قیمت ورق سیاه

ورق سیاه(1398/12/5)

ورق سیاه

ورق سیاه یا ورق گرم، نوع مسطح فلز آهن است که کاملا صاف و صیقلی  بوده و به دو شکل رول و شیت (البته تا ضخامت ۱۵ میل فقط در دو شکل رول و یا شیت و از سایز ۱۵ میل به بالا تنها به صورت شیت خام وارد بازار می شود)  تولید و به بازار عرضه می شود. این نوع ورق در صنایع مختلفی از جمله صنعت ساختمان، تانکر سازی، خودروسازی، مخازن خاص، کشتی سازی و صنایع سنگین فلزی کاربرد دارد.

در تولید ورق سیاه با تکنولوژی نورد گرم و با استاندارد st-37 ، تختال یا اسلَب ها را در کوره های پیش گرم کن تا دمای 1280 درجه سانتی گراد حرارت می دهند، سپس در نورد اولیه پوسته زدایی شده و تا رسیدن به مرحله نورد نهایی، ضخامت آن کاهش می یابد.

ضخامت مطلوب برای محصول نهایی که همان ورق سیاه باشد، معمولا چیزی بین 1.6 میلی متر تا 16 میلی متر است که هریک کاربرد خاص خود را دارد. پس از اتمام مراحل نورد گرم و خنک شدن، محصول نهایی به صورت کلاف یا به صورت ورقه (شیت) به بازار عرضه می شود.

به دلیل اینکه مواد اولیه در دماهای بسیار بالا ذوب شده در طی این فرآیند، ورق ظاهری مات به خود می گیرد که در بازار به آن ورق سیاه گفته می شود.

 

انواع ورق های سیاه

– ورق ST37 : رایج‌ترین نوع ورق سیاه از نظر کیفیت ST37 است که از نظر سختی و منعطف بودن در حد متوسط قرار دارد. این نوع ورق به دلیل درصد کربن پایین ، استحکام بالایی داشته و یشترین کاربرد را برای مصارف ساختمانی از قبیله اسکلت سازی  و سوله سازی  دارد.

 

– ورق ST52 : به همراه ورق سیاه ST37 در نیمی از مصارف صنعتی کاربرد دارند. ویژگی خاص ورق سیاه ST52 ، مقاومت در برابر خمش و پیچش، خاصیت ارتجاعی و تحمل وزن بالا (به دلیل وجود عنصر های سیلیسیوم و منگنز در ساختار این نوع ورق) است.

 

 – ورق A516 : ورق A516 یک ورق فولادی حاوی کربن بالاست که عناصر دیگری مانند فسفر و گوگرد به میزان بسیار کم در آن وجود دارد. این نوع ورق به دلیل دارا بودن عنصرهایی مانند منگنز و سیلیکون به اندازه حداکثر مجاز،خاصیت خمش و مرغوبیت بیشتری دارد.

A516 برای مصارفی مانند صنایع نفت و گاز، صنایع مخزن سازی و دیگ بخار کاربرد دارد. این نوع ورق در چهار گرید یا درجه (کیفیت) تولید می شوند.