شیرآلات فولادی

 

شیرآلات فولادی تجهیزات مکانیکی هستند که برای باز و بسته کردن ، تنظیم و کنترل جریان مایعات یا گازها در یک سیستم لوله کشی به کار می رود.

شیرآلات کاربردهای فراوانی دارند و به علت ساختمانی که دارند جزو محصولات پروفروش در صنایع گوناگون مانند نفت، گاز، بخار، پتروشیمی، نیروگاه ها، دریانوردی، کشتی رانی و انتقال آب هستند.

فولادهای ضدزنگ یک گونه از شیرآلات فولادی هستند که به دلیل ترکیبات بکاربرده شده در آنها، طی فرآیندی به شیرآلات ضد زنگ زدگی و با مقاومت زیاد در برابر مواد شیمیایی خورنده تبدیل شده است. همچنین فولاد به خودی خود دارای مقاومت بالا در مقابل فشارهای داخلی و خارجی، مقاومت بالا در مقابل ضربات،عدم اصطکاک و سایش است.

شیرآلات فولادی

خرید شیرآلات فولادی

عوامل موثر بر خرید شیرآلات فولادی چیست؟ پیش از هر چیز باید بدانید که شیرآلات فولادی به تجهیزات مکانیکی اطلاق می شوند که برای تنظیم، کنترل و باز و بسته کردن جریان سیالات در یک سیستم لوله کشی به کار می روند. این نوع شیرآلات کاربرد مختلفی داشته و در صنایعی پتروشیمی، نیروگاه ها، دریانوردی، کشتیرانی و انتقال آب، نفت، گاز، بخار استفاده می شوند. برای آشنایی بیشتر با این تجهیزات با آهنسنتر همراه باشید.

قیمت شیرآلات فولادی

قیمت شیرآلات فولادی به چه عواملی بستگی دارد ؟ اولین عامل موثر در قیمت شیرآلات فولادی نوع، طرز ساخت و برند تولید کننده ی این محصولات است. شیرآلات فولادی در انواع مختلفی تولید می شوند که هر کدام کارکرد منحصر به فرد خود را دارند برای آشنایی بیشتر با عملکرد این نوع شیرآلات فولادی به معرفی برخی نمونه های آن خواهیم پرداخت.

انواع شیرآلات فولادی

شیرآلات فولادی دارای مدل های گوناگون از جهت بدنه و فشارکارکرد هستند. از انواع این شیرآلات میتوان به  شیرآلات توپی فلنج دار، شیرآلات دروازه ای، شیرآلات اطمینان فولادی، شیرآلات سوزنی و شیرآلات دیافراگمی اشاره کرد.

شیر اطمینان فولادی

شیر اطمینان فولادی نوعی از شیرآلات فولادی است که وظیفه ی ایمنی سیستم لوله کشی را بر عهده دارد. این نوع شیرهای فولادی عملکردی اتوماتیک داشته که به هنگام فشار بیش از حدا به شکل خودکار بخار، آب یا هر نوع سیال دیگری را به بیرون هدایت می کند. این عملکرد باعث می شود که انفجار در بین خطوط لوله ی انتقال اتفاق نیافتد.

شیر فلکه کشویی فولادی

یکی دیگر از پرکاربرد ترین انواع شیرآلات فولادی، شیر فلکه کشویی فولادی است. از این تجهیزات در سیستم لوله کشی به منظور عبور یا عدم عبور سیالات استفاده می شود. این نوع شیر را اغلب برای قطع و وصل جریانات سیالات استفاده می کنند. از این تجهیزات به شکل معمول در محل هایی استفاده می کنند که بخواهند جریان سیالات را به شکل کامل باز یا بسته کنند. استفاده از شیر فلکه کشویی فولادی باعث می شود که فشار موجود در سیستم تا حد زیادی افت کند به همین دلیل از آن ها در مسیر لوله هایی با طول زیاد استفاده می شود.

شیر فشار شکن فولادی

یکی دیگر از انواع شیرآلات فولادی، شیر فشار شکن فولادی است که به صورت کاملا اتوماتیک فشار زیاد متغیر ورودی را به فشار کم ثابت خروجی تبدیل می کند. در صورتی که در سیستم بعد از شیر فشار شکن سیالات وجود نداشته باشند برای پیشگیری از انباشته شدن فشار استاتیک شیر فشار شکن فولادی به شکل اتوماتیک جریان را قطع می کند. استفاده از این نوع تجهیزات به عنوان عامل مهمی در ایمنی و سلامت سیستم و سایر اجزا محسوب می شود. استفاده از این نوع شیرهای فولادی در سیستم های فشار سیالی کنترل فشار مدار از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

شیر فلکه سوزنی فولادی

نوعی از شیرآلات صنعتی فولادی است که مجهز به یک قطعه سوزنی شکل بوده که به وسیله ی رزوه ها طراحی شده است که بر روی آن حرکت می کند و به این ترتیب جریان سیالات را کنترل می کند. شیر فلکه سوزنی فولادی را معمولا در مسیر هایی نصب می کنند که قرار است در آن جا کنترل دبی صورت بگیرد. در کنار اجزای مختلف این نمونه از شیرآلات فولادی مهم ترین بخش آن سوزن تعبیه شده در ساختمان این نوع شیر می باشد که عملکرد آن مانند یک دیسک است. استفاده از این شیرها به شکل یک قطعه ی مجزا در یک سیستم کمتر اتفاق می افتد معمولا از شیر فلکه سوزنی فولادی برای کاهش فشار و کنترل دبی استفاده می کنند شیر فلکه های سوزنی فولادی برای تخلیه به اتمسفر استفاده می شوند و در دو نوع هود دارد و بدون هود تولید می شود.

شیر سماوری فولادی

یکی از انواع شیرآلات فولادی است که در دسته ی شیرآلات گردشی ربع گرد قرار می گیرد. وظیفه ی باز و بسته شدن شیر سماوری فولادی توسط یک سیلندر استوانه ای انجام می شود. عملکرد این نوع شیر بسیار به شیرهای توپی شباهت دارد. زمانی که این نوع شیر در حالت باز قرار بگیرد حفره ی میان سیلندر با خروجی و ورودی شیر در یک راستا قرار می گیرند و به این ترتیب اجازه ی عبور سیالات را می دهند این عملکرد در حالت بسته کاملا برعکس است. شیر سماوری فولادی به علت بدنه بسیار محکم برای استفاده در شرایط فشار و دمای بالا مناسب است.

کاربرد شیرآلات فولادی

هرکدام از شیرآلات فولادی با توجه به عملکرد و مزایایی که دارند کاربرد متفاوتی داشته و در صنایع گوناگون بکار برده می شوند به عنوان مثال:

– شیرآلات توپی جهت بکارگیری در صنایع غذایی و همچنین در صنعت هایی که احتیاج به درجه بالای دما و فشار دارد بکار برده می شوند.

– شیرآلات اطمینان برای به وجود آوردن یک سد در مقابل شیرآلات و مخازنی که در شرایط فشار قرار دارند بکار می رود تا در برابر فشار بالاتر از حد استاندارد آسیب نبینند.

– شیرآلات سوزنی برای کنترل کردن جریان سیالات بکار برده می‌شود.

مزایای شیرآلات فولادی

1- شیرآلات فولادی بسیار مقاوم و با استحکام بوده و در برابر ضربات احتمالی، آسیب دیدگی بسیار ناچیز است.

2- این نوع شیرآلات در مقابل فرسودگی در آب های سنگین، بسیار قوی و مقاوم بوده و آسیب ناپذیر می باشد.

3- این نوع شیرآلات طول عمر و دوام زیادی دارند و به خاطره استحکام بالا، در منازل و ساختمان ها و پروژه ها کاربرد بسیاری دارند.

4- شیرآلات فولادی در برابر اکسیده شدن دوام زیادی دارند و به هیچ عنوان زنگ نمی زنند و بهترین نوع کیفیت را دارا هستند.

خرید و فروش شیرآلات فولادی

خرید و فروش شیرآلات فولادی از ظرافت ها و حساسیت های خاص خود برخوردار است افرادی که اقدام به خرید این تجهیزات می کنند باید از دانش و آگاهی بالایی در رابطه با این تجهیزات برخوردار باشند. در هنگام خرید و فروش شیرآلات فولادی مهم است که برای هر موقعیت و سیستم لوله کشی شیرآلات مخصوص به آن را تهیه کنید. طبیعی است که همه ی افراد در زمینه های مختلف دانش و اطلاعات کافی نداشته باشند. برای رفع این مشکل می توانید با شماره ۰۲۱۴۸۴۱۷ تماس بگیرید و از کارشناسان و مشاوران متخصص آهن سنتر در زمینه ی خرید و فروش شیرآلات فولادی اطلاعات کسب کرده و پس از آن با اطمینان از یک خرید مطمئن لذت ببرید.