ورق

ورق اسیدشویی

ورق اسیدشویی

ورق اسیدشویی

  1. اگر با واژه ورق اسیدشویی آشنا نیستید و اطلاعات چندانی درباره آن ندارید با این مقاله آهن سنتر همراه باشید.

محصولات آهنی و فولادی که به‌صورت خام هستند پیش از ورود به بازار نیاز به یکسری اصلاحات  دارند. به‌عنوان‌مثال ورقه‌های حاصل از نورد گرم،

 دارای سطح آلوده هستند که ناشی از تشکیل اکسید عناصر مختلف بر سطح آنها است و کیفیت ورق را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

واحد اسید شویی یکی از واحدهای مهم در صنعت فولاد است که به کیفیت محصولات کمک می‌کند و حتی در برخی موارد می‌تواند فولاد را در برابر خوردگی مقاوم کند. در این مطلب، ما به‌عنوان سامانه آهن به معرفی فرایند اسید شویی و تأثیر آن بر محصولات فولادی خواهیم پرداخت و درنهایت محصولات موجود در سامانه را به شما معرفی خواهیم کرد.

 (Pickling)  یک روش برای پاک‌سازی سطح فلز است که ناخالصی‌های موجود در سطح آن، مانند لکه‌ها، آلاینده‌های معدنی، زنگ آهن، اکسید عناصر و موارد مشابه را از فلزات آهنی، مس، فلزات گران‌بها و آلیاژهای آلومینیوم را حذف می‌کند.

ورق اسیدشویی (HOT ROLLED PICKLED) چیزی بین ورق سیاه (ورق های گرم نوردیده) و ورق گالوانیزه است که طی فرآیندی سطح رویی آن توسط اسید کلریدریک چربی زدایی و مقداری از ناخالصی‌ها گرفته می‌شود. این ناخالصی‌ها شامل ذغال، چربی و هر چیز دیگری می باشد که در نهایت به وسیله اسید مخصوص از روی ورق زدوده و به یک ورقه کاملا براق تبدیل می شود.

ورق اسیدشویی بیشتر جهت کارخانجاتی که ورق را گالوانیزه می نمایند و همچنین کارخانجاتی که پس از تولید قطعات فرآیند تکمیلی( نظیر رنگ کاری) بر روی آن  انجام می دهند بکار می رود.

 

 

ورق اسیدشویی

 

مشخصات ورق اسید شویی:

 

این ورق به دو صورت رول و شیت (فابریک و برشی) تولید می شوند؛

– ورق SW22  – ورق STW22

ورق های اسید شویی با متریال های ST37 ،ST33 ،ST52  و با استاندارد SW22 و STW22 تولید و عرضه می شوند. استاندارد STW22 دارای ضرفیت کششی بالاتری به نسبت استاندارد SW22 است.

این نوع ورق در ضخامت های ۱٫۵ تا ۶ میلیمتر و با دو عرض ۱۰۰ و ۱۲۵ سانتی متر تولید و به بازار عرضه می شود.

 

ورق های اسیدشور فابریک دارای ابعاد زیر هستند:

  • ورق اسیدشور شده ۱۰۰۰*۲۰۰۰ میلی متر
  • ورق اسیدشور شده ۱۲۵۰*۲۵۰۰ میلی متر

 

وزن ورق اسیدشویی

 

وزن ورق اسید شویی مانند ورق های نورد گرم (سیاه) می باشند.

 

فرآیند تولید

در فرآیند اسیدشویی ابتدا بخشی از ورق سیاه تولیدی در واحد نورد گرم به واحد اسیدشویی فرستاده می شود. در این واحد کلافها به وسیله  قرقره های مخصوص باز شده و سپس به حوضچه های اسید  کلریدریک انداخته می شوند. پس از اکسیدزدایی و چربی زدایی در این حوضچه ها، با آب شسته شده و برای خشک شدن از طریق نوار نقاله وارد تونلهای گرم خشک می شوند. در نهایت پس از عملیات بخشی ازمحصول به صورت اول، کلاف پیچ شده و بخشی به بازار و بخش دیگر  به واحد نورد سرد منتقل می‌شود.

لازم به ذکر است ورقه‌های فولادی خارج‌شده از واحد اسید شویی به دلیل آنکه هنگام ورود به محیط تحت تأثیر محیط اطراف دچار اکسایش می شود به هنگام خروج آغشته به روغن می‌کنند که باید

به هنگام استفاده باید شستشو داده شوند.

 

چرا اسید کلریدریک؟

پیش تر برای اسیدشویی از اسید سولفوریک استفاده می شد اما به مرور زمان به دلایل و ویژگیهای خاص، اسید کلریدریک جایگزین اسید سولفوریک شد زیرا با وجود گرانتر بودن اسید کلریدریک ، خاصیت و قدرت شویندگی آن نسبت به اسید سولفوریک بسیار بالا بود و هنگام شستشو با این اسید، فلز کمتری از بین می رفت و همچنین نتیجه کار نیز تمیزتر  بود. زیرا  اسید کلریدریک اکسید بیشتری را در خود حل می کند، در نتیجه سطح را تمیزتر می کند.

همچنین قدرت عمل کنندگی اسید کلریدریک نسبت به سولفوریک خیلی بیشتر بود و همین خاصیت سرعت عمل فرآیند را بیشتر می کرد. اگرغلظت و دما را  یکسان درنظربگیریم  نرخ اسیدشویی با اسید کلریدریک ۲٫۵ تا ۳٫۵ برابر بیشتر از نرخ اسیدشویی با اسیدسولفوریک است.

از سوی دیگر فرآیند اسیدشویی با اسید کلریدریک، نیاز به حرارت نداشته و در دمای اتاق قابل انجام می باشد.  در واقع  دمای کار برای اسید کلریدریک کمتر از اسید سولفوریک است؛دمای بهینه کاری برای اسید کلریدریک ۷۰ تا ۸۰ درجه سانتیگراد و برای اسید سولفوریک ۱۰۰ تا ۱۰۵ درجه سانتیگراد می باشد.

 

 

 

همچنین با استفاده از این اسید نمک آهن کمتری بر روی سطح آهن رسوب می کند.

نکته: گفتنی است فولادهای کربن‌دار، که میزان آلیاژ آنها کمتر از 6 درصد است، اغلب در اسیدکلریدریک و اسیدسولفوریک شستشو داده می‌شوند اما فولادهایی که محتوای آلیاژی آنها بالاتر از 6 درصد است باید طی دو مرحله شستشو داده شوند و از اسیدهای دیگری مانند فسفریک اسید، نیتریک اسید و هیدروفلوئوریک اسید استفاده شود.

فولادهای حاوی کروم و نیکل باید در حمام اسیدکلریدریک و اسیدنیتریک شستشو داده شوند.

 برای اسید شویی آلیاژهای مس از اسید سولفوریک رقیق و برای برنج از مخلوط اسیدسولفوریک غلیظ و اسیدنیتریک استفاده می‌شود.

 

آهن سنتر

شما نیز می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص نحوه ی فروش ورق اسید شویی به آهن سنتر تماس بگیرید و از راهنمایی و اطلاعات این مجموعه بهرمند گردید. کارشناسان فروش آهن سنتر ؛ از کار شناسان مجرب و تحصیلکرده در زمینه ی فروش آهن و محصولات آهنی از جمله ورق اسید شویی ؛ ارائه دهنده ی انواع خدمات از جمله آبکاری ، تراشکاری و..  می باشند. پس با خیال راحت می توانید از این مجموعه خرید کنید و کالایی با کیفیت و از نظر هزینه مقرون بصرفه داشته باشید. برای تماس با این مجموعه می توانید از وبسایت آهن سنتر از قسمت تماس با ما ، با کارشناسان در ارتباط باشید. 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *