قیمت لوله مانیسمان رده 20 (1398/12/13)

قیمت لوله مانیسمان رده 40 (1398/12/13)

قیمت لوله دقیق کاوه(1398/12/13)

قیمت لوله مانیسمان رده 80(1398/12/13)

قیمت لوله مانیسمان

لوله مانیسمان Seamless pipe

لوله مانیسمان(Seamless pipe) که لوله بدون درز نیز نامیده می‌شود یکی از پرکاربردترین محصولات فولادی است که در صنعت نفت، پتروشیمی، گاز و همچنین در قطعه سازی مصارف فراوانی دارد. لوله‌های بدون درز در بازار همچنین به عنوان مقاطع ضخیم و بسیار مقاوم تحت فشار شناخته می‌شود زیرا به دلیل یکنواخت بودن و نداشتن درز جوش، دارای مقاومت بسیار بالایی در مقابل فشار و تنش های فیزیکی است به طوری که به خوبی خود را در هر نوع شرایط آب و هوایی مطابقت می‌دهد.

پروسه تولید مانیسمان

برای ساخت لوله مانیسمان از استاندارد ASTM به شماره A106 و A53 و همچنین استاندارد نفت و گاز API 5L استفاده می شود.

پروسه تولید لوله های مانسیمان نیز بدین گونه است که در آن یک شمش فولادی تحت کشش و نورد، افزایش طول یافته و سپس با وارد شدن مبله جامد نوک تیز به مرکز شمش گداخته شده ، لوله ای بدون درز را ایجاد می کند.

جالب است بدانید تولید این نوع لوله از سایزهای بزرگتر به کوچکتر است وسایزهای۲/۱و۴/۳و۱اینچ معمولا” به روش سرد است. در تولید این مقاطع عمدتاً از شمش‌های فولادی گرد استفاده می‌کنند البته تولید لوله مانیسمان از مقاطع چهار گوش نیز امکان پذیر است اما به دلیل اینکه دلیل این مقاطع حتما باید به صورت دایره‌ای و یکنواخت باشند گرد کردن شمش‌های زاویه‌دار مستلزم صرف هزینه و وقت خواهد بود.

در مجموع پروسه تولید لوله های مانیسمان شامل مراحل برش، پیش گرم،مرحله  PIERCING، عبور از دستگاه الانگاتور، شلیک سمبه،تاب گیری،جداسازی سمبه، کروی سازی،مرحله کشش، خنک سازی،مرحله اندازه گیری، مرحله آزمایش، مرحله کونیک کردن، پولیش و در پایان باندل کردن است.

رده لوله مانیسمان

لوله مانیسمان در رده های مختلفی شامل سبک، معمولی و سنگین تولید و در بازار موجود می باشد. از مهم ترین رده های مورد استفاده لوله مانیسمان می توان به رده 20، 40 و 80 اشاره نمود. لوله مانیسمان رده 20 در دسته رده سبک بوده و پایین ترین رده طبق استانداردهای صنعتی است. لوله مانیسمان رده 40 جز دسته لوله مانیسمان رده معمولی بوده و بیش ترین کاربرد را در صنعت به خود اختصاص می دهد. لوله مانیسمان رده 40 از لوله مانیسمان رده 20 قوی تر و از لوله مانیسمان رده 80 ضعیف تر می باشد. لوله مانیسمان رده 80 از دسته لوله مانیسمان رده سنگین می باشد و دارای تحمل فشار بالا و خورندگی کمتری نسبت به رده های 20 و 40 دارد.

علت نامگذاری مانیسمان

تاریخ ابداع و ساخت لوله هاى بدون درز به اواخر قرن ۱۹ برمی گردد و این روش نخستین بار توسط مهندسی آلمانی بنام “مانیسمان” به کار رفت.

در ایران نیز لوله بدون درز را به نام سازندۀ آن می شناسند. مانیسمان یک برند است که چون اولین لوله بدون درز و یا همان سیم لس وارد شده در بازار ایران می‌باشد ، این اسم بر روی این مدل لوله‌ها مانده و به اصطلاحی بازاری برای نامگذاری آن تبدیل شده است.