خدمات

نیکل

نیکل

 

برای مشاهده بهترین قیمت آبکاری کلیک نمایید.

 

نیکل چیست ؟

 

امروزه نیکل یکی از مهمترین فلزات و اقلام آهن  که در آبکاری استفاده می شود ،  تاریخ استفاده و آبکاری نیک به حدود 100 سال پیش بر می گردد. در واقع حدود صد سال است از نیکل برای آبکاری استفاده می گردد.

آبکاری با فلز نیکل عموما برای به وجود آمدن یک لایه براق و لایه ی بعدی آن مثل کروم برای بوجود آمدن ظاهری خوب و ایجاد مقاومت در مقابل خوردی برای قطعه های آهنی ، برنجی ، فولادی ، و حتی پلاستیک که با روش شمیایی متالیزه شده است استفاده می گردد.

مواد شیمیایی که در الکترولیتهای نیکل استفاده می شود در این قسمت به طور خلاصه برای شما عزیزان شرح داده می شود:

  • نمک فلزی : مهمترین این مواد سولفات نیکل می باشد و همینطور از کلرید نیکل و سولفومات نیکل نیز بکار برده می شود.
  • نمک رسانا :برای بالا بودن قابلیت رسانایی ترجیحا از کلریدها به خصوصی  کلرید نیکل استفاده می‌شود.
  • مواد تامپونه کننده : برای ثابت نگه داشتن PH اصولا اسید بوریک به کار برده می‌شود.
  • مواد ضد حفره‌ای شدن: برای جلوگیری از حفره ای شدن به الکترولیتهای نیکل موادی اضافه می کنند که مواد ترکننده نامیده می شوند. سابقا از مواد اکسید کننده به عنوان مواد ضد حفره استفاده می‌شد.

 

پیشنهاد : برای اطلاع از  قیمت ورق کلیک کنید. 

 

نیکل

 

آبکاری یا کروم چیست ؟

لایه ی روکش کروم شبیه به رنگ نقره است ، رنگی تقریبا سفید که مایل به رنگ آبی است. قدرت انعکاس سطح کروم‌کاری شده و کاملا″ صیقلی شده در حد 65% است (برای نقره 88%و نیکل 55%) در صورتی که خواصیت انعکاس نقره و نیکل با گذر زمان از بین می رود ولی در مورد کروم هیچ تغییری به وجو نمی آید. لایه های کروم قابل جوشکاری نیستند و رنگ کار و نقاشی را به خود جذب نمی کنند.

کروم در مقابل برخی از مواد مثل گازها ، مواد قلیایی ، نمک مقاوم استاما برخی از اسید ها مثل اسید سلفوریک و اسید کلریدریک  و دیگر اسید ها هالوژن دار می باشدو تمام غلظتها و درجه حرارت ها بر روی ماده ی کروم تاثیر گذار می باشند.

روکش های کروم مقاومت بالایی در مقابل اتمسفر از خودشان نشان می دهند و کدر نمی گردند. به همین خاطر نیازی نیست با محصولات و حل کننده ی اکسید های نو و یا پاکسازی شوند.

رروکش های کروم هیچ تغییر از نظر کدر شدن تا 500 درجه ی سانتی گراد را تحمل نمی کنند. رویی شدن همان روشی است که در طول آن سطح کروم و یا اکسید کروم +3 را شامل می شود.

این فرایند باعث جابه جایی پتانسیل کروم از 0.717 به 1.36 ولت می باشد. کروم به صورت یک فلز مناسب و نجیب عمل می نماید. لایه های پوشاننده ی کروم براق و با ضخامت پایین ، ضخامتی حدود 1 میکرومتر که عمدتا در کروم کاری های تزئینی با آن مقابله می شویم کروم کاری های ضخیم که بتوانند در مقابل حوردگی ضمانت لازم را داشته باشد ، فقط با کروم کاری سخت امکان دارد.

با در نظر گرفتن اینکه پوشش های کروم الکترولیتی سطح مورد آبکاری را کاملا پوشش نمی دهند  به همین خاطر کروم کاری تزیینی به هیچ عنوان بکار برده نمی شود.

به همین دلیل از آن برای پوشش نهایی بر روی واکنشهایی که حفاظت سطح را در برابر خوردگی ضمانت می نماید و استفاده می شود. عموما به عنوان پایه محافظ نیکل بکار برده میشود.

 

استفاده از آبکاری نیکل در تزئینات :

محلول آبکاری نیکل دارای مواد افزودنی  عالی می باشد که مواد بالا عملیات کریستالیزاسیون الکتریکی را به نحوی عوض می نمایند که پوشش صاف و برای ،  پوششی تقریبا شبیه به آیینه به طور مستقیم از محلول رسوب می نمایند.

پیش از اینکه از حمام های آلی مورد مصرف قرار گیرند در موارد تزئینی رسوب الکتریکی نیکل با عملیات مکانیکی صاف و براق می شود.

برای اینکه از زرد شدن یا کدر شدن نیکا در فضای باز یا اتمسفر باز جلوگیری صورت گیرد در اوایل سال 1925 روی پوشش هایی که با نیکل پرداخت شده اند ؛ لایه ی نازکی از کروم به صورت کاملا الکتریکی رسوب داده می شود.

این عملیانت در اوایل ده ی سال 1950 به توسعه ی پوشش های چند لایه ی نیکل منجرب گردید. پوشش نیکل چند لایه با پوشش کرومی ریز گسسته این توانایی را دارند که بیشتر فلزات ، آلیاژ ها پلاستیک های پوشش پذیر و دیگر مواد را در طول مدت بالا محافظت می نمایند و ظاهر آن را به شور کامل بهبود می دهد.

پیشنهاد : برای اطلاع از قیمت لوله مانیسمان کلیک کنید.

 

استفاده از نیکل در کاربردهای مهندسی

کاربردهای مهندسی آبکاری نیکل حاوی موادی هستند که ظاهر براقی را ندارند. رسوبهایی که در مهندسی نیکل به طور معمول استفاده می شود بدون گوگرد هستند و ظاهر کدری دارند. این پوشش ها در صنعت های از جمله : صنعت شیمی ، کامپیوتر و الکترونیک ، مخابرات ، هسته ای و… کاربرد بالایی دارد.

در نهایت آبکاری نیک فرایند بسیار محبوب و مفید است که به طور مداوم در آهن سنتر انجام می گردد. با توجه به سابقه ای که شرکت در این زمینه دارد آبکاری نیکل بسیار زیبا و با کیفیت می باشد.

 

نیکل

آهن سنتر

شرکت آهن سنتر تولید کننده و وارد کننده و همچنین ارائه دهنده ی انواع خدمات مرتبط با آهن از جمله : آبکاری ، آهنگری ، جوشکاری ، ماشینکاری و.. می باشد. همچنین این مجموعه فروشنده ی انواع اتصالات آهنی ، تیر آهن ، نبشی ، لوله ( مانیسمان ، درزدار ، گالوانیزه ) ، ورق و.. می باشد.

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با  آهن سنتر تماس بگیرید و اطلاعات لازم در زمین نیکل و سایر محصولات و خدمات را بدست آورید.

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *