خدمات

ماشین تراشکاری

تراشکاری

ماشین تراشکاری

برای مشاهده بهترین قیمت آهنگری کلیک نمایید.

ماشین تراشکاری

با پیشرفت گسترده صنعت در دنیای امروز نیاز به تولید قطعات گوناگون در اشکال و اجناس مختلف افزایش یافته است. در طول تاریخ بشریت روش های مختلفی برای ساخت این قطعات ابداع گردیده است. به طور کلی دو روش اصلی شامل  تولید بدون براده برداری و تولید با براده برداری برای ساخت انواع مختلف قطعات وجود دارد. در فرآیند تولید به روش بدون براده برداری، جرم ماده تغییر نکرده بلکه تنها فرم آن تغییر می یابد که از نمونه های این روش می توان به خدمات آهنگری، ریخته گری و نورد اشاره نمود. در فرآیند تولید به روش براده برداری، جرم ماده تغییر کرده و شکل نهایی به دلیل انجام عملیات براده برداری دارای جرم کمتری خواهد بود که از نمونه های این روش می توان به ماشین تراشکاری، اره کاری و سوراخکاری اشاره نمود.

فرآیند تراشیدن متشکل از خدمات تراشکاری و خدمات بورینگ است که ایجاد تراش بر روی سطوح خارجی فلزات توسط ماشین تراشکاری  و ایجاد تراش بر سطوح داخلی فلزات توسط بورینگ انجام می گردد. ماشین تراشکاری یکی از قدیمی ترین دستگاه های معمول فرم دادن قطعات همراه با براده برداری است و امروزه نیز به دلیل داشتن قابلیت های بالا کاربرد بسیاری در تولید قطعات گوناگون در صنایع دارند. در ادامه  به توضیحاتی راجع به ماشین تراشکاری و خدمات تراشکاری آورده شده است که با مطالعه این مقاله مطالب مفیدی در زمینه ماشین تراشکاری به دست خواهید آورد.

به منظور آگاهی راجع به ماشین تراشکاری و کسب اطلاعات در این زمینه می توانید به یکی از بهترین سایت ها در این زمینه به نشانی https://www.ahancenter.com مراجعه نمایید و همچنین به منظور گرفتن مشاوره رایگان در خصوص ماشین تراشکاری با متخصصین این حوزه در شرکت آهن سنتر با شماره تلفن 48417-021 تماس حاصل نمایید.

 

تعریف ماشین تراشکاری 

ماشین تراشکاری وسیله ای است برای شکل دهی فلزات که عمدتا به شکل استوانه ای می باشند. تیغه های تراشکاری این ماشین با قدرت و سرعت معینی به حرکت درآمده و عمل تراشکاری را با عمق و سرعت مشخصی انجام می دهند. ماشین تراشکاری در انواع گوناگون مانند خط مستقیم، زاویه دار و منحنی قابل تراشیدن است.

خدمات تراشکاری توسط ماشین تراشکاری انجام می شود. ماشین تراشکاری به دو صورت دستگاه تراش سنتی یا دستگاه تراش اتوماتیک وجود دارند. تراشکاری توسط ماشین تراش سنتی نیازمند نظارت دائمی اپراتور می باشد اما دستگاه تراش اتوماتیک به صورت خودکار و بدون نیاز به کنترل دائمی عمل می کند. رایج ترین دستگاه تراش اتوماتیک CNC می باشد.

خدمات تراشکاری از طریق دستگاه تراش به چهار نوع مختلف از جمله تراشکاری استوانه ای، تراشکاری مخروطی، بازرسی جوش و شیار خارجی انجام می گردد و اشکال متنوعی مانند سیلندر، مخروط، منحنی یا شیاردار تولید می کنند.

ابراز های تراشکاری باید دارای جنسی با مقاومت و سختی بالا در برابر حرارت و اصطحکاک باشند تا در هنگام کار لبه های برنده بتواند به داخل فلز نفوذ کنند و در فرآیند تراشیدن نشکنند و در برابر حرارت بالا مقاومت خود را از دست ندهند.

 

 

از جمله اجناس مورد استفاده برای ابزارهای تراشکاری عبارتند از:

 • فولاد ابزار غیرآلیاژ
 • فولاد آلیاژدار
 • فلزات سخت
 • رنده الماسه ها
 • مواد برش سرامیکی

انواع رنده یا قلم های تراشکاری

هر نوع خدمات تراشکاری  از جمله روتراشی، پرداختکاری، پیشانی تراشی، پیچ تراشی، سوراخکار و…مستلزم رنده یا قلم مخصوص و مناسب خود می باشد. در زیر به بررسی برخی از انواع آنها می پردازیم.

 • قلم های روتراشی:

رنده های روتراشی در زمان کوتاهی مقدار زیادی براده از روی کار جدا می کنند به همین علت قلم های روتراشی بایستی بسیار قوی و جاندار باشند. این قلم ها به شکل صاف و یا خمیده تولید می شوند.

 • قلم های پرداختکاری:

سطح خارجی فلز با استفاده از عمل پرداختکاری صاف می شود در نتیجه اغلب لبه قلم پرداختکاری گرد می باشد. لبه برنده قلم های پرداختکاری بایستی پس از سنگ زدن با سنگ دستی آماده شوند زیرا در غیر اینصورت سطح خارجی کار تراشیده شده صاف نخواهد بود.

 • قلم های بغل تراش:

لبه برنده فرعی قلم های بغل تراش برای براده برداری مناسب نمی باشند و همین امر سبب می شود در هنگام تراشکاری توسط این قلم ها حرکت آنها از داخل کار به سمت خارج آن باشد. قلم های بغل تراشی برای تراش گوشه های تیز کاربرد دارند.

 • قلم های تراشکاری فرم دار:

قلم های تراشکاری فرم دار در اقسام گوناگون به منظور انجام کارهای متنوع مورد استفاده قرار می گیرند و هر قلم متناسب با نوع کار دارای رنده های متفاوتی می باشند.

 • قلم گیر:

قلم گیر ها از فولاد ساختمانی ارزان ساخته می شوند و به منظور نگهداری رنده های کوچک یا تیغچه ها مورد استفاده قرار می گیرند. استفاده از قلم گیر از به کارگیری فولاد ابزار گران قیمت جلوگیری می کند.

 

برخی از دستورالعمل های ایمنی در هنگام انجام خدمات تراشکاری

 1. از پوشیدن لباس های گشاد و دستکش و شال گردن در هنگام کار خودداری شود.
 2. قبل از شروع کار بایستی از محکم بودن قطعات دستگاه تراشکاری اطمینان خاطر پیدا کنید.
 3. از قرار دادن آچار سه نظام و دیگر ابزار تعمیراتی روی دستگاه خودداری نمایید .
 4. ممنوع بودن مبادرت به اندازه گیری کار یا میزان کردن رنده هنگامی که کار در حال گردش است.
 5. از خم شدن بر روی کار خودداری گردد زیرا همواره امکان پرتاب براده های فلز ناشی از تراش  وجود دارد.
 6. به منظور تراشکاری میله های بلند بایستی از وسایل مخصوص استفاده شود.
 7. در هنگام نظافت دستگاه تراشکاری را خاموش نمایید.
 8. در هنگام تراشکاری حتما از عینک حفاظتی استفاده نمایید.
 9. از چنگک یا جارو دستی برای جمع کردن براده های اضافه استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *