پروفیل

پروفیل سبک

پروفیل سبک

پروفیل سبک

یکی از اصطلاحات رایجی که به وفور در بحث آهن آلات به ویژه در صنعت ساختمان سازی شنیده می شود عبارت پروفیل است که دارای دسته بندی های متنوعی می باشد. یکی از این دسته بندی ها« پروفیل سبک» و «پروفیل سنگین» است. 

پیش از آنکه به معرفی پروفیل سبک بپردازیم در یک نگاه اجمالی ابتدا تفاوت این دو را توضیح می دهیم؛ تفاوت بین پروفیل سبک و سنگین در نوع ورقی است که برای تولید اینها استفاده می شود. در پروفیل سبک از ورق روغنی و در نوع سنگین از ورق‌ سیاه استفاده می‌کنند. همچنین  ضخامت نوع سبک از ۱/۵ میلی‌متر کمتر است در حالی که نوع سنگین با ضخامت بالاتر از۱/۵ میلی‌متر تولید می‌شوند.

پس از این توضیح کوتاه، در این مقاله قصد داریم به معرفی کلی «پروفیل سبک» و ویژگیهای آن بپردازیم. شما خواننده عزیز در ادامه با ما همراه باشید.

پروفیل سبک نوعی پروفیل است که از ورق روغنی به روش نورد سرد تولید و با نامهایی چون «پروفیل مبلی» و « قوطی سبک» هم شناخته می شوند. این نوع پروفیل که براساس استاندارد DIN 2394(1) 94 و EN 10 219 -2 و در ضخامت کمتر از 2 میلیمتر تولید می شود از مقاومت بسیار بالایی برخوردار است.

همچنین به دلیل روش تولید این نوع پروفیل که بسیار خاص می باشد دقت بالایی در اندازه، ضخامت و قطر لوله نسبت به انواع دیگر صورت گرفته است.

در واقع پروفیل سبک به دلیل دارا بودن ویژگیهای خاص و عالی، یکی از کاربردی ترین محصولات در صنایع مختلف از جمله خودروسازی،دوچرخه سازی، لوازم خانگی، مبلمان و صندلی، ساخت اگزوز، کانکس و کانتینر است که بخش بزرگی از بازار صنعت آهن آلات را به خود اختصاص داده است.

گفتنی است پروفیل‌های نبشی نیز با بال ۲۰ تا ۵۰ میلی‌متر و ناودانی‌ها با سایز ۱۰، ۱۲ و ۱۸ نیز در گروه پروفیلهای سبک قرار دارند.

 

پروفیل سبک

پروفیل سبک

 

ویژگی های مهم پروفیل سبک چیست؟ 

 

از ویژگی های مهم پروفیل سبک می توان به قابلیت جوش پذیری، خم شدگی و کشش پذیری آن اشاره کرد. در این بین قابلیت فرم پذیری این پروفیل، به دلیل آنکه در برخی صنایع باید برای تولید محصول خاص شکل داده شود، از اهمیت بسیاری برخوردار است.

دقت در قطر و ضخامت، تنوع ابعادی، تنوع در وزن، کیفیت سطحی مطلوب از دیگر ویژگیهای خاص این محصول است که آن را نسبت به انواع دیگر مستثنی کرده است. همچنین این لوله به دلیل عملیات آبکاری که روی آن انجام شده، خاصیت ضد خوردگی و ضد پوسیدگی دارد و به دماهای بالا و مواد شیمیایی چون اسیدها و بازها مقاوم می باشند. همچنین پروفیل مبلی مقاومت خوبی را در برابر رطوبت و همچنین برخورد آب از خود نشان دهد.

به خاطر داشته باشید که برای تهیه پروفیل مبلی در اشکال و ابعاد مختلف باید به شرکتی مراجعه کنید که هر نوع پروفیل مورد نظر شما را موجود داشته باشد. در این زمینه می توانید با کارشناسان آهن سنتر تماس حاصل کرده و هر نوع پروفیل مبلی مورد نیاز خود را تهیه کنید.

در ادامه لازم به ذکر است که از نظر قیمت اگرچه پروفیل مبلی در واحد وزن کمی از پروفیل سنگین  بالاتر است اما  به دلیل ضخامت و وزن پایین‌تر، هزینه واحد طول آنها از پروفیل های دیگر کمتر است.

 

پروفیل سبک

پروفیل سبک

 

مزایای پروفیل یا لوله مبلی

 

بطور کلی لوله های مبلی (پروفیل سبک) در دو نوع بدون درز و درز جوش ممتد در بازار وجود دارند که کاربرد هریک نیز متفاوت است. لوله های بدون درز  که فاقد هرگونه جوش در طول لوله هستند در عین داشتن قطر و دیواره های نازک، اما از مقاومت و استحکام زیادی در مقابل فشارهای درونی و بیرونی برخوردار هستند. این در حالی است که لوله های درزدار از نظر وزنی نسبت به انواع بدون درز، سنگین تر بوده و خشک تر هستند.

همچنین استفاده از کشش سرد در تولید پروفیل سبک باعث شده تا هزینه و انرژی کمتری برای تولید مقاطع صرف شود و با سرعت بالایی تولید شوند.

 

پروفیل سبک

پروفیل سبک

 

فرآیند تولید پروفیل سبک

 

تولید پروفیل سبک نیز مانند روش های کلی پروفیل به دو شیوه مستقیم و غیر مستقیم انجام می‎شود:

در روش مستقیم، نوار در اثر عبور از بین قالبهای بالا و پائین به تدریج شکل گرفته و پس از جوش خوردن دو لبه ورق توسط جوشهای فرکانسی، به بخش سایزدهی پروفیل مورد نظر منتقل شده و در آنجا به شکل مورد نظر تبدیل می شود. پروفیل تولید شده سپس توسط پیچش گیر هرگونه خمش، پیچش و کمانش آن اصلاح می گردد. پس از این مرحله پروفیل تولید شده به اندازه های معین بریده و بسته بندی می شود. در مرحله آخر تاییدیه کنترل کیفی و کارت مشخصات روی این محصولات فولادی نصب می‌شود.

گفتنی است این روش انحنای سطحی و دقت ابعادی بالاتری دارد و در مقایسه با سایر روش‌ها از کیفیت بالاتری برخوردار است.

 

در روش غیرمستقیم اما نوار به کمک روش‌های شکل دهی لبه ای، شکل دهی مرکزی و یا شکل دهی از طریق شعاع به لوله تبدیل می‌شود .سپس لوله را به شکل مورد نیاز تبدیل می‌کنند. در بخش سایزینگ با تعویض قالب می‌توان چندین نوع پروفیل تولید کرد.

لازم به ذکر است در این روش دقت اضلاع و انحنای سطحی در مقایسه با روش مستقیم بسیار کم‌تر است.

 

چرا استفاده از لوله مبلی بهتر است؟

 

همانطور که در بالا اشاره شد لوله مبلی یا پروفیل سبک، مزایا و ویژگیهایی خاصی مانند استحکام، قابلیت خم شدگی و کشش پذیری دارد که این ویژگیها آن را به یکی از پرکاربردترین و پرطرفدارترین محصولات آهن آلات تبدیل کرده است.

به جرات می توان گفت که پروفیل سبک از نظر ساختار بدون ایراد است و علی رغم ظرافتی که در تولید آن وجود دارد با دقت بسیار بالایی ساخته شده است؛ به گونه ای که این محصول با وجود اینکه قطر و ضخامت یکنواخت و همچنین وزنی کم دارد اما از مقاومت و استحکام بالایی برخوردار است.

از سوی دیگر با توجه به اینکه در ساخت این نوع پروفیل از ورق روغنی استفاده شده بنابراین سطح براق و یکدستی دارد. همچنین به دلیل عملیات آبکاری روی آن، درد برابر عوامل محیطی مانند گرما، محیط های اسیدی و قلیایی مقاومت خوبی از خود نشان می دهند و خاصیت های ضد خوردگی و فرسایش دارند.

 

قیمت لوله های روغنی

لوله های روغنی بر اساس وزنی که هر شاخه آن دارد قیمت گذاری می شود. البته همین قیمت اگذاری نیز به عوامل دیگری از جمله قیمت دلار ، هزینه گمرکی، هزینه انرژی برای کارخانه ها  و قیمت جهانی ورق نورد سرد بستگی دارد.

 

 

جدول وزن پروفیل سبک (قوطی مبلی) بر حسب ابعاد مقطع و ضخامت جداره

 

نوع قوطیضخامت ۰.۶ضخامت ۰.۷ضخامت ۰.۸ضخامت ۰.۹ضخامت ۱ضخامت ۱.۲۵ضخامت ۱.۵
قوطی ۱۰*۱۰۱.۱۰۰۱.۳۰۰۱.۵۰۰۱.۷۰۰۱.۹۰۰۲.۳۵۰۲.۸۰۰
قوطی ۱۰*۲۵۱.۹۰۰۲.۲۰۰۲.۵۵۰۲.۹۰۰۳.۲۰۰۴.۰۰۰۴.۸۰۰
قوطی ۱۴*۲۵۱.۸۰۰۲.۰۰۰۲.۳۰۰۲.۶۰۰۳.۰۰۰۳.۸۰۰۴.۳۵۰
قوطی ۱۶*۱۶۱.۷۰۰۲.۰۰۰۲.۳۰۰۲.۶۰۰۲.۹۰۰۳.۶۰۰۴.۳۵۰
قوطی ۲۰*۱۰۱.۶۵۰۱.۹۰۰۲.۲۰۰۲.۵۰۰۲.۷۵۰۳.۴۰۰۴.۱۰۰
قوطی ۲۰*۲۰۲.۱۸۰۲.۵۰۰۲.۹۰۰۳.۲۵۰۳.۶۵۰۴.۵۵۰۵.۴۵۰
قوطی ۲۰*۳۰۲.۸۰۰۳.۲۵۰۳.۷۰۰۴.۲۰۰۴.۶۵۰۵.۸۰۰۷.۰۰۰
قوطی ۲۵*۲۵۲.۸۰۰۳.۲۵۰۳.۷۰۰۴.۲۰۰۴.۶۵۰۵.۸۰۰۷.۰۰۰
قوطی ۳۰*۳۰۳.۳۰۰۳.۸۵۰۴.۴۰۰۵.۰۰۰۵.۵۰۰۶.۹۰۰۸.۳۰۰
قوطی ۴۰*۲۰۳.۳۰۰۳.۸۵۰۴.۴۰۰۵.۰۰۰۵.۵۰۰۶.۹۰۰۸.۳۰۰
قوطی ۴۰*۴۰۴.۳۵۰۵.۱۰۰۵.۸۰۰۶.۵۵۰۷.۳۰۰۹.۱۰۰۱۰.۹۰۰
قوطی ۴۸*۲۰۴.۲۰۰۴.۹۰۰۵.۶۰۰۶.۳۰۰۷.۰۰۰۸.۷۰۰۱۰.۵۰۰
قوطی ۵۰*۳۰۴.۳۵۰۵.۱۰۰۵.۸۰۰۶.۵۵۰۷.۳۰۰۹.۱۰۰۱۰.۹۰۰
قوطی ۵۰*۵۰—–—–۷.۳۵۰۸.۲۵۰۹.۲۰۰۱۱.۵۰۰۱۳.۷۵۰
قوطی ۶۰*۲۰۴.۳۵۰۵.۱۰۰۵.۸۰۰۶.۵۵۰۷.۳۰۰۹.۱۰۰۱۰.۹۰۰
قوطی ۶۰*۳۰۵.۰۰۰۵.۸۰۰۶.۶۰۰۷.۴۵۰۸.۳۰۰۱۰.۴۰۰۱۲.۴۵۰
قوطی ۶۰*۴۰—–—–۷.۳۵۰۸.۲۵۰۹.۲۰۰۱۱.۵۰۰۱۳.۷۵۰
قوطی ۸۰*۴۰—–—–—–۹.۹۵۰۱۱.۰۰۰۱۳.۸۵۰۱۶.۶۰۰

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *