انواع پروفیل

پروفیل

پروفیل از نظر لغوی به معنای مقطع ثابت و طول زیاد است که با توجه به جنس و استحکام آنها کاربرد بسیاری در صنایع مختلف از جمله ساختمان‌سازی و ماشین سازی دارد و به اشکال گوناگون ساخته می شود.

 

انواع پروفیل

پروفیل به طور کلی در دو نوع ساختمانی و صنعتی وجود دارد:

– پروفیل ساختمانی، به آن دسته از پروفیل‌هایی گفته می شود که در صنعت ساختمان سازی کاربرد دارند مانند در و پنجره های آلومینیومی که خود از سه نوع پروفیل نورد گرم،پروفیل نورد سرد وپروفیل مرکب تشکیل شده است:

  • پروفیل نورد گرم،از نورد گرم شمش فولادی ساخته می‌شود و قوطی شکل است.
  • پروفیل نورد سرد از شکل دادن ورق های فولادی از طریق خم کردن و پرس تولید می شود و ناودانی شکل است. پروفیل های نورد سرد تنها مناسب کارهای سبک ساختمانی مانند ناودانی‌ها،تیرهای تکیه گاهی سقف کاذب و چارچوب درهای ساختمان هستند.
  • پروفیل مرکب از اتصال چند پروفیل سرد و گرم به وجود می آید.

 

– پروفیل صنعتی: به محصولاتی اطلاق می شود که در صنایع مختلف مانند خودروسازی و نظامی به عنوان قطعات و متعلقات صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند. در مقاطع صنعتی توجه به ویژگی‌های مکانیکی و الکتریکی از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده و در این راستا دانش فنی و تجربه کاری و امکانات تولیدی در جایگاه ویژه ای قرار می گیرند به طوری که امکان تولید قطعات خاص با ویژگی های مشخص برای هر تولیدکننده پروفیل ساختمانی وجود نخواهد داشت.

 

 

 

موارد مصرف پروفیل:

پروفیل‌ها تقریبا در صنعت، ساختمان و راه سازی مورد استفاده قرار می گیرند اما قسمت اعظمی از آن به منظور ساختن در و پنجره های آهنی بکار می روند.

 

پروفیلهای مربع و مستطیل با مقاطع کوچک به عنوان نرده های فلزی برای درب و پنجره منازل، کناره راه پله ها و همچنین نرده کشی اطراف دیوارهای کارخانجات و زمین های محصور شده و نرده پیاده روها و خیابان ها بکار می روند.

 

پروفیلهای مربع و مستطیل با مقاطع بزرگتر که معروف به ستونی می باشند در صنعت و ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرند. ضخامت پروفیلهای مربع از 1.5 تا 8 میلی متر می باشند که می توانند در ساختن ستون و اسکلت فلزی ساختمان ها بکار روند. همچنین اگر این پروفیل ها با مشخصات فیزیکی قابل اطمینانی ساخته شوند می توانند در ساختن شاسی تریلرها و نفت کش ها استفاده شوند.

 

پروفیلهایی به شکل Z نیز اکثراً برای پوشش سقف سوله ها بکار می روند.

پروفیلهای نبشی و ناودانی در ساختن چهارچوب درهای بزرگ آهنی و انواع قالب‌های فلزی بکار رفته در ماشین آلات استفاده می شود.

 

فرآیند تولید پروفیل:

کارعمدۀ کارخانجات لوله و پروفیل تبدیل ورق فولادی (کلاف) به روش نورد سرد به محصول نهایی با شکل ها و ابعاد مختلف (پروفیل های باز و بسته) می‌باشد. این فرآیند شامل مراحل تهیه مواد اولیه، برش کلاف به نوارو تولید لوله و پروفیل می باشد.