انواع اتصالات

انواع اتصالات

اگر در پروژه های ساختمانی یا صنعتی فعالیت می کنید حتما واژه اتصالات را زیاد شنیده اید. اتصالات که درانگلیسی به آن « FITTINGS» نیز می گویند در مباحث آهن‌آلات بیشتر مربوط به بخش لوله‌کشی می باشد که انواع مختلف و کاربردهای متفاوتی داشته و با توجه به شرایط مختلف به کار برده می شود.

شما میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه خرید انواع اتصالات با مناسبترین قیمت با مشاوران ما در ارتباط باشید.  آهن سنتر شماره تماس 48417-021 

در واقع اتصالات گاهی به عنوان رابطی بین دو لوله یا به منظور ایجاد انشعاب در مسیر لوله مورد استفاده قرار می گیرد و گاهی نیز نقش تقسیم کننده، تغییردهنده مسیر حرکت و کاهنده سایز لوله را بازی می کند. اتصالات مانند لوله ها، در سایزهای مختلف و وزن های گوناگون (Schedule) ساخته می شوند.

یکی از مهمترین کاربردهای اتصالات در مبحث لوله کشی، ارتباط لوله‌ها به یکدیگر و هدایت مسیر آب، گاز و مایعات سیال به مسیر مورد نظر است. همچنین در مواردی  که نیاز به تغییر قطر لوله یا شاخه گذاری باشد این کانکشن کاربرد فراوان دارد.

البته به دلیل اینکه لوله کشی در ساختمان به صورت زیرکاری انجام می شود استفاده از اتصالات با کیفیت، که ترکیدگی و نشتی لوله هه را در پی نداشته باشد از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

 

انواع اتصالات در شیرها

معمولا اتصالات از نوع فلنجی (Flanged) و جوشی (Butt Welded) برای خطوط لوله با قطر بالاتر از 2 اینچ استفاده می‌شود. در قطرهای کوچکتر، شیرها از طریق اتصالات رزوه‌ای (Threaded) یا سوکتی (Socket Weld) به خطوط لوله متصل می‌شوند.

 

مواد اولیه و کاربرد انواع اتصالات

مواد اولیه تولید اتصالات آب و سیالات از انواع فلزات و پلیمرها تشکیل می شوند که از پرمصرف ترین ها، می توان به ترتیب به اتصالات برنجی، اتصالات استنلس استیل،اتصالات چدنی و در دسته پلیمرها به اتصالات پلی اتیلن یا تفلنی و اتصالات کامپوزیت اشاره کرد.

در مورد استفاده از اتصالات در مخازن آبی باید به این نکته اشاره کرد، با توجه به اینکه مخازن ذخیره آب شرب با سلامتی افراد در ارتباط است بنابراین برای ایجاد ورودی و خروجی روی مخازن ذخیره آب، از نظر بهداشتی اتصالات برنجی و پلی اتیلن استانداردهای لازم را دارا هستند. درمورد هزینه نیز اتصالات استیل به مراتب ارزانتر می باشند.

در این بین، اتصالات برنجی به دلیل آب بندی بهتر برای نصب به روی تانکرهای پلاستیکی، (به عنوان پرمصرف ترین انواع تانکر ذخیره آب خانگی) به کار می روند.

لازم به ذکر است که اتصالات چدنی و استیل نیز برای مخازن فلزی ازجمله تانکر گالوانیزه کاربرد دارند که البته به جز مخازن استیل،مخازن فلزی دیگر برای نگهداری آب شرب پیشنهاد نمی شود.

 

 

مهمترین مزیت استفاده از اتصالات

یکی از مزایای استفاده از انواع اتصالات، جایگزینی آن با دیگر روشهای تعمیر و تعویض است. به این معنی که در صورت خراب شدن هر بخش از لوله، تنها همان بخش تعویض شده و در نتیجه فرآیند تعمیر و نگهداری بسیار آسان می گردد. از کاربردی ترین اتصالات لوله کشی ساختمان می توان به فلنچ، بوشن، سردنده، و زانویی اشاره کرد.