قیمت لوله گالوانیزه

لوله گالوانیزه(1398/12/13)

گالوانیزه

لوله گالوانیزه که در بازار بیشتر با نام لوله آهنی سفید شناخته می شود، لوله ای است که با روی مذاب پوشش داده می‌شود و جنس آن از آهن سفید نورد شده است. در این نوع لوله‌ها، درز توسط دستگاه های درزجوش، به یکدیگر جوش داده می شود، سپس به منظور افزایش مقاومت در برابر اسیدها و زنگ زدگی‌ها ، لوله را در یک وان آبکاری روی اندود (گالوانیزه) قرار می دهند. گفته می‌شود این نوع لوله ها نسبت به نوع آهنی در برابر اسیدها مقاومت کمتری دارند و تمامی اسیدهایی که برای چدن مضر هستند فولاد گالوانیزه را هم خراب می کنند. همچنین این لوله ها با آب واکنشی نشان نمی‌دهند و  مجاورت بیشتر با آب،باعث سخت تر شدن هر چه بیشتر آنها خواهد شد.

انواع لوله آهنی یا گالوانیزه

گالوانیزه بر حسب نیاز بازار به دو صورت سبک و سنگین ساخته می شوند. بیشتر لوله‌های گالوانیزه آهنی و فولادی را در ابعاد شش متری دو سر می سازند که دو سر دنده با قطر ۱/۲ اینچ تا ۸ اینچ تولید می شوند. قطر لوله های آهنی یا گالوانیزه که به قطرهای اسمی معروف هستن به این صورت است که از قطر داخلی بیشتر و از قطر خارجی کوچکتر هستند.

 

کاربرد لوله های آهنی :

موارد استفاده از لوله‌های آهنی متعدد است؛ مورد استفاده اصلی آنها برای انتقال آب و گاز، گلخانه،‌حصار کشی، سازه فلزی، کشاورزی و آبرسانی، دکل های مخابراتی کابل برق است اما گاهی نیز از این لوله‌ها برای تخلیه فاضلاب لوازم بهداشتی کوچک استفاده می شود.

نحوه اتصال این نوع لوله در نوع خود جالب است و می‌توان گفت که از ویژگی مهم آن محسوب می شود؛ لوله های گالوانیزه برای نصب نیازی به دستگاه جوش ندارند و برای اتصال کافی است به وسیله دنده هایی که در ابتدا و انتهای آن قرار دارد به یکدیگر متصل  و توسط عناصر مناسب، آب بندی و قابل استفاده شود. همچنین این نوع لوله ها در صورت خراب شدن به راحتی قابل مشاهده و تعویض است.

 استاندارد لوله های آهنی

استاندارد ایران جهت مصرف در منازل، آپارتمان ها ، مجتمع های تجاری استاندارد ISIRI 3360

استانداردASTM آمریکا A53 مشخصه برای لوله های فولادی با پوشش روی(گالوانیزه) جوشکاری شده و بدون درز

استاندارد آلمان DIN 50136