خصوص به دست آورید.

 

آهن سنتر فروشنده عمده آهن و ابزار آلات آهنی مختلف مانند تیرآهن می باشد و محصول مورد نظر شما را با بهترین کیفیت و قیمت مناسب در بازارآهن فراهم می نماید. . به منظور آگاهی از قیمت امروز تیرآهن و کسب اطلاعات در این زمینه می توانید به یکی از بهترین سایت های فروش و اطلاع رسانی در خصوص قیمت امروز تیرآهن به نشانی https://www.ahancenter.com مراجعه نمایید و همچنین برای خرید و گرفتن مشاوره رایگان در مورد قیمت امروز تیرآهن با متخصصین این حوزه در بخش فروش شرکت آهن سنتر با شماره تلفن 48417-021 تماس حاصل نمایید.

 

تیرآهن

تیرآهن از اصلی ترین المان های مورد استفاده در معماری  و مهندسی سازه های ساختمانی است. تیرآهن عضوی بلند، مستقیم است که به صورت افقی در ساختمان قرار می گیرد که وظیفه مقاومت و تحمل بار های وارد بر آنها و تحمل وزن خود تیر و پشتیبانی از سازه های ساختمانی  را دارند. لازم به ذکر است که به اعضای عمودی در ساختمان ستون گفته می شود.

 

 

انواع تیرآهن

تیرآهن از نظر ظاهری به صورت I  شکل و H  شکل در بازار موجود می باشند که به قسمت وسطی آن، جان و به دو طرف موازی دیگر آن، بال گویند. تیرآهن به سه گونه  تیرآهن IPE (استاندارد اروپا و ایران)،تیرآهن) INP استاندارد چین و روسیه) و تیرآهن IPB (بال پهن) تولید می شود که گونه های IPE  و INP  به صورت  Iشکل و گونه IPB  به صورت H شکل هستند.

به طور معمول کارخانه های سازنده تیرآهن از دو نوع استاندارد IPE و INP پیروی می‌نمایند : تیرآهن IPE و INP به ارتفاع ۸۰–۶۰۰ میلیمتر و تیرآهن IPB به ارتفاع ۱۰۰–۱۰۰۰ میلیمتر تولید می‌شود. کاربرد تیرآهن در ساختمان به صورت ستون، نعل درگاه، خرپا، تیر در پوشش سقف‌ها و پل‌های لانه زنبوری استفاده می‌شود. در زیر به صورت مختصر به بررسی هر یک از آن ها می پردازیم.

  • تیرآهنIPE(استاندارد اروپا و ایران)

ضخامت بال  این تیر آهن ثابت است و معمولا در ایران به صورت  I شکل تولید می شود. این تیر آهن طبق استاندارد اروپا تولید می شود.

 

  • تیرآهن INP(استاندارد چین و روسیه)

ضخامت بال این تیر آهن ها با فاصله گرفتن از جان تیر آهن کاهش می یابد و به صورت I شکل تولید می شود. این تیر آهن طبق استاندارد روسیه و چین تولید می شود.

 

  • تیرآهن IPB(بال پهن)

تیرآهن H یا تیر آهن‌های عریض که در آنها طول بال‌ها نسبت به تیرآهن‌های IPE افزایش یافته است.

برخی از مزایای استفاده از تیرآهنIPB:

۱.  بعد از تمام شدن ساخت و ساز امکان توسعه سازه وجود دارد.
۲.  قطعات آن به صورت پیش ساخته در کارخانه موجود هستند.
۳ .فضای کمتری  اشغال می کند.
۴.  اجرا و نصب آن با سرعت بالایی انجام می شود.
۵ . امکان اتصال چند قطعه به یکدیگر را دارا می باشد.
۶.  در ارتفاع بابلا مورد استفاده قرار می گیرد.

 

معایب استفاده از تیرآهن 

۱. مقاومت پایین در برابر دمای بالا :

با افزایش دما مقاومت ساختمان کاهش می یابد به صورتی که وقتی دمای اسکلت فلزی از 500به 600 درجه سانتی گراد می رسد تعادل ساختمان از بین می رود.

۲خوردگی و زنگ زدگی تیرآهن در برابر رطوبت و سایر عوامل محیطی:

ساختمان فلزی در مقابل عوامل جوی و رطوبت مقاومت بالایی ندارند و در اثر گذر زمان و قرار گرفتن در برابر رطوبت خورنده می شوند و هزینه نگهداری و حفاظت از تیرآهن ها در برابر خورنگی و زنگ زدگی بسیار بالا است.

3. عدم مهارت در جوش دادن مناسب:

در برخی مواقع به دلیل مهارت نداشتن لازم در جوش مناسب و عدم دکنترل مهندس ناظر سبب ایجاد مشکلاتی در زمینه ساخت و ساز می شود که این عمل باعث صرف هزینه بالا توسط سازندگان می شود.

 

نکته  قابل توجه در هنگام خرید تیر آهن  توجه به علامت  های آنها که نشاندهنده سبکی و سنگینی آن ها می باشد. علامت V نشان دهنده سنگین بودن و علامت L نشان دهنده سبک بودن تیرآهن می‌باشد. به عنوان مثال IPBV نشان دهنده تیرآهن عریض سنگین و IPBL نشان دهنده تیرآهن عریض سبک می‌باشد.

 

 

فرآیند تولید تیرآهن

کوره هایی به منظور انجام عملیات در نظر گرفته می‌شود. با تنظیم دمای کوره‌‌ها روی ۱۱۰۰ درجه سانتی‌گراد، شمش‌ها را به کمک یک جک هیدرولیکی در ردیف‌های تعیین شده به داخل کوره‌ها هدایت می شوند. سپس شمش‌ها به منظور عملیات نورد توسط جریان گردآبی جهت نورد آماده می‌شوند. با رسیدن دمای شمش‌ها به میزان مورد نظر به سمت خط تولید ارسال می‌شوند. به منظور ارسال شمش‌های پخته شده به سمت مرحله‌ رافینگ از رول‌هایی استفاده می‌کنند. سپس  به منظور کاهش قطر شمش‌ها و افزایش طول آن‌ها از رافینگ استفاده می شوند. در نهایت  به منظور برش محصولات تولید شده از قیچی متراژ استفاده می‌کنند. محصولات تولیدی طبق استانداردهای موجود برش داده می‌شوند، توسط بندیل‌هایی با وزن‌های معینی بسته‌بندی می‌شوند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *