ورق

قیمت ورق سیاه

قیمت ورق سیاه و معرفی انواع آن

 

در مبحث آهن آلات حتما واژه ورق را زیاد شنیده اید ،ورق سیاه،ورق روغنی یا ورق رنگی. این محصولات یکی از زیرمجموعه های پرکاربرد در آهن آلات هستند که قیمت ورق سیاه بر اساس نوع و کاربرد، متفاوت است. برای اطلاع از نحوه قیمت گذاری ورق سیاه، در این مقاله ابتدا به معرفی این محصول پرداخته و در ادامه درباره قیمت این محصول نکاتی بیان می شود.

در تولید ورق از دو تکنولوژی با نامهای نورد گرم و نورد سرد استفاده می شود؛ محصول خروجی نورد گرم، ورق سیاه (Black sheet) و محصول خروجی نورد سرد، ورق روغنی (Oily sheet) می باشد.

ورق سیاه یا ورق گرم، فلز آهن به شکل مسطح است که سطحی کاملا صاف و صیقلی  دارد  و به دو شکل رول و شیت (البته تا ضخامت ۱۵ میل فقط در دو شکل رول و یا شیت و از سایز ۱۵ میل به بالا تنها به صورت شیت خام وارد بازار می شود)  تولید و به بازار عرضه می شود.

 

 

قیمت ورق سیاه

 

 

فرآیند تولید ورق سیاه

 

برای تولید ورق سیاه با استاندارد st-37 ، تختال ها پس از گرم شدن در دمای نزدیک ذوب (1280 درجه سانتی گراد) حرارت داده و پس از این مرحله در نورد اولیه پوسته زدایی می شوند. سپس در مرحله نورد نهایی، ضخامت آن کاهش یافته، به  ۱٫۲ تا ۱۶ میلیمتر می‌رسد.

پس از اتمام مراحل نورد گرم و خنک شدن، محصول نهایی به صورت کلاف یا به صورت ورقه (شیت) به بازار عرضه می شود. به این صورت که ورق های با ضخامت کمتر از ۱٫۵ میلیمتر به صورت رول  و ورق های  با  ضخامت ۱٫۵ میلیمتر بیشتر به صورت شیت دسته بندی می شوند.

و اما اینکه چرا به این نوع ورق، سیاه می گویند این است که مواد اولیه ذوب شده در دماهای بسیار بالا ، در طی این فرآیند ظاهری مات به خود می گیرد که در بازار به آن ورق سیاه گفته می شود.

 

 

قیمت ورق سیاه

 

 

انواع ورق های سیاه

 

ورق های سیاه، در دو نوع ورق سیاه صنعتی و ورق سیاه معمولی تولید می شوند که در تهیه هریک، استاندارد مطابق با آن محصول رعایت می شود.

برای اندازه گیری کیفیت ورق سیاه بر اساس میزان کربن موجود در مواد اولیه ورق از  از شاخصی به نام ST استفاده می شود که این شاخص در ورق سیاه معمولی بین اعداد St33 تا St 52 می باشد. دسته بندی شاخص، به این صورت است که هرچه میزان  ST کمتر باشد میزان کربن موجود در ورق کمتر و انعطاف پذیری محصول بیشتر و هرچه عدد این شاخص بالاتر باشد میزان کربن بیشتر و در نتیجه انعطاف پذیری محصول کمتر خواهد بود.

 گفتنی است نوع صنعتی ورق سیاه با نام تجاری ST37 و نوع معمولی آن با نام تجاری A516-GR60,70 و A285-GR C و A283-GR C و ST52 در بازار وجود دارد.

 

قیمت ورق سیاه

 

 

– ورق ST37 : رایج‌ترین نوع ورق سیاه از نظر کیفیت ST37 است که از نظر سختی و منعطف بودن در حد متوسط قرار دارد. این نوع ورق به دلیل درصد کربن پایین ، استحکام بالایی داشته و بیشترین کاربرد را برای مصارف ساختمانی از قبیله اسکلت سازی  و سوله سازی  دارد.

 

– ورق ST52 : به همراه ورق سیاه ST37 در نیمی از مصارف صنعتی کاربرد دارند. ویژگی خاص ورق سیاه ST52 ، مقاومت در برابر خمش و پیچش، خاصیت ارتجاعی و تحمل وزن بالا (به دلیل وجود عنصر های سیلیسیوم و منگنز در ساختار این نوع ورق) است.

 – ورق A516 : ورق A516 یک ورق فولادی حاوی کربن بالاست که عناصر دیگری مانند فسفر و گوگرد به میزان بسیار کم در آن وجود دارد. این نوع ورق به دلیل دارا بودن عنصرهایی مانند منگنز و سیلیکون به اندازه حداکثر مجاز،خاصیت خمش و مرغوبیت بیشتری دارد.

A516 برای مصارفی مانند صنایع نفت و گاز، صنایع مخزن سازی و دیگ بخار کاربرد دارد. این نوع ورق در چهار گرید یا درجه (کیفیت) تولید می شوند.

 

 

 

قیمت ورق سیاه

 

قیمت ورق سیاه در مقایسه با ورق روغنی، قیمت کمتری دارند و این به دلیل نداشتن توان کششی و تحمل فشار بالاتر نسبت به ورق روغنی می باشد. به عبارت بهتر،  توان کششی و تحمل فشار ورق سیاه در مقایسه  باورق روغنی، پایین است.

بر همین اساس قیمت ورق سیاه، نصف قیمت ورق های سرد (روغنی و گالوانیزه) می باشد که این به دلیل پیچیده بودن فرآیند تولید ورق سرد نسبت به ورق گرم است.

معمولا کسانی که در بازار، ورق سیاه را انتخاب می کنند مشتریانی هستند که به جای کیفیت ظاهری،استحکام و ویژگی های محصول برایشان اهمیت دارد.

 

 

قیمت ورق سیاه

دو عامل اصلی در قیمت ورق سیاه

 

قیمت ورق سیاه را را دو عامل اصلی مشخص می کند: یکی ضخامت و دیگری ابعاد ورق

ضخامت ورق سیاه در بازار فولاد، از ۱.۵ تا ۱۰۰ میلی متر متغییر می باشد و بر اساس همین تغییر ضخامت، قیمت این ورق در بازار متغیر می باشد.

البته کارخانه سازنده و کیفیت محصول نهایی نیز از دیگر عوامل تعیین کننده قیمت ورق سیاه هستند به این معنی که هر چه نام برند کارخانه سازنده در بازار معتبرتر و شناخته شده تر باشد  به همین نسبت قیمت نهایی محصول بالاتر است. همچنین کیفیت نیز جز دیگر عواملی است که در قیمت نهایی ورق سیاه تاثیرگذار است این در حالی است که  برخی از کارخانه ها به دلیل جذب مشتری که اکثرا دنبال اجناس ارزان تر هستند، ورقهای بی کیفیت و ارزان تر را تولید و روانه بازار می کنند.

از آنجا که ابعاد ورق آهن یکی از عوامل تعیین کننده  قیمت ورق سیاه است در ادامه  برخی از متداول ترین ابعاد ورق های سیاه معرفی می شود ( تمامی ابعاد بر حسب میلیمتر می باشند)

 

  •   ورق سیاه 2000*1000
  •  ورق سیاه 6000*1000
  •  ورق سیاه 6000*1500
  •  ورق سیاه 1000*2000
  •  ورق سیاه 2500*1250
  • ورق سیاه 6000*2000
  •  ورق سیاه 12000*2000

 

 از نظر میزان ضخامت ، ورق های سیاه به اندازه های یک و نیم میلیمتر تا ۱۰۰ میلیمتر و از نظر سایز عرض، در چهار دسته ۱۰۰ سانتی متری، ۱۲۵ سانتیمتر، ۱۵۰ سانتی متر و ۲۰۰ سانتی متر تولید می شوند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *