انواع ورق

 

انواع ورق

امروزه عمده محصولات فلزی به ‌صورت ورق فولادی تولید می‌شوند که هرکدام کابرد متفاوتی داشته  و در بخش مختلفی از صنعت و ساخت و ساز ساختمان ها به کار می‌روند.

در واقع ورق ها بر اساس روش ساخت، نوع فلز و موادی که در آن مصرف می شود به دسته های متفاوتی تقسیم بندی می شود که ورق سیاه،ورق روغنی و ورق رنگی نمونه ای از این دسته‌بندی هستند.

 

فرآیند تولید ورق

در تولید انواع ورق از دو نوع تکنولوژی مختلف استفاده می شود که نام های نورد سرد و نورد گرم به آنها اطلاق می شود؛ محصول خروجی در نورد گرم، ورق سیاه و در نورد سرد، ورق روغنی می‌باشد.

 

 نورد سرد

تکنولوژی نورد سرد تقریباً فرایندی ساده دارد. در این روش، ابتدا ورق فولادی اسید شویی شده و لایه‌های اکسیدی سطح آن پاک‌سازی می‌شوند سپس شمش آهنی بین دو نورد چرخنده در بالا و پایین قرار می‌گیرد و با حرکت مداوم و اعمال فشار بر سطح شمش، تغییر شکل می‌دهد. درنهایت ورق فولادی تحت عملیات حرارتی و آنیلی شدن قرار می‌گیرد.

پس از آنیل یک فرآیند نورد پوسته‌ای وجود دارد که در این فرآیند ورق‌ها از لحاظ ویژگی‌های مکانیکی و کیفیت ظاهر سطح و موج بررسی شده و عیوب آن برطرف می‌شود. و در نهایت فولاد با تلورانس ابعادی خوب و محدوده سطح بیشتری تولید می گردد.

نکته قابل توجه در تکنولوژی نورد سرد این است که ورق فولادی خارج شده از آن، کیفیت بالاتری نسبت به ورق فولادی نورد گرم دارد و سطح آن نیز از کیفیت بالاتری برخوردار است. ورق فولادی خارج شده از این قسمت با نام ورق فولادی سفید شناخته می‌شود.

 

نورد گرم

در فرآیند نورد گرم، ورق های فولادی در دمای بالاتر از ۹۲۶ درجه سلسیوس نورد می شوند که این دما بالاتر از دمای تبلور مجدد فولاد است، هنگامی که دمای فولاد بالاتر از دمای تبلور مجدد باشد می توان به آسانی آن را شکل و فرم داد و حتی می توان فولاد را در سایز های بزرگتری ساخت.

در واقع در نورد گرم کنترل دما بسیار اهمیت دارد به همین منظور ابتدا بهتر است دمای فلز به صورت یکنواخت تا مقدار معینی بالا برده شود. لازم به ذکر است فرایند نورد نیازمند گرم نگه داشتن قطعه در حرارت معین برای زمان طولانی است و اگر دمای قطعه یکنواخت نباشد، تغییر شکل ایجاد شده نیز غیر یک نواخت است.

به طور معمول به دلیل اینکه فولاد های نورد گرم بدون تأخیر در پروسه تولید قرار می گیرند و به گرمایش مجدد فولاد نیازی نیست لذا کیفیت پایین‌تری نسبت به فولاد های نورد سرد دارند. همچنین با کاهش دمای فولاد حجم آن نیز کم می شود بنابراین میزان کنترل برای تغییر سایز و شکل فولاد در دمای بالا در مقایسه با نورد سرد کمتر می باشد.

 

استاندارد ورق

ورق های فولادی تحت استانداردهای خاصی تعریف می شوند که استانداردهای رایج در ایران معمولاً دین آلمان می باشد، سپس استاندارد ASTM آمریکا و پس از آن استاندارد گوس روسیه است که البته استاندارد روس به ندرت استفاده می شود.

 

انواع ورق فولادی در یک نگاه