میلگرد

میلگرد یا آرماتور فولادی است که برای تقویت بتن و سازه‌های سنگی در تحمل نیروهای کششی استفاده می‌شود. اگرچه بتن به صورت ذاتی برای تحمل نیروهای فشاری استحکام دارد، اما نمی تواند در برابر زلزله و نیروهای کششی دوام بیاورد و احتمال خرد شدن و شکستن بتن در برابر این نیروها وجود دارد لذا برای جلوگیری از تخریب و شکسته شدن آن از فولاد میلگرد در سازه‌های بتن آرمه استفاده می شود. در واقع میلگرد به دلیل مقاومت بسیار بالایی که در برابر نیروهای کششی و چرخشی دارد می‌تواند مکملی برای بتن محسوب شود.

میلگرد تولیدی غالبا از جنس فولاد است و نزدیک بودن ضریب انبساط دمایی بتن و فولاد منجر به جلوگیری از رخ دادن واکنش در بتن در شرایط جوی و دمایی گوناگون می‌شود.

 

استاندارد تولید میلگرد

فولاد میلگرد در کشورهای مختلف با استانداردهای متفاوتی تولید می‌شوند و در هر استانداردی طبقه‌بندی مشخصی در ارتباط با خواص مکانیکی فولادها وجود دارد.

در ایران قسمت عمده فولادهای میلگرد که توسط کارخانه ذوب آهن اصفهان تولید می‌شوند با استاندارد روسی مطابقت دارند. فولادی که در ایران تولید می‌شود (طبق استاندارد روسی) به سه گروه فولاد نوع«A-1» ، فولاد نوع«A-2» و فولاد نوع«A-3» تقسیم می‌شود:

 

فولاد نوع «A-1» از نوع صاف بوده و مقاومت تسلیم و مقاومت کششی آن به ترتیب ۲۴۰۰ و ۳۶۰۰ کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع می‌باشد.

فولاد نوع «A-2» از نوع آجدار با مقاومت تسلیم ۳۴۰۰ و مقاومت کششی ۵۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع است، و فولاد «A-3» نیز ازنوع آجدار با مقاومت تسلیم ۴۰۰۰ و مقاومت کششی ۶۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع است.

از نظر تنوع قطر میلگردها نیز استانداردهای تولید کنندگان متفاوت است. در سیستم روسی که در کارخانجات ذوب آهن اصفهان مورد استفاده است میلگردها تا قطر ۴۰ میلیمتر ساخته می‌شوند.

 

مشخصات میلگرد

میلگردها غالباً از طریق روش‌های نورد گرم از انواع مختلف فولاد تولید می گردد. گاهی نیز از ضایعات فولاد نیز برای تولید میلگردها استفاده می شود که تاثیر مستقیم در کیفیت و استانداردهای آن دارد ولی در مجموع میلگردها از فولاد و شمش خام و تازه ساخته می‌شوند. کلیه میلگردها و محصولات فولادی باید دارای مشخصات و اطلاعات آنالیز کیفیت باشند تا از طریق آنها بتوان مواد و مشخصات بکاررفته در میلگردها را تشخیص داد.

انجمن آزمایش و مواد آمریکا، استانداردی برای اطلاعات میلگردها و دیگر محصوصلات فولادی تعیین نموده است که هر میلگرد باید حاوی این اطلاعات باشد: شماره‌ی شناسایی اندازه‌ی میله، نوع فولاد مورد استفاده(به عنوان مثال حرف N نشان دهنده تولید میلگرد از فولاد خام و نو و حرف W به معنای ساخته شدن میلگرد از فولاد ریخته‌گری‌شده می باشد) ،شناسه‌ی درجه‌ی میلگرد که همان میزان استحکام تسلیم میلگرد است و در سیستم اندازه‌گیری انگلیسی می‌تواند 60 یا 75 باشد و در سیستم اندازه‌گیری متریک می‌تواند 420 یا 520 باشد.

وزن میلگرد نیز در لیست محصولات به صورت کیلویی مشخص می شود.

قیمت میلگرد آجدار

میلگرد