شیرآلات برنجی

 

شیرآلات برنجی

شیرهای برنجی از جمله شیرآلات پرمصرفی هستند که در صنایع ساختمانی و صنعت نفت، گاز و پتروشیمی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشند.

این نوع شیرآلات همچنین در موارد متفاوتی از جمله آتش نشانی، لوله کشی منازل، انتقال آب، تاسیسات سرمایشی و گرمایشی، سیستمهای پنوماتیک و پزشکی، تهویه مطبوع، تاسیسات ها منتقل کننده بخارهای اشباع و غیره بکار می روند.

 

مشخصات انواع شیرآلات برنجی

شیرآلات برنجی در فشارهای کاری متفاوتی ساخته می شوند که بر اساس درخواست و نیاز مشتریان در اختیار آنها قرار داده می شوند. تولید این شیرآلات عموما در کلاس C125 الی C200 با فشار کاری PN10 الی PN 40  بسته به نوع شیر صورت می گیرد. البته این محصولات بصورت فشارقوی هم ساخته می شوند و در صنایع گوناگون بکار برده می شوند.

شیرآلات برنجی بر اساس استانداردهای مشخصی ساخته می شود که کاربردهای متفاوتی نیز دارند؛ این شیرآلات، از آلیاژ برنج بدون سرب با استاندارد EN 1982 و EN 12164 و برنج پرسی کرم با استاندارد EN 12165  تولید می گردند.

 

شیرفلکه برنجی و انواع آن

شیر فلکه برنجی که با نام شیر دروازه ای نیز شناخته می شود از انواع پر مصرف شیرآلات برنجی می باشد که از آن برای قطع و وصل جریان، تنظیم میزان دبی جریان یافته، کنترل فشار جریان استفاده می شود و می تواند در حالت های باز و بسته، نیمه باز و نیمه بسته قرار بگیرد.

 

این نوع شیرفلکه از لحاظ ساختار در مدل های مختلفی چون کشویی، شیر فلکه برنجی سوزنی، سوپاپی و انواع دیگر و از لحاظ عملکرد در انواع مختلفی چون شیر فلکه برنجی دورانی، دیافراگمی، ساچمه ای، پیستونی، دروازه ای، پروانه ای و غیره تولید می شود.

 

مزایای شیرآلات برنجی

– شیرآلات برنجی بسیار مقاوم و محکم هستند و احتمال آسیب دیدگی آنها در برابر ضربات احتمالی ناچیز است.

– این نوع شیرآلات در برابر اکسیده شدن نیز مقاومت خوبی از خود نشان می دهند و زنگ نمی زنند.

–  در میان جنس های متفاوت شیرآلات، نوع برنجی دارای طول عمر و دوام بالاتری است.

– این نوع شیرآلات همچنین در مقابل فرسودگی به وسیله آبهای سخت دوام بسیار زیادی دارند و برای بکارگیری برای آبهای سخت گزینه مناسبی هستند.

– در ترکیبات شیرآلات برنجی سرب وجود ندارد و به خوبی و با کیفیت بالا آب کاری می شوند.