اتصالات رده 40

اتصالات رده 40

اتصالات رده 40 ، از انواع اتصالات رده 40 مانیسمان بوده که در سیستم های لوله کشی صنعتی، لوله کشی ساختمانی، موتورخانه  و تاسیسات نفت و گاز و همچنین سیستم های تحت فشار در نیروگاهها استفاده می شود.

لوله و اتصالات مانیسمان رده ۴۰ با قطر و کاربرد های مختلف بوده و توسط کارخانه های داخلی و خارجی تولید و در بازار، عرضه می شود. جنس این نوع اتصالات، از فولاد بوده و به روش مانیسمان می باشد.

انواع اتصالات مانیسمان رده ۴۰

بطور کلی با توجه به نوع و کاربرد لوله ها ، ۳ نوع اتصال وجود دارد :

– اتصالات لب جوش (BW)

– اتصالات سوکت ولد (SW)

– اتصالات رزوه ای (THD)

 

پرکاربردترین اتصالات مانیسمان رده ۴۰

لوله های مانیسمان را می‌توان با استفاده از اتصالات و متناسب با کاربرد و نیاز  تغییر داد. از  پرکاربردترین انواع اتصالات مانیسمان رده ۴۰، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

سه‌راهی: سه راهی هم اندازه  (Equal Tee)و سه راهی کاهنده  (Reducing Tee)

تبدیل‌ها: تبدیل کاهنده هم‌مرکز (Concentric Reducer)و تبدیل کاهنده غیرهم مرکز (Eccentric Reducer)تبدیل هم‌ مرکز، تبدیل کج

انواع زانویی: زانویی ۴۵ درجه – زانویی ۱۸۰ درجه (LR) و زانویی ۱۸۰ درجه (SR) – زانویی ۹۰درجه (LR) و زانویی ۹۰درجه (SR)

درپوش (Cap)، بوشن ، نیم بوشن ، مهره ماسوره ، تردولت و ساکولت ، چهارراه ، مغزی، ولدولت ، نیپل ، کپ

 

 

 

متریال و جنس اتصالات مانیسمان رده ۴۰

از پرکاربردترین متریال برای تولید انواع اتصالات می توان به کربن استیل اشاره کرد. لازم به ذکر است همانگونه که لوله های مانیسمان ، ممکن است با روغن یا سایر مواد ، پوشش دار شده باشند سطوح داخلی و خارجی اتصالات هم می تواند پوشش دهی شده باشد تا پس از اتصال، با لوله یکپارچه باشد.

 

 

مهمترین مزیت استفاده از انواع اتصالات

یکی از مزایای استفاده از انواع اتصالات، جایگزینی آن با دیگر روشهای تعمیر و تعویض است. به این معنی که در صورت خراب شدن هر بخش از لوله، تنها همان بخش تعویض شده و در نتیجه فرآیند تعمیر و نگهداری بسیار آسان می گردد. از کاربردی ترین اتصالات لوله کشی ساختمان می توان به فلنچ، بوشن، سردنده، و زانویی اشاره کرد.