لوله

لوله درزدار

لوله‌ درزدار (welded pipe) به لوله هایی گفته می شود که از شکل دهی و جوش دادن ورق های فولادی با ضخامت ها و جنس های مختلف تولید می شوند. از این لوله استوانه‌ای برای انتقال مواد و سایر صنایع استفاده می شود.

تفاوت این نوع لوله با مانیسمان در درز بین لوله‌هاست. در واقع لوله بدون درز، از جوش دادن دو سر ورق فولادی ساخته شده و به همین دلیل لوله به شکل یکنواخت نبوده و درزدار است.

در ادامه خواهید خواند:

– انواع جوشکاری

– فرآیند تولید

– کاربرد لوله‌های درزدار

– انواع لوله های درزدار

 

لوله درزدار

 

انواع جوشکاری در لوله درزدار

جوشکاری ورق‌های فولاد نیز به چند شکل جوشکاری با نام‌های الکتریکی (ERW)، زیرپودری(SAW) و جوش کاری ذوبی الکتریکی(EFW)  انجام می شود.

– در جوشکاری Electric Resistance Welded که به اختصار ERW نامیده می شود از یک  دستگاه جوش الکتریکی برای ایجاد حرارت استفاده می شود. به این صورت که لبه های ورق در اثر حرارت به حالت مذاب درآمده و به یکدیگر جوش می خورد.

– روش زیرپودری (Submerged Arc Welding) که به آن SAW گفته می شود از پرکاربردترین روش های جوشکاری در صنعت است. در این روش وقتی لبه های ورق با فورج در کنار هم قرار می گیرند شکافی V شکل بین آنها به وجود می آید که با دستگاه جوش قوس الکتریک شکاف را با زیر پودرهای مخصوص پر می کند.

– جوش کاری ذوبی الکتریکی (Electric Fusion Welding)  نیز در تولید لوله های درز مستقیم و یا درز مخفی استفاده می شود.  لوله هایی که به وسیله این نوع جوش کاری تولید می شوند به لوله های EFW معروفند.

فرآیند تولید 

 تولید لوله‌های درزدار شامل مراحل زیر است:

  • ﺑﺮﺷﻜﺎري و آﻣﺎده ﺳﺎزي ﻧﻮار ورق ﺑﻪ اﻧﺪازه ﻣﺤﻴﻂ ﻟﻮﻟﻪ
  • ﺗﺒﺪﻳﻞ ورق ﺑﻪ ﻟﻮﻟﻪ
  • ﺟﻮﺷﻜﺎري درز ﻟﻮﻟﻪ
  • ﺑﺮاده ﺑﺮداري از ﺳﻄﺢ ﺟﻮش
  • ﺗﻘﺴﻴﻢ ﻟﻮﻟﻪ ﺗﻮﻟﻴﺪ ﺷﺪه ﺑﻪ ﺷﺎﺧﻪ ﻫﺎي ﻣﺴﺎوي
  • ﻗﺎب ﮔﻴﺮي و ﺻﺎﻓﻜﺎري ﻟﻮﻟﻪ ﻫﺎي ﺗﻮﻟﻴﺪ ﺷﺪه
  • ﺑﺎزرﺳﻲ و ﻛﻨﺘﺮل ﻛﻴﻔﻴﺖ ﻟﻮﻟﻪ ﻫﺎي ﺗﻮﻟﻴﺪ ﺷﺪه

کاربرد لوله درزدار

این لوله ها همچنین براي انتقال مايعات مانند نفت، آب، مواد پتروشیمی، توليد پروفيلهاي قوطي، ساخت مصنوعات و سازه هاي فلزي به كار برده مي شود.

 

انواع لوله

این نوع لوله ها خود شامل سه نوع مختلف ،درزدار یا درزجوش،جدار چاه و داربستی می باشد که در ادامه هریک به تفصیل شرح داده می شود.

لوله های درزجوش که با نام لوله سیاه یا لوله صنعتی نیز شناخته می شوند از انواع لوله‌های درزدار هستند که بر اساس استانداردهای ملی و بین المللی (DIN 2440) با کاربردهای متنوع از ورق نورد گرم تولید و روانه بازار می شود.

این نوع لوله ها در انتقال سيالات با فشار پايين و همچنين انتقال سيالات در سايزهاي بالاتر از 24 اينچ استفاده می‌شود

لوله درزجوش

لوله درزجوش خود در سه نوع ماهيچه‌اي مستقيم، اسپيرال و لوله درز مخفي در بازار وجود دارد:

1- لوله درز ماهيچه اي مستقيم EFW

لوله درز ماهیچه های مستقیم، در نتیجه فرم دهی و جوش دادن ورق های فولادی با ضخامت ها و جنس های مختلف تولید می شوند. این نوع لوله معمولا برای انتقال سیالات کاربرد دارد. در واقع برای تولید  لوله هایی با قطر بیشتر از 10 اینچ، می توان از روش EFW و همچنین اسپیرال SAW و درز مخفی ERW  استفاده کرد.

2- لوله درز جوش اسپيرال (SAW)

در این روش از جوشکاری مارپیچ ورق برای تولید لوله های فولادی استفاده می شود. مزیت آن است که در این روش لوله با قطرهای مختلف را می توان با هزینۀ کمتری نسبت به درز مستقیم تولید کرد.

3- لوله درز مخفي (ERW)

لوله درز مخفی نیز از انواع لوله های  لوله درزدار هستند که پس از جوشکاری درز طولی تحت عملیات کشش گرم قرار می گیرد. گفتنی است با توجه به اینکه این نوع لوله از استحکام بالایی نسبت به سایر لوله ها برخوردار نیست. بنابراین نمی توان از آن به عنوان لوله فشار قوی استفاده کرد.

لوله جدارچاه، نوعی از لوله فولادی درزدار است که در دیواره چاه‌ها استفاده می شود و پایه و ستون چاه را از محیط بیرونی تفکیک می کند.

همانطور که از اسم این نوع لوله مشخص است، به دلیل استفاده از آن در چاه‌ها و مخازن زیرزمینی که  احتمال بروز حوادثی چون ریزش جدار چاه و زلزله وجود دارد ضخامت و استحکام آن بسیار حائز اهمیت است. زیرا مهمترین کاربرد این نوع لوله جلوگیری از ریزش و آبدهی و نشت چاه های عمیق است به همین دلیل از لوله جدار چاه  بیشتر در صنایع حفاری، نفت و گاز و کشاورزی استفاده می شود.

– مشخصات لوله جدار چاه

وزن و ضخامت لوله جدارچاه که از انواع لوله های درزدار هستند متفاوت و در دونوع شیاردار و بدون شیار تولید می‌گردد:

از لوله شیاردار برای چاه‌های آب زیرزمینی استفاده می شود. از آنجا که لوله های بکار رفته در این نوع چاهها باید قابلیت انتقال آب از دیواره ها به درون چاه را داشته باشند آبهای زیرزمینی از طریق شیارهای موجود در این نوع لوله‌ها وارد چاه می شود تا آب آن را تامین کند.

نکته: با توجه به اینکه احتمال گرفتگی این شیارها توسط املاح موجود در آب وجود دارد لذا توصیه می شود از لوله ها با  شیارهای V شکل استفاده شود.

ایجاد شیارها در لوله های جدارچاهی به دو روش دستی و ماشینی انجام می‌شود؛ در روش دستی شیارها در تمامی سطح لوله به وسیله دستگاه هواگاز ایجاد می‌شود. اما در روش ماشینی که تمامی شیارها به شکل مشبک است به صورت منظم و با در نظر گرفتن الگو و استاندارد در لوله ایجاد می شود و به همین دلیل نسبت به روش دستی بهتر مطمئن تر است.

لوله داربستی

لوله داربست که در دسته لوله درزدار قرار می گیرد یکی از پرکاربردترین لوله ها در پروژه‌های عمرانی یا صنعتی و ساخت و ساز است . در این نوع لوله  هیچگونه سیالی جابه جا نمی شود و تحت تست آب یا گاز نیز قرار نمی گیرند.

در واقع از داربست برای دسترسی آسان به نقاط  دشوار هنگام ساخت و ساز یا تعمیر ساختمان و سازه‌ها استفاده می کنند. لوله های داربست اصولا در محل پروژه مونتاژ و پس از پایان عملیات به راحتی از هم جدا شده و جمع آوری می شود.

مشخصات

لوله داربستی شامل دو نوع گالوانیزه و فولادی می باشد که  در سایزهای مختلف و همچنین در دو نوع سبک و سنگین ساخته می شود. متدوال‌ترین سایز این لوله ها ۱۱/۲ اینچ است که در صنعت با نام لوله 5 نیز شناخته می شود. بیشترین ضخامت هایی که از لوله داربستی این سایز استفاده می شود می‌ توان به ضخامت های ۲ و ۲/۵ میلی متر اشاره کرد.

اما سایز استاندارد این نوع لوله ها  ۴۸٫۳ میلی متر قطر خارجی و ۳٫۲ میلی متر ضخامت دیواره و ۶ متر طول دارد.

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *