لوله

معایب لوله های پلی اتیلن | نکات طلایی هنگام خرید پلی اتیلن

معایب لوله پلی اتیلن

معایب لوله های پلی اتیلن

علاوه بر مزایای لوله پلی اتیلن،دارای معایبی هستند که شاید در کاربرد استفاده از آن تأثیرگذار باشد و دانستنش خالی از لطف نیست که در این مقاله معایب و تفاوت های لوله پلی اتیلن با سایر لوله ها را توضیح خواهیم داد:

1. یکی از معایب لوله ‌های پلی اتیلن که بسیار حساس است و در صنعت لوله سازی بسیار حائز اهمیت است.

2. از معایب لوله های پلی اتیلن می‌توان به نحوه حمل و نقل لوله‌ها اشاره کرد که ممکن است در حین جابه‌جایی لوله‌ها دچار آسیب و خراشیدگی شوند که تا حد ممکن لوله‌ها را باید با ماشین‌های باربری و یا دستگاه جابه‌جا کرد تا از آسیب دیدگی لوله‌ها جلوگیری کند.

3. لوله‌های پلی اتیلن در گذشته به علت رنگ سفیدی که داشتند در مقابل اشعه نورخورشید آسیب پذیر بودند تا اینکه لوله‌های مشکی خط‌دار روانه بازار شدند و جایگزین لوله‌های سفید پلی اتیلنی شدند.

4. از دیگر معایب پلی اتیلن ها افت فشار آن است که با توجه به گذر زمان افت فشار به وجود آمده و با تکرار افت فشار در لوله‌ها باعث می‌شود درجه حرارت لوله‌ها بالا رود و گاهی لوله‌ها دارای افت مکشی می‌شوند که تأثیر زیادی در انتقال سیالات دارد و این امر برای لوله مسئله نگران کننده‌ای است.

5. هنگام انتقال سیالات شیمیایی ممکن است باعث ترک خوردگی و پوسیدگی در اثر انتقال شود و به مرور زمان طول عمر لوله را پایین می‌آورد.

 

لوله پلی اتیلن

لوله‌هایی است که برای انواع خطوط انتقال به کاربرده می‌شود و در راستای چندین خطوط رنگی از آن ها استفاده می‌شود. از جمله گازی ،مایعات و مواد شیمیایی، آب‌رسانی در صنایع کشاورزی استفاده می‌شود.پلی اتیلن ها به دو مدل تک جداره و دوجداره تولید می‌شوند.

 

معایب لوله های پلی اتیلن با لوله پلیکا (U – PVC )

توجه داشته باشید در اینجا به مواردی از معایب و ایرادهایی که ممکن است برای لوله‌های پلی اتیلن بیافتد اشاره خواهیم کرد:

• لوله‌های پلی اتیلن در مکان‌های بیرونی که پوشیده از خاک و سنگ‌ریزه است لرزش دارد و نمی‌تواند به صورت کاملاً ثابت باقی بماند در صورت یکه لوله های U-PVC توانایی ثابت نگه داشتن را دارند.

• لوله‌های پلی اتیلن در مقابل آتش ضعیف عمل می‌کنند و به سرعت آتش را گسترش می‌دهند ولی لوله‌های U-PVC توانایی و مقاومت بالایی در برابر آتش و شعله دارند و به راحتی آتش را مهار می‌سازد که این معقوله از مهم‌ترین معایب لوله‌های پلی اتیلن می‌باشد.

 

فرق لوله‌های پلی اتیلنی با لوله‌های فلزی در چیست؟

• از لوله‌های پلی اتیلنی نمی‌توان در صنایع مکانیکی استفاده کرد زیرا استقامت آن با پایین و ضعیف می‌باشد و با افزایش دما به روی لوله‌ها ممکن است واکنش منفی از خود نشان دهند در صورتی که در لوله‌های فلزی این‌گونه نیست و در کارهای مکانیکی که نیاز به استحکام بالا است به کار می‌رود.
• در لوله‌های پلی اتیلن امکان به وجود آمدن پارازیت و نویزهای بی مورد زیاد است مخصوصاً در زمانی که از آن‌ها در فاضلاب‌ها استفاده شود در صورتی که لوله‌ای فلزی عکس آن عمل می‌کنند.
• لوله‌های پلی اتیلنی توانایی تحمل فشار بالا را ندارند و این امر به معایب لوله های پلی اتیلن نیز اضافه می‌شود به اندازه ظرفیت لوله می‌توانند سیالات موجود در لوله را کنترل کنند.
• همان‌طور که میدانید لوله‌های پلی اتیلنی متأسفانه خاصیت ضد اشتعال پذیری ندارد و در هنگام آتش سوزی آتش به روی لوله به سرعت شعله‌ور می‌شود و لوله از بین می‌روند اما لوله‌های فلزی خاصیت اشتعال پذیری را دارند و توانای مهار آتش را به سرعت دارند.

 

 

تفاوت لوله پلی اتیلن با لوله ها

 

معایب لوله های پلی اتیلن نسبت به لوله‌های GRP

• لوله‌های GRP در مقایسه با لوله‌های پلی اتیلنی استقامت بالاتری را دارند و می‌توانند تا هر شرایطی فشار بالا را تحمل کنند اما لوله‌های پلی اتیلنی از این خاصیت محروم است.

• اگر در لوله‌های GRP هرگونه موجود موزی نظیر موش‌ها و … وارد شود هیچ آسیبی به حیوانات وارد نمی‌کند در صورتی که در لوله‌های پلی اتیلنی چنین تضمینی وجود ندارد.

 

کاربرد لوله‌های پلی اتیلن

اگر بخواهیم معایب لوله‌های پلی اتیلن را در نظر نگیریم با توجه به نیاز ما در جامع و به دلیل صرفه‌جویی در زمان تولید و بالا بردن سرعت کار می‌توان از پلی اتیلن‌ها استفاده کرد که کاربردهایی نیز در صنایع مختلف دارد که بیشتر در مواردی چون آب‌رسانی در صنایع کشاورزی و صنعتی در زیر زمین استفاده می‌شود.
از لوله پلی اتیلن دارای خطوط زرد برای انتقال رسانی گازها استفاده می‌کنند که بسیار پرمصرف است و همین‌طور در بیشتر اماکن به چشم می‌خورد
از لوله‌های پلی اتیلن در مخابرات و سیستم‌های کابل‌کشی و فیبرهای نوری می‌توان به صورت گسترده استفاده کرد.
پلی اتیلن ها در زیر زمین‌ها و در کشتیرانی بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اتصالات در لوله‌های پلی اتیلنی( POLYETHELENE FITTING) به صورتی است که شامل همه اتصالات می‌شود : اتصالات جوشی، اتصالات پیچی، اتصالات حرارتی بوشن، اتصالات فلنجی می‌باشد .

 

خرید و قیمت لوله‌های پلی اتیلن

شرکت آهن سنتر فروشنده آهن و ابزارآلات آهنی مختلف و قبل خرید حتماً به مطالب گفته شده در معایب لوله‌های پلی اتیلن دقت فرمایید ، ورق، شیرآلات و اتصالات لوله‌های پلی اتیلن، مانیسمان، گالوانیزه و… می‌باشد و محصول مورد نظر شما را با بهترین کیفیت و قیمت مناسب در بازار آهن فراهم می‌نماید. به منظور کسب اطلاعات در خصوص قیمت لوله‌های پلی اتیلن می‌توانید به یکی از بهترین سایت‌های فروش و اطلاع رسانی در خصوص قیمت لوله‌های مانیسمان به سایت ما مراجعه نمایید و همچنین برای خرید و گرفتن مشاوره رایگان در رابطه با دانش کافی از مزایای لوله‌های پنج لایه و انواع قیمت‌های لوله همراه با اتصالات آن‌ها با متخصصین این حوزه در بخش فروش شرکت آهن سنتر با شماره تلفن 48417 – 021 تماس حاصل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *