ورق

ورق فولادی 

ورق فولادی 

ورق فولادی 

امروزه بسیاری از محصولات فلزی و آهن  به صورت ورق فولادی یا ورق سیاه تهیه و تولید می شوند.  ورق های فولادی در انواع مختلفی قرار دارند که هر یک در بخش های مختلفی از ساختمان ها و صنعت  به کار برده می شود.  یکی از ورق های فولادی دارای برخی خصیصه و مشخصات فیزیکی و ساختاری هستند ؛ هرکدام در بخش های مختلف از صنعت به کار برده می شود.  ورق فولادی از فولاد و هر فلزی که در ساخت این محصول موثر باشد و از نورد گرم شمش های فولادی بیلت تهیه وتولید می شوند. ورق های فولادی به شکل رول و کلاف در کارخانه ها و کارگاه های تولید آهن تهیه و تولید می شوند. این ویژگی ظاهری یکی از مزیت های ورق های فولادی نسبت به ورق های شیت وبرشی می باشد.

 نامگذاری این ورقها بر اساس روش تولید اولیه صورت می گیرد در این مقاله سعی داریماین محصولات  را به صورت کامل به شما عزیزان معرفی نماییم.  ورق سیاه بر اساس استانداردهای سه کشور تولید می شود یکی از استانداردهای رایج در ایران استاندارد din میباشد.  این استاندارد کشور آلمان است که در بازار ایران رواج می باشد ۲ استاندارد astm  استاندارد آمریکا است و استاندارد سوم مربوط به کشور روسیه است. که به ندرت در ایران یافت می شود.  ورق فولادی کربن موجود آلیاژ و متریال های آن ها به فرایند تولید و آلیاژهای فلزی خواص  را در خود گرفته اند و در نهایت بر اساس استانداردهای نامبرده شده برای ورق ها نامگذاری صورت می‌گیرد و این نامگذاری با توجه به عوامل مذکوره متغیر خواهد بود.

 

ورق سیاه

ورق سیاه

 

 انواع ورق های فولادی

 همانطور که میدانیداین ورق ها در انواع مختلفی تهیه و تولید می گردد که در این بخش انواع این ورق ها را نام برده و به توضیح مختصری از ویژگی هر یک می پردازیم.

 

 ورق های تین پلیت

 ورق های تین پلیت یا قلع اندود  ورقه هایی هستند که  ضخامت آن ها ۱۶ صدم میلی متر  ۴۵ صدم می باشد این ورق ها بیشتر برای تولید قوطی های چای ،

 کنسرو مواد غذایی  و روغن های نباتی استفاده می گردد که از یک لایه قلع روی ورق  سرد روغنی ۱۲st پوشیده شده است این عمل جهت نگهداری مواد غذایی صورت می گیرد.

 

ورق های اسید شویی شده

ورقهای اسید شویی شده از ورق های گرم تولید می شود که طی پروسه ای  اسید شویی می شود زغاله های سطحی  و مقداری از ناخالصی ها گرفته می شود و ظاهر ورق براق تر میشود. یعنی نزدیک به ورق روغنی می باشد این ورق ها لوله های نفت و گاز مناسب می باشند ورق های فول جهت رینگ و شاسی اتومبیل به کار برده می شود که باید ضد سایش و مقاوم باشد.

 

 ورق های رنگی

 ورق های رنگی ساخت سقف سالن ها و کانکس ها میرود معمولاً این ورقها در کوره خاص  رنگ پاشی  می گردند.

 

 ورق های سفید یا گالوانیزه

 ورق  سفید یا گالوانیزه ورق های سرد روغنی  هستند، طی گذراندن  پروسه ای سخت وطولانی تهیه می گردند در تمامی سطح ورق مقدار میکرون فلز را روی ورق می نشاند تا ورق در مقابل زنگ زدگی شربت فلز روی بکار برده شده بیشتر پوشانیده شده باشد کتینگ ورق بالاتر می رود.  ورق های چینی  عموما  کتینگ  ۱۰۰تا۱۲۰  و ورقهای  ژاپن کره و هندی کتینگ ۱۸۰ را دارا می باشند.

 

 ورق نورد گرم یا ورق های سیاه

  ورق های سیاه اصطلاح به ورقه هایی گفته می شود که در ساختمانها به کار برده می شود  و از نظر کیفیت از  33 st شروع می شود و پایان آن ۵۲ می باشد.

ورق های st۳۷  از نظر سختی و نرمی معمولی می باشند از این سطح پایین تر باشد ورق نرم تر و انعطاف پذیرتر می باشد. در اصل می توان گفت عنصر  کربن در ورق های فولادی بیشتر باشد ورق مقاوم تر خواهد بود مانند ورقهای ۵۲st  ورقهای گرم در کارخانه های فولادسازی از شمش بیلت  و آهن تولید می شود این مرحله از اولین مراحل تهیه و تولید ورقهای فولادی سیاه می باشد برخی دیگر از ورق های فولادی که از انواع ورق های فولادی سیاه هستند برای کشتی ، ماشین آلات  سنگین به کار برده می شود  اصطلاحات dd۱۱, , 12dd,13dd و همچنین ‏۲۲stwو ۲۴stw نرم تر می باشند از این ورقها درساخت و ساز به کار برده می شود. گروه دیگری از این دسته از ورقهای فولادی که سخت تر و مقاوم تر هستند جهت تولید لوله های تحت فشار مخازن نفتی و..به کار برده می شود.

 

 قیمت ورق های فولادی

 قیمت ورق فولادی به عوامل و معیارهای مختلفی مانند : روش تولید , وارداتی یا داخلی بودن متریال به کار برده شده، ضخامت ، کارخانه تولید کننده و دیگر عوامل بستگی دارد به همین جهت نمی توان در مورد این ورقها قیمت ثابتی را اعلام کرد. اگر بخواهیم به طور کلی از قیمت های ورق فولادی صحبت کنیم باید بگوییم که ورق های گالوانیزه رنگی ورق های روغنی به دلیل گذراندن پروسه ای  طولانی و فرایندهای گالوانیزاسیون ،  کوره و دیگر مواردی که در ساخت این ورق ها موثر است ؛از قیمت بالاتری نسبت به دیگر ورقها برخوردار می‌باشند .

ورقهای چون شیروانی های رنگی یا شیروانی های گالوانیزه چون از فرآیند شکل دهی بر روی آنها انجام میگیرداز قیمت بالاتری نسبت به گالوانیزه و ورق های رنگی برخوردار هستند. همچنین یکی از عوامل بسیار مهم در قیمت ورق های فولادی متریال به کار برده شده در ساخت این محصولات می باشد.  شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص متریال به کار برده شده و قیمت و سایر عواملی که برایتان از اهمیت بالایی برخوردار هستند با یکی از شماره های سایت تماس بگیرید وبا کارشناسان فروش ما در ارتباط باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *