لوله

مزایای لوله های پنج لایه | تفاوت اساسی آن با سایر لوله ها

لوله پنج لایه

مزایای لوله های پنج لایه

اگر دقت کرده باشید امروزه در صنعت ساختمان سازی از لوله های پنج لایه از جنس پلیمر در داخل و بیرون ساختمانها بسیار استفاده میشود که دلیل آن مزایای لوله های پنج لایه میباشد که در این مبحث با ویژگی های بارز آن آشنا خواهیم شد:

 

1) از مزایای لوله پنج لایه میتوان به افت فشار پایین آن اشاره کرد و در برابر فشار و دما مقاومت بالایی دارد که دلیل آن آلومینیوم موجود در لوله است.

2) لوله پنج لایه دارای مقاومت در برابر نور خورشید و هرگونه اشعه است که از ورود هرگونه نور به داخل لوله جلوگیری میکند.

3) توانای بالایی در هدایت سیالات در داخل لوله دارد و میتواند سیالات شیمیایی مایع را به بهترین شکل ممکن کنترل کند.

4) از نظر عایق بندی نیازی به عایق بندی بالا نیست و خاصیت انقباظ و انبساط لوله ها هم به مزایای لوله های پنج لایه اضافه میشود.

5) در برابر دمای هوا در شرجی و رطوبت سازگاری دارد و در موارد آبیاری در هرگونه دمای محیطی به کار میرود.

6) وزن لوله پنج لایه سبک و جا به جایی لوله ها به هر مکانی به آسانی صورت میگیرد.

7) به علت لایه های پلی اتیلنی که در تولید لوله های پنج لایه بکار رفته در هنگام انتقال سیالات لوله ها از هرگونه آلودگی سوتی جلوگیری میکند.

8) در مقابل خوردگی و ساییدگی مقاوم بوده و خاصیت ضد زنگ زدگی را دارا است و امکان به وجود آمدن جلبک در آن غیر ممکن است.

9) از دیگر مزایای لوله های پنج لایه میتوان به انعطاف پذیری لوله در زمانهای ممکن هم نام برد.

10) نصی و راه اندازی لوله های پنج لایه به آسانی و هرینه آن نسبت به سایر لوله های آهنی به صرفه است.

 

 

لوله های پنج لایه

لوله های پنج لایه به لوله های PEX ALLPEX نیز می نامند که از جنس آلومینیوم و پلیمر وهمینطور لایه فلز ساخته شده که جنس لایه درونی و بیرونی آن با یکدیگر متفاوت است به صورتی که لوله های پنج لایه از یک لایه پلی اتیلن،یک لایه چسب ،یک لایه آلومینیوم و به تکرار لایه چسب و لایه پلی اتیلن تولید شده است و همین امر باعث شده لوله ها از خاصیت ضد پوسیدگی برخوردار باشد که از مزایای لوله های پنج لایه است. از لوله های پنج لایه و لوله های فلزی، پلی اتیلن برای صنایع ساختمانی بسیار استفاده میشود که لوله های پنج لایه از پرمصرف ترین و کاربردی ترین نوع لوله های ساختمانی است. این لوله ها به صورت رشته ای تولید شده و عرض آنها از 15 تا بالای 20 سانتی متر در سایز، ابعاد و رنگ های متفاوتی تولید میشود. انواع لوله های پنج لایه : لوله های پنج لایه کلاف دار – لوله های پنج لایه شاخه ای و به صورت انفرادی تولید میشود.

ساخت لوله های پنج لایه به شیوه ای انجام میگیرد که پلیمرها را به مذاب تبدیل میکنند و بعد از یه مدت زمان تعیین شده که مواد به شکل کاملا مایع در آمد مواد تولید شده را به قالب های مخصوص لوله اضافه کرده و بعد از مرحله نورد سرد و خنک سازی به مدل ها مختلفی با اندازه و ابعاد متفاوت بنا به درخواست سفارش شده از سمت درخواست کننده لوله ها برش داده میشوند و یا به صورت کلاف های ریسمانی تولید میشود.

 

 

مزایای لوله پنج لایه

 

تفاوت لوله های پنج لایه با سایر لوله ها

لوله های پنج لایه و لوله های پلیکا ( PVC) و.. توانسته اند جایگزین مناسبی با سایر لوله های آهنی باشند فرق اساسی آنها در وزن و جنس لوله های پنج لایه است که از جنس پلاستیک سخت ساخته شده و وزن پایینی دارد .

 

کاربرد لوله پنج لایه

لوله های پنج لایه را میتوان در مکانهایی که امکان انتقال آب سرد و گرم است استفاده کرد وهمینطور در مصارف خانگی برای استفاده از آب آشامیدنی ، پکیج ها و آبگرم کن ها استفاده میشود که البته در زمان ساخت ساختمان در داخل ساختمانها در زیر کف پارکت و سرامیک ها هم برای انتقال گرمایش مورد استفاده است و خاصیت ضد رسوب پذیری آن باعث شده که بسیار حائز اهمیت باشد.در صنایع پزشکی هم به چشم میخورد برای انتقال مایعات و گازها به خصوص در دندانپزشکی ها.به دلیل ضد ساییدگی بودن در سیستم های آبرسانی و تاسیساتی نیز از لوله های پنج لایه به صورت گسترده استفاده میشود. کاربرد های فوق توانسته به مزایای لوله های پنج لایه اضافه شود.

 

اتصالات لوله های پنج لایه

اتصالات این نوع لوله ها به دلیل جنس پلیمری که دارد به آسانی انجام میپذیرد اما اتصالات آن کمی پیچیده است. از دو روش میتوان اتصالات را انجام داد 1) اتصالات پنج لایه کوپلی یا مهره ای(در اتصالات کوپلی که توسط یک رابط و اتصال لوله ها به یکدیگر از طریق یک قطعه لوله انجام میگیرد که با ابزار آلات انبردست میتوان قطعه را به لوله پرس کاری کرد و که در پایان توسط دسته ای اهرمی شکل لوله بازو بسته میشود) که اتصالات کوپلی چند مدل دارد از جمله: اتصال توسط بوشن کوپلی – اتصال بوشن تبدیل کوپلی – اتصال سه راهی کوپلی – اتصال زانو 90 کوپلی

و یا 2) اتصالات پنج لایه پرسی که هر کدام از آنها با توجه به مصرف و کاربرد از لوله استفاده میشود.

 

قیمت لوله های پنج لایه

شرکت آهن سنتر فروشنده آهن و ابزارآلات آهنی مختلف و قبل خرید حتما به مزایای لوله های پنج لایه دقت کنید ، ورق، شیرآلات و اتصالات لوله‌های استیل، مانیسمان، پلی اتیلن و… می‌باشد و محصول مورد نظر شما را با بهترین کیفیت و قیمت مناسب در بازار آهن فراهم می‌نماید. به منظور کسب اطلاعات در خصوص قیمت لوله های پنج لایه می‌توانید به یکی از بهترین سایت‌های فروش و اطلاع رسانی در خصوص قیمت لوله های مانیسمان به سایت ما مراجعه نمایید و همچنین برای خرید و گرفتن مشاوره رایگان در رابطه با دانش کافی از مزایای لوله های پنج لایه و انواع قیمت‌های لوله همراه با اتصالات آن‌ها با متخصصین این حوزه در بخش فروش شرکت آهن سنتر با شماره تلفن 48417 – 021 تماس حاصل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *