خدمات آبکاری

آبکاری

آبکاری فرایندی است که طی آن با استفاده از جریان برق، لایه ای از فلزات یا غیرفلزات بر روی فلزات یا غیرفلزات دیگر به منظور جلوگیری از اکسیداسیون، سایش و همچنین افزایش مقاومت سطحی قرار می گیرد.

امروزه استفاده از آبکاری اهمیت زیادی پیدا کرده است و در اغلب صنایع کاربرد دارد؛ از جمله صنایعی که آبکاری در آنها اهمیت دارد میتوان به صنایع خودرو سازی، صنایع مخابرات و صنایع تولیدات قطعات الکترونیکی، اشاره کرد.

 

فرآیند آبکاری چگونه است

اساس آبکاری الکتریکی به این صورت است که در اثر عبور جریان مستقیم از یک الکترولیت فلز محلول در آن روی کاتد رسوب کرده و متعاقباً مقداری از فلز آند وارد محلول می شود به این ترتیب الکترولیت ثابت می ماند. آبکاری الکتریکی برای ایجاد پوشش های تزئینی و محافظ، اصلاح سطوح ساییده شده یا اضافه ماشینکاری شده، قطعه سازی یا به عبارتی شکل دهی الکتریکی قطعات شکل پیچیده که دارای زوایای مقعر، ابعاد دقیق و سطوح طرح دار (مثل صفحات چاپی) هستند، عملیات آندکاری، تمیزکاری الکترولیتی، پرداخت الکترولیتی، اسید شویی آندی، استخراج و تصفیه فلزات به کار می رود.

 

چرا از آبکاری استفاده می کنیم

چهار علتی که از آبکاری فلزات استفاده می کنیم جلوگیری از خوردگی شیمیایی، افزایش مقاومت حرارتی، افزایش مقاومت سطحی و افزایش رسانایی در صنایع الکترونیکی و البته در برخی موارد افزایش زیبایی ظاهری فلزات می باشد.

 

 

صنایع وابسته به آبکاری

–  صنایع دفاعی در تولید سلاحها، موشکها، ماهواره، رادار و …

– صنایع هواپیمایی و هلی کوپترسازی

– صنایع خودروسازی

–  صنایع لوازم خانگی در ساخت تلویزیون، یخچال، آبگرمکن، بخاری، پلوپز و …

–  صنایع مخابرات در ساخت تلفن، کابلهای انتقال نیرو و …

–  صنعت کامپیوتر در ساخت مدار چاپی و …

– صنایع موتور سیکلت سازی و دوچرخه سازی

– صنعت ساختمان در ساخت و تولید وسایل آشپزخانه، درب و پنجره آلومینیومی، تولید شیشه رفلکس و …

– صنایع پزشکی و دندانپزشکی

– تولید کنندگان یراق آلات