پروفیل

پروفیل

پروفیل

پروفیل و انواع آن

 

پروفیل  (Profile) قطعاتی با مقطع ثابت و طول زیاد است که به دلیل جنس و دارا بودن استحکام بالا کاربرد بسیار زیادی در صنایع مختلف از جمله ساختمان سازی، ماشین سازی و راه سازی دارد. البته بیشترین کاربرد این قطعات در صنعت ساختمان سازی و ساخت درب و پنجره هایی از جنس  آهن می باشد.

این محصول  به شکلهای مختلفی از جمله مربع و مستطیل تولید می شوند؛ از این محصول، در مقاطع کوچک جهت نرده های فلزی برای درب و پنجره ها، راه پله ها، نرده کشی دیوارهای کارخانه ها، پیاده روها و نیز خیابانها استفاده می گردد، اما در مقاطع بزرگتر که به ستونی نیز معروف هستند در ساخت ستون و اسکلت فلزی استفاده می شود. همچنین در صنعت خودروسازی از انواع قوطی مربعی و مربعی مستطیلی و در ساخت سوله ها از نوع z شکل استفاده می شود.

 

پروفیل

پروفیل

 

انواع پروفیلها از لحاظ شکل ظاهری

 

پروفیل ها از لحاظ شکل ظاهری به دو دسته باز و بسته، دسته‌بندی می شوند: دلیل این دسته بندی به دلیل تولید مقاطع مختلف پروفیل‌هاست که متناسب با کاربردهای مختلف تولید می شوند.
این محصول ها باز مانند تسمه، تیرآهن، میلگرد، نبشی، ناودانی، هاش، چهارپهلو با بُعد و ضخامت متنوع تولید می‌شوند. نوع باز با مقطع Z نیز جهت سقف سالنهای بزرگ مانند سوله، سالن‌های ورزشی و پارکینگ کاربرد دارند
از پروفیل های بسته نیز می توان به ساخت لوله، قوطی، پروفیل درب و پنجره، پروفیل پی وی سی، پروفیل های کرکره برقی اشاره کرد.

 

انواع پروفیل؛ سبک و سنگین

 

سبک

در ساخت سبک از ورقهای روغنی با روش نورد سرد استفاده می شود. از دو استاندارد DIN 2394 و EN 10 219-2 در تولید پروفیل سبک استفاده می شود. این نوع از محصول  در صنایع لوازم خانگی،کانتیتر،دوچرخه سازی و مبلمان استفاده می شود.

قیمت

قیمت اعلامی برای نوع سبک در واحد وزن اعلام می‌شود که بر اساس نوسان قیمت دلار، قیمت ورق نورد سرد و تعرفه‌های گمرکی متغیر خواهد بود. برای مثال اگر قیمت اعلامی برای یک کیلو برابر ۳۴۲۰ تومان باشد در این صورت یک تن نوع سبک قیمتی معادل با ۳۴۲۰۰۰۰ خواهد داشت.
گفتنی است قیمت نوع سبک بر اساس واحد وزن، از نوع سنگین بیش‌تر است اما هزینه‌ آن در واحد طول به دلیل ضخامت و وزن کمتر از نوع سنگین کمتر خواهد بود.

سنگین

این نوع که به آن صنعتی یا ساختمانی نیز می گویند از طریق فرآیند نورد گرم تولید می‌شود. از این محصول به دلیل توانایی تحمل وزن بالا، در ساخت شاسی ماشین آلات، دستگاه‌های صنعتی و ستون‌ها که نیاز به تحمل نیروی زیاد دارد استفاده می شود. از مزایای این نوع پروفیل می توان به جوش پذیری عالی و مقاومت خمشی و پیچشی اشاره کرد.

 

 

پروفیل

پروفیل

 

پروفیل سنگین خود در دو نوع ساختمانی و صنعتی وجود دارد:

 

– پروفیل ساختمانی، این نوع پروفیل در صنعت ساختمان سازی مانند در و پنجره های آلومینیومی کاربرد دارند که خود از سه نوع پروفیل نورد گرم،پروفیل نورد سرد و پروفیل مرکب تشکیل شده است:

• پروفیل نورد گرم،از نورد گرم شمش فولادی ساخته می‌شود و قوطی شکل است.
• پروفیل نورد سرد از شکل دادن ورق های فولادی از طریق خم کردن و پرس تولید می شود و ناودانی شکل است. پروفیل های نورد سرد تنها مناسب کارهای سبک ساختمانی مانند ناودانی‌ها،تیرهای تکیه گاهی سقف کاذب و چارچوب درهای ساختمان هستند.
• پروفیل مرکب از اتصال چند پروفیل سرد و گرم به وجود می آید.

 • پروفیل صنعتی: این نوع پروفیل در صنایعی مانند خودروسازی و نظامی مورد استفاده قرار می گیرند.

 

فرآیند تولید پروفیل:

 

فرآیند تولید پروفیل از سه مرحله تهیه مواد اولیه، برش کلاف به نوار و تولید لوله و پروفیل تشکیل می شود.

1- تهیه مواد اولیه:

در مرحله تولید، مواد اولیه که همان ورق های فولادی هستند پس از به ورود به کارخانه ابتدا وزن می شود سپس با توجه به مشخصات ابعادی و مصرف آنها در قسمتهای مختلف، بسته بندی شده و به خطوط تولید منتقل می شوند.
استاندارد ورق های مصرفی ST37.2 و یا JIS G 3131 یا G 3132 دارای ترکیبات شیمیایی (سیلیس با 0.35، کربن با 0.3 تا 0.1، گوگرد 0.04، فسفر 0.04، منگنز 0.5) است.

2- برش:

در این مرحله،ورق ها توسط دستگاههای نواربرش، با توجه به ابعاد و عرض مشخص، طی مراحلی به نوارهایی با عرض مشخص برش داده می شوند. نوارها در نهایت دسته بندی و به قسمتهای مختلف خطوط تولید انتقال می یابد.

3- تولید لوله و پروفیل:

در این مرحله نوارها برای تولید قوطی و پروفیل آماده شده که می توان برای تولید این محصولات به دو روش مستقیم و غیرمستقیم عمل نمود که البته انتخاب نوع روش تولید، به امکانات ماشین بستگی دارد.

* در روش مستقیم، نوار از بین قالب هایی که در بالا و پایین قرار گرفته عبور کرده و تغییر شکل می دهد پس از آن، دو لبه ورق به یکدیگر جوش داده شده و سایز آن مشخص می گردد. در نهایت محصول تولید شده توسط اره به طول های معینی بریده شده و پس از بسته بندی به واحد کنترل کیفی فرستاده می شود.

* در روش غیرمستقیم، ابتدا محصول در دستگاه تغییر شکل داده(نورد) و به لوله تبدیل می شود. سپس دو لبه جوش داده شده و در نهایت محصول به اشکال مورد نظر در می‌آید. در این روش گوشه ها در محصول نهایی، گردتر بوده و دقت پایین تری از لحاظ ابعاد نسبت به روش مستقیم دارد.

در یک نگاه می توان گفت،دستگاه های تولید لوله و پروفیل معمولا شامل قسمتهای تغذیه نوار، گیوتین، قسمت جوش سر و ته نوار، انباره، فورمینگ( متشکل از دو قسمت شکل دهندۀ اولیه و شکل دهندۀ نهایی)، قسمت جوش دو لبه پروفیل، براده برداری، سردکن، سایزینگ با تعداد 4 تا 6 دروازه؛ خمش و پیچش گیر برش اتوماتیک، شتاب دهنده و نهایتاً میز تخلیه هستند. پس از مشخص شدن روش تولید، دستگاه با فرم دادن به ورق های در حال عبور از بین دو قالب بالا و پایین در حال چرخش ، محصول نهایی را بیرون می دهد.

 

نکاتی که قبل از خرید باید دانست:

 

 • هنگام خرید قوطی و پروفیل ابتدا باید به نوع کاربری و اینکه برای تولید چه محصولی از آن استفاده خواهد شد توجه کرد. قطعا پروفیلهای با کیفیت، قیمت بالاتر و بسته بندی تمیزتری نسبت به نمونه های معمولی آن دارد اما اگر کیفیت برای شما ملاک نیست می توانید از پروفیل ارزان قیمت استفاده کنید.
 • یکی دیگر از نکاتی که باید هنگام خرید این محصول به آن توجه کرد مطابقت کل وزن کالا با جدول وزن قوطی پروفیل است. در صورتی که هنگام تحویل کالا امکان وزن کردن آن را ندارید می توانید از این روش استفاده کنید؛ برای مثال وزن هر شاخه از قوطی پروفیل ۴۰*۴۰ برای ضخامت ۲ میلیمتر ۱۴ کیلوگرم است. 

 

 • پروفیل

  پروفیل

   

پروفیل‌ های فولادی ساختمانی در یک نگاه:

 

در کشور ما پروفیل‌های فولادی ساختمانی با استاندارد اروپایی DIN آلمان معمول بوده است. پروفیل‌ های فولادی ساختمانی با استاندارد اروپایی و موارد عمده استفاده آنها به شرح زیر هستند:

 •  تیر آهن INP متداول ترین مقاطع برای تحمل لنگر خمشی و استفاده به عنوان تیر هستند.
 • تیرآهن IPE دارای خواص مشابه INP هستند و کاربرد عمده آنها استفاده به عنوان عضو خمشی است.
 • ناودانیUNP ، تنها دارای یک محور تقارن است. کاربرد آنها به صورت تکی، تولید پیچش می کند و به صورت دوبل، به عنوان ستون استفاده می شوند.
 •  پروفیل L معروف به نبشی، بصورت دوطرف مساوی و نامساوی تولید می شوند. ازاین مقاطع برای تقویت ورق های فولادی و اتصالات استفاده می شود.
 • پروفیل T که به سپری معروف هستند بیشتر در ساخت اعضای مرکب و اتصالات سازه های فولادی استفاده می شوند.
 • پروفیل Z بیشتر در پوشش سقف های شیبدار استفاده می شود.
 • لوله و قوطی، که در ساخت ستون‌ها و مواردی که نیاز به خصوصیات هندسی زیاد حول هر دو محور اصلی است استفاده می شود.
  ورق ها، که بصورت ساده و موجدار تولید می شوند و برای ساخت مقاطع فولادی، پوشش و اتصالات سازه های فولادی کاربرد دارند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *