ورق

ورق گالوانیزه

ورق گالوانیزه

ورق گالوانیزه چیست؟

گالوانیزه به فرایند پوشش آلیاژِ “روی”، به فولاد یا آهن به منظور جلوگیری از زنگ زدن و خوردگی گفته می شود. ورق گالوانیزه نیز، ورق های فولادی هستند که با “روی” پوشش داده می شوند. یکی از روشهای معمول در گالوانیزه کردن،  روش غوطه وری در وان پر از روی مذاب است که بیش از هر روش دیگری از فولاد در برابر خوردگی محافظت می کند.

عمل گالوانیزه، باعث می شود که اگر در سطح ورق خراشی ایجاد شود، به جای آهن، سطح روی، اکسید ‌شود و به این ترتیب، ورق آهنی از زنگ زدن مصون می‌ماند. در واقع از مزایای گالوانیزه این است که اگر پوشش روی از بین برود در برابر زنگ زدگی ایمن است به همین دلیل استفاده از این ورق در مکانهایی که میزان رطوبت زیاد است یا با آب سر و کار دارند توصیه می شود.

در واقع این لایه محافظ، به فلز پایه می چسبد  و در برابر اصطکاک مقاوم است. در فرآیند گالوانیزه کردن، این لایه به جزیی از سطح فولاد تبدیل می شود که نسبت به فولاد زیر لایه، نقش آند را بر عهده می گیرد.

 

 

ورق گالوانیزه

 

 

فرآیند تولید ورق گالوانیزه

در فرآیند گالوانیزه کردن، قطعات خام به داخل روی مذاب وارد می‌شود و طی عملیات متالورژیکی، روی به آهن پیوند می‌خورد. این فرآیند‌ها در صنعت، به دو صورت “گالوانیزه خشک” و “گالوانیزه تر” انجام می‌شوند.

ورق گالوانیزه در کارخانه ها، به دو صورت با نام های «رول فرم» و «فابریک» تولید می شوند:

– ورق گالوانیزه های رول فرم، با ضخامت بین ۱۸ صدم میلی متر تا ۶ میلی متر ، دو عرض ۱۰۰ سانتی متر و ۱۲۵ سانتی متر و وزنی ۵ تا ۷ تن  تولید می‌شوند.

– ورق های فابریک گالوانیزه، به دو صورت فابریک ۲۰۰۰*۱۰۰۰ میلی متر و فابریک ۲۵۰۰*۱۲۵۰ میلی متر ساخته و تولید می‌شوند.

همچنین این نوع ورق‌ها به دو بخش ورق‌های آهنی گالوانیزه و ورق‌های فولادی گالوانیزه تقسیم می شوند. همانطور که از نام این محصول پیداست در گالوانیزه آهنی،ورق آهن و در گالوانیزه فولادی،ورق فولادی با روی پوشش داده می شوند.

از نظر ظاهری نیز این محصول در سه نوع بدون گل  (Zero Spangle) ، گل ریز (Minimum Spangle) و گل درشت (RegularSpangle) تولید و در بازار عرضه می شود. تفاوت این سه دسته در شکل گیری گل (کریستال) گالوانیزه بر روی ورق است که شکل گیری کریستالها، به سرعت سرد نمودن ورق و میزان روی بکار رفته در فرآیند گالوانیزاسیون بستگی دارد.

نکته: با توجه به اینکه استفاده از کریستال می تواند اثرات نامطلوبی بر محیط زیست برجا بگذارد بنابراین در آینده ای نزدیک تمامی کالاهای گالوانیزه بدون گل تولید خواهد شد.

 

کاربرد ورق گالوانیزه چیست؟

کاربرد ورقهای گالوانیزه بسیار متنوع است و از این محصول در موارد مختلفی مانند لوله بخاری،کابینت آشپزخانه،شیروانی خانه ها به ویژه در مناطق مرطوب مانند مناطق شمالی کشور،کانالهای کولر، مخازن، بدنه و سقف سوله‌ها و سالن‌ها، پانل‌ها و تابلوهای برق، سینی کابل و همچنین در صنایع ماشین سازی و تولید لوازم خانگی و  تجهیزات آشپزخانه استفاده می شود.

 

ورق گالوانیزه

مزایای ورق گالوانیزه چیست؟

استفاده از ورقهای گالوانیزه به دلیل استفاه از پوشش روی و مقاومت در برابر زنگ زدگی مزیت‌هایی  دارد که در ادامه به چند مورد اشاره می شود.

مقرون به صرفه بودن

 استفاده از روش گالوانیزاسیون که به منظور محافظت از زنگ زدگی انجام می شود نسبت به سایر روشها ارزان تر و مقرون به صرفه  است. همچنین هزینه های نگهداری این نوع فلز به دلیل عدم نیاز به تعمیرات پرهزینه‏، بسیار کمتر می باشد.

مقاومت بالا

پوشش گالوانیزه به دلیل ساختار متالورژیکی خاص، در برابر آسیبهای مکانیکی مقاوم بوده و می تواند صدمات ناشی از خوردگی و سایش را تا حدود بسیار زیادی کاهش دهد.

دوام بالا

 ورقهای پوشش داده شده با روی‏ در محیطهای کاملا خورنده از استحکام بسیار بالایی برخوردار است و به دلیل همین ویژگی، چیزی حدود 20 تا 30 سال، از هزینه خرید مجدد محصول راحت خواهید بود.

محافظت بسیار بالا در برابر صدمات محیطی

از آنجایی که پوشش گالوانیزه در فولاد نفوذ کرده و به عنوان کاتد عمل نمایند، این قابلیت را دارد که مقاطع ریز موجود در روی سطح فولاد را در برابر صدمات محیطی و خورندگی، محافظت کنند.

کنترل و بررسی آسان

پوشش گالوانیزه به راحتی از طریق چشم قابل کنترل و بازرسی است و می توان با چشم غیرمسلح به آسانی آسیب دیدگی های احتمالی موجود در ورق را مشاهده نمود.

قابلیت شکل پذیری بالا برای کاربردهای مختلف

 این نوع ورقها انعطاف پذیری و قابلیت شکل پذیری بالایی در مصارف گوناگون دارد.

قابلیت جوش پذیری

ورق گالوانیزه به دلیل قابلیت جوش پذیری بالا، مشکلی هنگام  استفاده و جوشکاری ایجاد نمی کند.

قابلیت رنگ پذیری

یکی از قابلیتهای خوب ورقهای گالوانیزه، امکان رنگ پذیری آن است. این ورقها  قابلیت رنگ آمیزی با انواع رنگ ها را دارند که البته این امکان باعث افزایش مقاومت این فلز در برابر خوردگی می شود.

 

نکاتی مهم هنگام خرید ورق گالوانیزه چیست؟

ورق گالوانیزه به دلیل تنوع زياد توليدات داخلي و كالاهاي وارداتي،  دارای  پيچيدگي هاي بيشتري نسبت به انواع دیگر ورق است و بسیاری از مشتريان برای خرید این محصول دچار تردید می شوند.

 لذا پیش از خرید ورق گالوانیزه باید به چند نکته توجه داشت؛

– پیش از خرید، از کارخانه های مختلف قیمت بگیرید تا در دام برخی از سود جویان نیافتید.

– با توجه به اینکه فروشندگان زیادی در بازار وجود دارد که بسیاری از آنها دارای مجوز نیستند بنابراین از فروشگاهی خرید کنید که دارای مجوز و گارانتی تضمین کیفیت هستند.

– اینکه مشخصات ، اندازه و نوع کاربرد آن محصول را بدانیم تا با خرید اشتباه متحمل هزینه های زیاد نشویم.

 

 

ورق گالوانیزه

 

استاندارد ورق گالوانیزه چیست؟

ضخامت ورقهای گالوانیزه بر اساس استانداردهایی که از پیش تعیین شده، مشخص می شود. این استانداردها شامل شرایط سطحی، ترکیبات شیمیایی فولاد، نرخ سرد کردن فولاد، متالوژی فرآیند گالوانیزه و مدت زمان غوطه‌وری در حمام روی می باشد.

روش محاسبه وزن ورق گالوانيزه چونه است؟

براي بدست آوردن وزن ورق هاي فلزي از جمله ورق گالوانیزه، ورق سیاه، ورق روغنی، ورق آجدار  و  ورق اسیدشویی يك فرمول ثابت وجود دارد.

طول ورق *عرض ورق*ضخامت ورق*عدد چگالي آهن

لازم به ذکر است عدد چگالي آهن 7/86 است  اما به منظور محاسبه دقیق تر وزن، عدد چگالي 8 در نظر گرفته می شود.

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *