قیمت هاش سبک و سنگین

هاش سبک و سنگین

تیرآهن هاش

تیرآهن هاش، پروفیل با سطح مقطع شبیه H می باشد که بیشترین کاربردش در اسکلت فلزی ساختمان است.

در واقع تیرآهن بال‌پهن هاش (H) برای اولین بار در شرکت (Bethlehem) تولید گردید و به یکی از مهمترین دستاوردهای این واحد تولیدی تبدیل شد زیرا با تولید آن تحول عظیمی در صنعت فولاد ایجاد گردید. تیر(I) شکل پیش از تیر بال‌پهن ابداع و تولید شده بود، اما تیر «هاش بال‌پهن» به عنوان یک اختراع بسیار مهم محسوب می گردید که حتی در لوگوی این کمپانی نیز مورد استفاده قرار گرفت.

خط تولید «هاش» در کمپانی Bethlehem بسیار بزرگ بود به طوری که توانست تیرآهن‌های بال‌پهن تا عمق ۳۶ اینچ یا ۴۴/۹۱ سانتی متر را  تولید نماید. به دلیل تقاضای بالا و محبوبیت «هاش» در سراسر ایالت متحده آمریکا، قیمت تیرآهن «هاش بال‌پهن» تولید شده این کمپانی بالا رفت. همچنین این نوع تیرآهن، در طول جنگ جهانی اول به عنوان مواد مورد نیاز در جنگ کاربرد بسیار فراوانی داشت.

در حال حاضر این محصول از کاربردی‌ترین محصولات در مراحل اولیه ساختمان سازی است زیرا وجود این نوع تیرآهن در اسکلت فلزی مقاومت ساختمان افزایش می دهد و تمام حرکات ساختمان در رانش زمین را به خود جذب کند. هر چه تعداد طبقات ساختمان بیشتر شود حضور تیرآهن هاش پر رنگ تر خواهد بود. این تیرآهن در فعالیت‌های عمرانی بسیاری استفاده می‌شود و به همین خاطر پر کاربرد است.

 

انواع تیرآهن هاش

تیرآهن هاش براساس وزن به سه نوع مختلف تقسیم می‌شود که شامل تیرآهن معمولی IPE، تیرآهن سبک HEA  و تیر آهن سنگین HEB است. قیمت تیرآهن هر روز متفاوت است و این سه نوع هم در قیمت و کاربرد بایکدیگر فرق دارند.

 

استاندارد تیرآهن هاش

کیفیت‌های شناخته شده در بازار تیرآهن هاش ایران به سه دسته تقسیم می‌شوند. اول براساس استاندارد جهانی، دوم بر اساس استاندارد اروپا و سوم براساس استاندارد ملی کشور.

تشخیص کیفیت این محصول کار دشواری نیست چرا که اسم کارخانه سازنده و استاندارد به کار رفته در تیرآهن، روی آن نوشته شده است.

از شاخصه‌های مهم و خوب در تیرآهن، تراز بودن آن است؛ یعنی اینکه همه سطوح با هم مساوی و یکسان باشند.

 

تفاوت تیرآهن هاش و تیرآهن معمولی

تفاوت عمده تیرآهن معمولی و تیرآهن هاش در شکل سطح مقطع آن ها می باشد، سطح مقطع تیرآهن IPE  شبیه به حرف (I) انگلیسی و سطح مقطع تیرآهن IPB شبیه به حرف (H) انگلیسی می باشد.

هر دو تیرآهن دارای بال های بالا و پایین و جان می باشند و تفاوت آن ها در نسبت اندازه بال و جان است. در تیرآهن (I)  عرض بال به جان کمتر از تیرآهن هاش می باشد به طوری که در تیرآهن (H) این نسبت نزدیک به یک می باشد.

همچنین تیرآهن های آی شکل معمولا در ارتفاع ۸۰ تا ۶۰۰ میلیمتر تولید می شوند در حالیکه تیرآهن های هاش در ارتفاع مابین ۱۰۰ تا ۱۰۰۰ میلیمتر شاخته می شوند.