انواع لوله

لوله چیست ؟

لوله و ساخت آن قدمتی طولانی دارد و یكی از قدیمی ترین روش های جابجایی انواع سیالات در تاریخ بشر بوده است. ابتدایی ترین کاربرد لوله، استفاده از بامبو برای جابجایی آب و به صورت جریان بوده است که به تدریج با پیشرفت بشر كنده های تو خالی درختان جایگزین آن شدند.

در عصر حاضر نیز، استفاده از لوله جزء لاینفک پروژه‌های مختلف تاسیساتی و ساختمانی بوده و تولیدکنندگان بسیاری در سراسر جهان اقدام به ساخت و عرضه انواع لوله کرده اند.

در یک تعریف ساده می توانیم بگوییم، لوله قطعه ای استوانه‌ای شکل و توخالی با قطر و ضخامت استاندارد است که از آن برای جابه جایی سیالات  استفاده می شود و در انواع جنسهای  فولادی ، بتنی ، فایبر گلاس و… تولید و عرضه می شود.

امروزه لوله های فولادی از پرکاربردترین لوله های مورد استفاده در سیستم های لوله کشی صنعتی هستند. این لوله ها به خاطر استحکام بالا، مقاومت در برابر گرما و همچنین مقاومت نسبی که در برابر خوردگی دارند، یکی از بهترین گزینه ها در ساخت سیستم های لوله کشی در فرایندهای صنعتی و پالایشگاهی هستند.

 

روش تولید لوله و مدل های آن

روش های مختلفی برای تولید لوله های فولادی وجود دارد و بر اساس روش تولید  به دو دسته کلی درزدار یا جوشی (  Welded ) و بدون درز یا مانیسمان (Seamless) تقسیم می شوند.

لوله های درزدار(WELDED PIPE)

در روش جوشی، با برداشتن صفحه ای مسطح به نام Skelp و لوله كردن آن و جوش دادن لبه ها به یکدیگر درست می شود كه به آن لولۀ جوش داده شده اتلاق می شود. جوشکاری در این لوله ها، به دو روش جوشکاری زیرپودری (SAW) و جوشکاری مقاومت الکتریکی ( ERW) می باشد.

لوله های بدون درز(SEAMLESS PIPE)

در تولید این نوع لوله ها، قطعه استوانه ای جامد (به طور کامل در تمام طول آن) سوراخ شده و طی فرآیندی به لوله بدون درز تبدیل می شوند. لوله های بدون درز که به آن مانیسمان نیز گفته می شود معمولا تا قطر ۱۶ اینچ ساخته می شوند.

 

انواع لوله ها عبارتند از 

لوله های مانیسمان

لوله های داربستی

لوله های جدار چاه

لوله های آبرسانی ( گالوانیزه)

لوله های شوفاژی

لوله های گازی

لوله های بخار و فشار قوی

لوله های مبلی

لوله های سیاه و صنعتی

لوله های استیل