قیمت ورق رنگی

ورق رنگی

 

ورق رنگی

ورق رنگی همان ورق های فلزی گالوانیزه هستند که به صورت کوره ای رنگ آمیزی می شوند. قسمت روی ورق طی دو مرحله به ضخامت 20 الی 25 میکرون و قسمت پشت ورق طی یک مرحله به ضخامت 7الی 15 میکرون با رنگ پوشیده می شوند. رنگ کردن ورق علاوه بر زیبایی، باعث افزایش مقاومت ورق در برابر خوردگی ، زنگ زدگی و پوسیدگی می شود.

 

کاربرد ورق رنگی

ورق رنگی همچنین فرم پذیری بسیار خوبی دارد و به همین دلیل در صنایع تولید لوازم خانگی مانند در یخچال و فریزر بسیار پرکاربرد می باشد.

از عمده مصرف ورق رنگی می توان به صنایع ساختمانی مانند سقف کاذب،سقف، بدنه ی انبارها و کارگاه ها و نمای داخلی و خارجی ساختمان ها ، درصنایع فلزی مانند کابینت، بدنه کامپیوتر و انواع پارتیشن، در لوازم خانگی مانند آبگرمکن، اجاق گاز، ماشین لباسشویی و ماکروویو و همچنین در صنعت حمل و نقل مانند ساخت کانتینر، ماشین سنگین، اتاقک خودرو و سردخانه ها اشاره کرد.

 

 

انواع ورق رنگی

ورق های رنگی در شکل های مختلف مانند نوع کرکره ای یا شادولاین، طرح سفال، هلالی یا سینوسی ، هشتی و شیروانی تولید می شوند. همچنین این ورق ها تنوع رنگی گسترده ای دارند و به  رنگ های قرمز، آبی، سفید، قهوه ای، قهوه ای سوخته، سبز، نقره ای، بنفش، صورتی، زرد، جگری و کرمی و دیگر رنگها در بازار عرضه می شود.

 

 

 

 

فرآیند تولید ورق رنگی

برای تولید ورق رنگی، ورق‌های کلاف شده را وارد قسمت آماده سازی ورق می کنند. در این بخش از کارخانه سطح ورق را پولیش می‌زنند که باعث حذف چربی ها و ناخالصی از سطح ورق می‌شود. بعد از اتمام کار و پاک شدن چربی ها به طور کامل، به وسیله غلتک‌های مخصوص برس کاری می‌شود.

استفاده از برس باعث می شود سطح صاف و یک نواختی می‌شود، تا فرآیند رنگ آمیزی روی ورق گاوانیزه با کیفیت بالا انجام شود. سپس سطح ورق با آب شستشو داده شده و با هوادهی خشک می گردد این کار باعث می‌شود که رنگ به خوبی به ورق بچسبد.

برای شروع رنگ زنی ابتدا مواد شیمیایی بر روی ورق می‌ریزند، بعد از خشک شدن مواد وارد مرحله رنگ زنی می‌شود. برای رنگ زنی یک لایه رنگ پایه بر روی ورق می‌زنند.

پس از خشک شدن، رنگ‌هایی از جنس پلی استر یا اپوکسی یا پلی اورتا استفاده می‌کنند . ورق‌ها که سرد شد با استفاده از غلتک روی ورق را رنگ می‌کنند و وارد مرحله پخت می‌شود. این نوع ورق‌ها در ۱۵ رنگ مختلف در بازار عرضه می شود.

 

مزایای استفاده از ورق رنگی

  • پوشش دهی سطح
  • مقاومت در برابر اسیب های مکانیکی
  • مقاومت در برابر گرما
  • مقاومت در برابر رطوبت