اتصالات

معایب اتصالا پیچی | خطرات جدی استفاده از اتصالات پیچی چیست؟

معایب اتصالات پیچی

معایب اتصالات پیچی

اتصالات پیچی همانند اتصالات دیگر دارای مزایا و کاربردهایی در صنعت است که در مطالب قبلی به آنها پرداختیم و در این گزارش به معایب اتصالات پیچی اشاره خواهیم کرد:

• یکی از معایب اتصالات پیچی در حین عملیات سازگار نبودن پیچ در نظر گرفته شده با سوراخ های متوصل آن است که در صورت یکسان نبودن باعث عدم انجام اتصالات میشود و یا ممکن است اتصالات به خوبی انجام میگیرد.

• از ایرادهای دیگر آن خاصیت زنگ زدگی پیچ ها است که با توجه به نوع وجنس پیچ انتخابی می توانید از صحت انجام اتصالات پیچی مطمئن شوید.

• اتصالات پیچی را در هر سازه های نمیتوان استفاده کرد و محدودیت هایی را شامل میشود.

• نامناسب در هرگونه شرایط هوایی و عدم استفاده در هوای مرطوب، اتصالات پیچی بر خلاف دیگر اتصالات باید به صورت مداوم پیچ ها چک شود و در صورت نیاز تعویض شود.

 

 

انواع اتصالات پیچی اتکایی و اصطحکاکی هستند که چند نوع هستند : اتصالات نبشی، اتصالات پیچی ساده، اتصالات پیچی

 

اتصال نبشی : این اتصال همان اتصال تیرهای فرعی به تیرهای اصلی میباشد که در نبش تیرآهن قرار میگیرد و توسط اتصالات پیچی به یکدیگر متصل میشوند.

اتصالات پیچی ساده : به صورتی است که تیرآهن ها و یا لوله ها به صورت ساده و مستقیم توسط پیچ های مخصوص و یکسان با قطر سوراخ ها به یکدیگر متصل میشوند.

اتصالت اصطحکاکی : به این روش است که علاوه بر پیچ به مهره و واشر پلاستیکی نیاز است این روش اتصال که در بین سازه های فولادی و صنایع ساختمانی بسیار رایج است از اهمیت به خصوصی برخوردار است.

اتصالات نبشی: تیرآهن ها و یا لوله ها را توسط بشقاب های نبشی به صورت تکیه گاه و با سوراخ خای موجود به روی بشقاب انجام میگیرد که حتما دقت داشته باشید اندازه قطر بشقابها با قطر لوله یا تیرآهن برابر باشد.

 

تقاوت اتصالات پیچی

تفاوت اتصالات پیچی با اتصالات جوشی

اتصالات با یکدیگر نیز تفاوت هایی دارند : اتصالات جوشی نسبت به اتصالات پیچی از اطمینان بیشتری برخوردار است یکی از معایب اتصالات پیچی نسبت به جوشی درزهای باز لوله است که در اتصال پیچی باعث میشود اکسیژن به داخل لوله وارد شود. ولی اتصال جوشی از ورود اکسیژن به داخل لوله خودداری میکند. از دیگر تفاوت ها میتوان به هزینه پایین اتصالات پیچی اشاره کرد که بسیار به صرفه تر از اتصالات جوشی است که البته بدون در نظر گرفتن این قضیه از اتصالات جوشی در بیشتر موارد میتوان استفاده کرد.

 

محدودیت های قبل از انجام اتصالات پیچی

لطفا قبل از انجام عملیات اتصالات(  DISADVANTAGES FITTING SCREW) موارد فوق توسط متخصص اتصالات صورت بگیرد:

1. صحت سلامتی پیچ ها واستفاده از آچارهای کالبیره و دستگاهای پیچ سفت کن مقاوم و استاندارد.

2. کنترل و تنظیم سوراخ ها و تست سوراخ در صورت زنگ زدگی ، اندازه ابعاد سوراخ ها و برابری آنها با پیچ های اتصال که از گشاد یا تنگ بودن جلوگیری کند.

3. گرفتن تائیدیه برای انجام اتصالات پیچی و استفاده از این روش اتصالات در هر سازه ای مهم است.

 

خطراتی که اتصالات پیچی را تهدید میکند:

شکستگی سازه های متصل شده توسط اتصال پیچی از معایب اتصالات پیچی است به صوتی است که هنگامی که چند قطعه سازه فلزی را با اتصالات پیچی به یکدیگر متصل میکنند و در داخل مصالح ساختمانی قرار میگیرد که این قضیه ممکن است گاهی خطر ساز باشد زیرا به مرور زمان ممکن است سازه ها تحمل بار فشاری مصالح را نداشته باشند و سازها دچار ترک خوردگی و پیج ها زنگ زده و فرسوده شوند و نیاز به تعویض داشته باشند که در چنین شرایطی کار بسیار دشواری است.

دومین خطر ممکن ساز که از دیگر معایب اتصالات پیچی است ،اتصالات سازهایی که قرار است در خارج از محیط (محیط های بیرونی) و در معرض هرگونه شرایط آب و هوایی باشد که معمولا محیط هایی که دارای آب و هوای گرم و یا شرجی و مرطوب هستند پیچ ها به صورت ترکیده و زنگ خورده میشوند و بعد از مدت کوتاهی از بین میرود و به صورت خردگی در می آیند .توصیه میشود در هرگونه شرایط آب و هوایی از این نوع اتصالات استفاده نشود مخصوصا در مکانهای مرطوب و شرجی.

 

مزایای پیچی

کاربرد اتصالات پیچی در کدام صنعت بیشتر است؟

اتصالات پیچی در بیشتر در تمامی لوله ها صدق میکند و کاربردی است که البته بستگی به نوع کاربرد لوله در صنعت دارد که بخواهد از این لوله استفاده کند. بطورمثال : اتصالات پیچی در لوله هایی که برای انتقال آبیاری هستند برای هرگونه آبیاری قطره ای و.. در زمین های کشاورزی نیز استفاده میشود و البته برای لوله های آب و فاضلاب نیز اتصال پیچی کاربرد فراوانی دارد . یکی از مواردی که به معایب اتصالات پیچی اضافه میشود عدم استفاده از این نوع اتصال در سازه های حساس است و برای انتقال خطوط گاز رسانی به ندرت استفاده میشود زیرا ممکن است ایجاد نشتی لوله محیط اطراف را به خطر بیاندازد.

 

قیمت و نحوه انجام اتصالات

شرکت آهن سنتر فروشنده آهن و ابزارآلات آهنی مختلف و قبل خرید حتماً به مطالب گفته شده در معایب اتصالات پیچی دقت فرمایید ، ورق، شیرآلات و اتصالات لوله‌های مسی، مانیسمان، گالوانیزه و… می‌باشد و محصول مورد نظر شما را با بهترین کیفیت و قیمت مناسب در بازار آهن فراهم می‌نماید. به منظور کسب اطلاعات در خصوص قیمت انواع اتصالات می‌توانید به یکی از بهترین سایت‌های فروش و اطلاع رسانی در خصوص قیمت لوله‌های مانیسمان رده 40 به سایت ما مراجعه نمایید و همچنین برای خرید و گرفتن مشاوره رایگان در رابطه با دانش کافی از مزایای لوله‌های پنج لایه و انواع قیمت‌های لوله همراه با اتصالات آن‌ها با متخصصین این حوزه در بخش فروش شرکت آهن سنتر با شماره تلفن 48417 – 021 تماس حاصل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *