اتصالات

اتصالات بنکن

اتصالات بنکن

اگر در حوزه آهن الات فعال هستید حتما نام اتصالات بنکن (Benkan Fittings) به گوشتان خورده است. بنکن نام برند یکی از بهترین انواع اتصالات است که در خطوط لوله‌کشی گاز خانه‌ها وشرکتهای صنعتی نفت، گاز و پتروشیمی مورد استفاده قرار می گیرد. اما پیش از معرفی این برند، ابتدا لازم است به صورت اجمالی توضیحاتی درباره خود اتصالات ارائه داده می شود.

اتصالات، در مباحث  آهن‌ آلات بیشتر به  بخش لوله‌کشی مربوط می باشد. نقش اتصالات گاهی به عنوان رابط بین دو لوله یا به منظور ایجاد انشعاب در مسیر لوله است و گاهی نیز نقش تقسیم کننده، تغییردهنده مسیر حرکت و کاهنده سایز لوله را بازی می کند.

در واقع در هر نوع لوله کشی، برای هدایت لوله ها در جهت مختلف و همچنین ایجاد انشعاب در مسیر لوله، تقسیم لوله و تغییر قطر به این رابطها بر اساس نوع کاربرد آن نیاز است. اتصالات بنکن یکی از بهترین برندها در حوزه فیتینگ می باشد که در ادامه این مقاله به توضیح آن نیز پرداخته شده است.

از جمله کاربرد های دیگری که می توان از اتصالات در آن استفاده کرد هنگام تعمیرات و خرابی لوله هاست. به این صورت که هنگام ایجاد هرگونه مشکل در لوله، به جای تعویض کل لوله و ملحقات آن کافی است که فقط همان قسمت آسیب دیده را با کمک یکی از اتصالات تعویض و تعمیر کنیم.

این کانکشن که در انواع زانویی، سه راهی، تبدیل، زانو های 45 و 90 درجه انواع کپ و…. در بازار موجود است بر اساس کاربرد در سایزهای ۱/۲ الی ۸ اینچ برای مصارف ساختمانی و در سایزهای بالاتر تا ۵۶ اینچ جهت مصارف صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد.

 

اتصالات بنکن

اتصالات بنکن

 

انواع اتصالات؛ مانیسمان و درزدار

پیش از آنکه در مورد این اتصالات توضیح داده شود ابتدا به معرفی انواع اتصالات می پردازیم. بطور کلی اتصالات به دو دسته اتصالات درزدار و اتصالات مانیسمان تقسیم می شوند.

یکی از دلایلی که به اتصالات مانیسمان (Seamless) بدون درز گفته می ‌شود این است که در فرآیند تولید این محصول فولادی به هیچ وجه از جوشکاری استفاده نشده است. در واقع  اتصالات مانیسمان به صورت فورج و یک تکه بدون کوچکترین درز جوش تولید و عرضه می شوند.

این در حالی است که در فرآیند تولید اتصالات درزدار از جوشکاری استفاده می شود. در واقع در فرآیند تولید اتصال درزدار ، دو سر ورق فولادی پس از شکل دهی،  بهم جوش داده می شود به همین دلیل محصول به شکل یکنواخت نبوده و درزدار است.

اتصالات مانیسمان دارای ضخامتها و اندازه های مختلفی مانند رده هایsgp,std,sch40,sch80,sch160   تولید و در بازار عرضه می شود.

بنکن

«بنکن» نام یکی از برندهای معروف در حوزه اتصالات است که در زمینه تولید انواع اتصالات فعالیت دارد. محصولات بنکن پیش‌تر در کشور ژاپن تولید می شد تا اینکه به علت هزینه بالای ارسال و تولید، واردات محصولات این کارخانه قطع شد اما از آنجا که محصولات بنکن سهم بزرگی از بازار اتصالات جهانی را به خود اختصاص داده بود بازرگانان تصمیم گرفتند واردات محصولات این شرکت را از مبدا کشورهای دیگر انجام دهند.

در حال حاضر کارخانه بنکن، تمام اتصالات جوشی خود را در سایزهای مختلف و مناسب سیستم پایپینگ منازل، لوله کشی گاز ساختمانی، اتصالات سیاه گازی بدون درز و لوله کشی کارخانه پتروشیمی نفت و گاز تولید می کند که می توان به سایز اتصالات 1/2 جوشی بنکن، اتصالات 3/4 مانیسمان بنکن ، اتصالات 1 اینچ رده 40 بنکن ، اتصالات 1 1/2 1 1/4 و 2 اینچ جوشی بنکن تا سایز 8 اینچ که مناسب اتصالات مانیسمان صنعتی سایز بزرگ هستند اشاره کرد.

انواع اتصالات

اتصالات جوشی بنکن خود به دو نوع درزدار و مانیسمان تقسیم می شود که براساس نوع فشار کارکرد خطوط و همچنین نوع سیال و ضخامت لوله انتخاب می شود.

از اتصالات مانیسمان در سیستم های لوله کشی موتورخانه و تاسیسات نفت و گاز و همچنین سیستم های تحت فشار در نیروگاهها و سایر خطوطی که نیاز به استفاده از اتصالات بدون درز باشد استفاده می شود.

ساخت این اتصالات به روش مانیسمان است و از فولاد گرید A234 GR WPB  استفاده و در رده های مختلف توزیع می گردد. همچنین به منظور جلوگیرى از زنگ زدگی  داخل و خارج اتصالات ، روی آن یک لایه رنگ مشکی زده می شود.

ای همچنین در رده های 20 ، رده std ، رده sgp ، رده 40 و رده 80 و در سایزهای ۱/۲ الی 56 اینچ تولید و عرضه می شود.

گفتنی است اتصالات رده SGP این برند، بیشتر برای سیستم های آتش نشانی و گازرسانی و لوله کشی گرمایش مورد استفاده قرار می گیرند .

از اتصالات مانیسمان این برند می توان سه راهی مانیسمان بنکن ، زانویی جوشی بنکن ، تبدیل های هم مرکز بدون درز بنکن و تبدیل های غیر هم مرکز رده 40 بنکن ، انواع گپ تخت و گود فشار قوی بنکن ، زانو 90 درجه جوشی بنکن، سراه تبدیلی جوشی مانیسمان بنکن و… نام برد.

این اتصالات همچنین به دو صورت اتصالات جوشی بنکن فولادی و اتصالات جوشی بنکن استیل در بازار موجود می باشد.

اتصالات جوشی بنکن

اتصالات بنکن که به دو نوع درزدار و مانیسمان دسته بندی شده، شامل انواع زیر است:

  • اتصالات جوشی فولادی
  • اتصالات جوشی استیل
  • اتصالات جوشی درزدار
  • اتصالات جوشی مانیسمان
  • اتصالات جوشی فشار قوی

این اتصالات همچنین بر اساس نوع ساخت به  زانو جوشی، سه راه جوشی، کپ جوشی، بوشن جوشی، تبدیل جوشی، نیپل جوشی، چهارراهی جوشی، سردنده جوشی، تردولت جوشی، سوکولت جوشی دسته بندی می شود.

اتصالات بنکن رده 40

ازاین اتصالات  رده 40 برای اتصال لوله‌های فلزی به یکدیگر و هم چنین سایر اتصالات استفاده می شود و نحوه اتصال آن به لوله های فلزی به صورت جوشی می باشد.

 استاندارد ابعادی اتصالات بنکن بر اساس ASME B16.9 بوده و اتصالات رده 40 بنکن نیز بر اساس استاندارد ضخامتی SCHEDULE40 از استاندارد ASME B16.9 ساخته می شود.

شرکت آهن سنتر واردکننده و تامین کننده اتصالات جوشی بنکن BENKAN در ایران است  که با توجه به قیمت بسیار مناسب و رقابتی خود توانسته بهترین کیفیت را صادقانه به صنعت کشور تقدیم کند.

معرفی انواع اتصالات جوشی بنکن موجود در آهن سنتر :

  • انواع زانو جوشی مانیسمان ، درزدار و فورج شده فشار قوی
  • سه راهی جوشی و فشار قوی
  • تبدیل هم مرکز (تبدیل صاف)
  • غیر هم مرکز( تبدیل کج)
  • درپوش جوشی و فشار قوی ( کپ جوشی )

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *