لوله داربستی

لوله داربستی یکی از پرکاربردترین لوله ها در صنعت است که در صنایع و سازه‌های مختلف نیز از آن استفاده می‌شود. از این سازه فلزی معمولا برای دسترسی به نقاط دشوار هنگام ساخت یا تعمیر ساختمان‌ها و سازه‌ها استفاده می کنند. همچنین داربستها به عنوان تکیه‌گاه برای بخشی از دیگر سازه‌ها کاربرد دارند.

داربست‌ها، سازه‌هایی موقتی هستند که در پروژه‌های عمرانی یا صنعتی در محل مورد نظر مونتاژ و پس از اتمام عملیات به راحتی از هم باز شده و جمع آوری می‌شوند.

در داخل لوله‌های داربست هیچگونه سیالی جابجا نمی شود و این لوله‌ها تحت هیچگونه تست آب یا گازی قرار نمی گیرند.

داربست‌های فلزی غالبا از لوله های ۶متری،۳متری ، قالب و بست تشکیل می‌شوند ولی چون ساختمانها در متراژهای مختلفی ساخته می‌شوند لوله هایی با متراژهای کوچکتر و بزرگتر نیز در نصب داربست کاربرد دارند. آنچه این نوع لوله‌ها را از انواع دیگر متمایز می‌کند کیفیت و نحوه اتصال آن است زیرا عدم توجه به این ملاک‌ها می‌تواند خسارات جبران ناپذیری را به بار آورد.

 

داربست‌ها از دو عضو اصلی تشکیل می‌شوند؛

۱- لوله داربست: در سطح جهان، استانداردهای متنوعی برای لوله‌ داربست وجود دارد و در ایران داربست، لوله‌ای است با قطر خارجی ۴۸ میلی متر و ضخامتی برابر با ۱.۵ تا ۳ میلی‌متر است که  از ورق نورد گرم (ورق سیاه) شش متری تولید می شود .

 

۲– بست داربست: که اشکال و انواع مختلفی دارند اما در کل نقش همه آنها، اتصال لوله ها به هم و به تکیه گاه داربست است تا بتوان سازه داربست را به کاربردی‌ترین و سریع ترین شکل ممکن نصب و از هم باز کرد.

 

داربست‌ها استفاده گسترده‌ای در پروژه‌های ‌عمرانی دارند‌ گاهی نقش سایه‌بان یا سازه نگهبان را دارند، گاهی نیز برای اجرای نمای ساختمان‌ها، ساپورت لازم برای اکیپ اجرای نما را تامین و گاهی  در پروژه‌های عمرانی، نظیر ساخت پل‌ها یا خروجی‌های غیرهم‌سطح، نقش تکیه‌گاه قالب‌های بتن را بازی می کنند.

قیمت لوله دار بستی

لوله داربستی(1398/12/5)