پروفیل

نبشی چیست؟

angle

نبشی چیست؟

نبشی چیست؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که به انگلیسی به آن angle bar نیز می گویند یکی از واژه های پرتکرار در صنعت ساختمانی است و اگر از فعالان این حوزه باشید قطعا ناماین قطع که از جنس  آهن  است را به دفعات شنیده اید. این محصول یکی از مهمترین پروفیل های ساختمانی محسوب می شود که سطحی مقطع آن متشکل از دو ضلع عمود بر یکدیگر است و به دو صورت منفرد و مرکب (به صورت ترکیبی با وسایل و سازه های ‌دیگر) در سازه های بسیاری استفاده می شود.

 

 

نبشی چیست؟

نبشی چیست؟

 

انواع نبشی

 در قسمت قبل پاسخ نبشی چیست؟ را را برایتان توضیح دادیم حال به توضیح انواع آن می پردازیم. تقسیم بندی این پروفیل بر اساس نوع نحوه تولید و شکل ظاهری می باشد که هریک نیز دسته بندی جداگانه ای دارند.  خب تا این قسمت مقاله متوجه شدیم نبشی چیست؟ به این صورت که از نظر نحوه تولید به دو دسته ” پرسی و فابریک ” و از نظر شکل ظاهری به دو دسته ” نبشی بال مساوی و نبشی بال نامساوی” تقسیم می شود که در ادامه این مبحث به توضیح هریک از این موارد می پردازیم:

• بر اساس نحوه تولید

پرسی: ابتدا به صورت یک تکه ورق فولادی ۶ متری است که از وسط عرض ورق ، خم شده و به شکل نبشی مورد نظر درمی آید .در واقع در این روش ورق رول، برش خورده، پرس شده و با استفاده از دستگاه رول فورمینگ به محصول نهایی تبدیل می شود.

فابریک: این محصول از همان ابتدای پروسه تولید، به شکل نبشی از خط تولید خارج می‌شود .به این صورت که شمشها پس از حرارت دادن در کوره و عبور از از قفسه های نوردی میانی و پایانی به شکل محصول نهایی نبشی خارج شده و در بخش برش به سایزهای ۶ تا ۱۲ متری تقسیم می شوند.

• بر اساس شکل ظاهری

این محصول فولادی با علامت اختصاری L نشان داده می شود
بال مساوی : در این نوع نبشی اندازه بال‌ها برابر است به این معنی که اگر مثلا L700 باشد یعنی بالها مساوی بوده و طول هر بال ۷۰۰ است.
بال نامساوی: در این نوع محصول فولادی، اندازه بال‌ها نابرابر هستند. مثلا L 400*700 یعنی طول یک بال ۴۰۰ و بال دیگر ۷۰۰ میلی‌متر و در نتیجه دو بال باهم برابر نیستند.

 

 

نبشی چیست؟

نبشی چیست؟

 

روش انتخاب نبشی

هنگام خرید این محصول حتما باید دو مشخصه آن یعنی اندازه بال و ضخامت نبشی را بدانید تا بتوانید انتخاب و استفاده مناسبی از آن داشته باشید. به عنوان مثال، نوع بال مساوی با طول بال ۴۰ میلی متر و ضخامت بال ۴ میلی متر به صورت ۴۰*۴۰*۴ نامیده می شود.
نحوه محاسبه تقریبی وزن نبشی فولادی نیز با استفاده از این فرمول «اندازه بال نبشی*طول نبشی*ضخامت نبشی*۷۸۵۰*۲» اندازه گیری می شود.
در فرمول بالا،واحد اندازه بال،طول و ضخامت نبشی بر حسب متر بوده و وزن حاصل بر حسب کیلوگرم می باشد.

نبشی ها در کجا مورد استفاده هستند ؟

این محصولات که به دو صورت شاخه ای و لقمه (خرد) استفاده می شوند در صنایع ساختمان سازی و سازه های فلزی نیز کاربرد فراوانی دارند. همچنین سایز ۵۰ تا ۱۵۰ میلی متر این محصول برای اتصال ستونها به پلها و اتصال ستونها به صفحات در فونداسیون استفاده می شود.
از موارد دیگر استفاده از نبشی ها می توان به ساخت ستون و خرپا، اتصالات ساده در سازه، بادبند و سازه های LSF، دکل انتقال نیرو، مهار دیوارهای سفالی، ماشین آلات صنعتی، اتصال ستون‌ها به صفحات پایه ستون، سقف کرومیت، در اتصالات ساده(از جمله اتصال نبشی جان، اتصال نیم گردار، اتصال با نبشی نشیمنی) و همچنین صنعت آسانسورسازی اشاره کرد.

جدول اشتال ناودانی چیست؟

جدول اشتال جدولی است که مشخصات هندسی مهم ترین پروفیل های ساختمانی تحت استاندارد دین آلمان در آن تعیین شده است.
گفتنی است این جدول در سال 1938 توسط نخستین زن مهندس ساختمان در آلمان، به نام « مارتا اشتابدر بورگر» تهیه و تدوین شده است. امروزه استفاده از جداول اشتال در دفاتر فنی و طراحی بسیار پرکاربرد و حائز اهمیت بوده و می توان از آن به عنوان یک رفرنس ساختمانی پرکاربرد نام برد.
در واقع می توان گفت این جدول یکی از ابزارهای کاربردی و محبوبی است که هر دانشجو، مهندس عمران و یا مجری ساختمان به آن نیاز دارد.
استفاده از این جدول و اطلاعات دقیق و استاندارد آن در درجه اول باعث افزایش دقت کار و کاهش خطای محاسبات شده و در مرحله بعدی صرفه جویی در زمان را به همراه خواهد داشت.

 

نبشی چیست؟

نبشی چیست؟

 

* جدول اشتال نبشی

جدول اشتال نبشی برای نبشی«L» با بال های یکسان و نبشی« L» با بال های غیریکسان تنظیم شده است. در این جدول طول استاندارد برای نبشی بال مساوی و غیر مساوی حدود ۶ تا ۱۲ متر معین شده است. ابعاد تنظیم شده نیز برای نوع بال مساوی از سایز ۲۰ تا سایز ۲۵۰ و برای نوع بال نامساوی از سایز ۲۰*۳۰ تا ۹۰*۲۵۰ میلیمتر در نظر گرفته شده است.

 

استاندارد انواع نبشی

استانداردهای نبشی در کشورهای مختلف عبارت است از ASTM A 36 ، ASME S1-36 ، DIN EN 10056-1 ، نبشی (V شکل) Gost 8240 ،نبشی (L شکل) Gost 8510 است.

 

نبشی گالوانیزه

نوع گالوانیزه این محصول ، نوعی از نبشی است که نسبت به زنگ زدگی مقاوم است و سطح ورق آن با روی پوشانده شده است. از این محصول در فضاهایی که احتما اکسیدشدن آهن وجود دارد استفاده می شود. میزان مقاوت این نوع از نبشی به اندازه ای است که حتی در صورت شکستگی از زنگ زدن مصون است.
در این نوع گالوانیزه این محصول، بین آهن و روی ، پیلی الکتروشیمیایی ساخته می‌شود که در آن، روی به عنوان آند و آهن به عنوان کاتد به کار می‌رود . از آنجا که روی فعال تر است آهن است در آند اکسید می شود و پتانسیل احیاء کمتری از آهن وهمچنین پتانسیل اکسید بیشتری از آهن را دارا می باشد.

 

نبشی اسپیرال

اسپیرال را می توان به عنوان بهترین و با کیفیت ترین نوع نبشی در بازار فولاد معرفی کرد زیرا این نوع از نبشی از مرغوب ترین نوع شمش با عیار بالا و بهترین ترکیب شیمیایی تهیه شده است. همچنین سایز ابعاد نوع اسپیرال بسیار دقیق بوده و از انعطاف پذیری بالایی برخوردار است و در عملیات سوراخکاری و … به راحتی آسیب نمی بیند به همین دلیل از این نوع نبشی در ساخت ماشین های صنعتی با طول عمر بالا به کار می رود.

 

نکات ضروری هنگام خرید نبشی را بدانید

ابتدا نوع دقیق نبشی  و سایز و ضخامت آن به درستی تعیین شود به همین منظور می توان از یک مهندس طراح سازه و پروژه مشاوره گرفت.
از آنجا که خرید نبشی به صورت کیلویی و در بعضی از شهرها بصورت شاخه ای صورت می گیرد و نبشی ها در هر کارخانه با وزن متفاوت تولید می شود لذا یکی از موارد مهم و تاثیر گذار هنگام خرید، وزن آن است. 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *