شیرآلات فولادی

شیرآلات فولادی

شیرآلات فولادی تجهیزات مکانیکی هستند که برای باز و بسته کردن ، تنظیم و کنترل جریان مایعات یا گازها در یک سیستم لوله کشی به کار می رود.

شیرآلات کاربردهای فراوانی دارند و به علت ساختمانی که دارند جزو محصولات پروفروش در صنایع گوناگون مانند نفت، گاز، بخار، پتروشیمی، نیروگاه ها، دریانوردی، کشتی رانی و انتقال آب هستند.

فولادهای ضدزنگ یک گونه از شیرآلات فولادی هستند که به دلیل ترکیبات بکاربرده شده در آنها، طی فرآیندی به شیرآلات ضد زنگ زدگی و با مقاومت زیاد در برابر مواد شیمیایی خورنده تبدیل شده است. همچنین فولاد به خودی خود دارای مقاومت بالا در مقابل فشارهای داخلی و خارجی، مقاومت بالا در مقابل ضربات،عدم اصطکاک و سایش است.

 

انواع شیرآلات فولادی

شیرآلات فولادی دارای مدل های گوناگون از جهت بدنه و فشارکارکرد هستند. از انواع این شیرآلات میتوان به  شیرآلات توپی فلنج دار، شیرآلات دروازه ای، شیرآلات اطمینان فولادی، شیرآلات سوزنی و شیرآلات دیافراگمی اشاره کرد.

 

کاربرد شیرآلات فولادی

هرکدام از شیرآلات فولادی با توجه به عملکرد و مزایایی که دارند کاربرد متفاوتی داشته و در صنایع گوناگون بکار برده می شوند به عنوان مثال:

– شیرآلات توپی جهت بکارگیری در صنایع غذایی و همچنین در صنعت هایی که احتیاج به درجه بالای دما و فشار دارد بکار برده می شوند.

– شیرآلات اطمینان برای به وجود آوردن یک سد در مقابل شیرآلات و مخازنی که در شرایط فشار قرار دارند بکار می رود تا در برابر فشار بالاتر از حد استاندارد آسیب نبینند.

– شیرآلات سوزنی برای کنترل کردن جریان سیالات بکار برده می‌شود.

 

 

مزایای شیرآلات فولادی

1- شیرآلات فولادی بسیار مقاوم و با استحکام بوده و در برابر ضربات احتمالی، آسیب دیدگی بسیار ناچیز است.

2- این نوع شیرآلات در مقابل فرسودگی در آب های سنگین، بسیار قوی و مقاوم بوده و آسیب ناپذیر می باشد.

3- این نوع شیرآلات طول عمر و دوام زیادی دارند و به خاطره استحکام بالا، در منازل و ساختمان ها و پروژه ها کاربرد بسیاری دارند.

4- شیرآلات فولادی در برابر اکسیده شدن دوام زیادی دارند و به هیچ عنوان زنگ نمی زنند و بهترین نوع کیفیت را دارا هستند.