اتصالات

انواع اتصالات لوله

pipe fitting

 

برای مشاهده بهترین قیمت انواع اتصالات کلیک نمایید.

انواع اتصالات لوله

اتصالات لوله به قطعاتی گفته می شوند که به لوله ها متصل شده و وظیفه تنظیم جریان، اندازه گیری جریان، متصل کردن لوله ها با یکدیگر در قطرهای یکسان و متفاوت و جلوگیری از نشت سیال را بر عهده دارند.

معمولا اتصالات لوله از جنس لوله می باشند و گاهی اوقات به دلیل شرایطی در جنس متفاوتی از لوله به سیستم لوله کشی متصل می گردند.

از انواع مختلف جنس اتصالات مانند انواع جنس لوله می توان به مسی، فولادی، گالولنیزه، آهنی، برنجی، pvc و … اشاره نمود. هر یک از این جنس های لوله دارای ویژگی های خاصی می باشند و در مکان های مختلفی با توجه به شرایط موجود در آن مورد استفاده قرار می گیرند.

به عنوان مثال اتصالات گالوانیزه به سیستم های لوله کشی گالوانیزه متصل می شوند. به دلیل داشتن لایه ای از روی بر روی سطوح لوله و اتصالات گالوانیزه، مقاومت بالایی در برابر خورندگی و زنگ زدگی دارند و همین امر مسبب استفاده از این دسته از لوله ها و اتصالات در مکان هایی که احتمال خورندگی و زنگ زدگی بالایی وجود دارند مانند سیستم های لوله کشی آب، مورد استفاده قرار می گیرند.

اتصالات لوله با توجه به نوع جنس آن ها در انواع روش های مختلفی مانند دنده ای، جوشی، لحیم کاری، فشاری و … به سیستم لوله کشی متصل می شوند. زیرا هر جنس اتصالات با توجه به روشی به صورت محکم به سیستم لوله کشی متصل می شود و اگر از روش دیگری استفاده نمایید، امکان درست متصل نشدن اتصالات به سیستم لوله کشی وجود دارد، در نتیجه موجب نشتی و خسارت های جبران ناپذیری خواهد شد.

انواع اتصالات لوله در کارخانه هایی در داخل و خارج کشور تولید می گردد که هر یک دارای ویژگی های ساختاری منحصر به فردی بوده و اهداف و کارکرد های گوناگی دارند.

از جمله انواع اتصالات لوله می توان به زانویی، سه راهی، بوشن، مغزی، مهره ماسوره، تبدیل، در پوش، کپ و … نام برد.

در ادامه این مقاله اطلاعات مفیدی راجع به برخی از آن ها آورده شده است.

 

 

pipe

fitting

 

زانویی

زانویی یکی از انواع اتصالات لوله می باشد، این دسته از اتصالات کاربرد بسیار فروانی به منظور تغییر جهت جریان سیال در سیستم لوله کشی دارد.

زانویی معمولا به منظور تغییر جریان در لوله هایی با اندازه های یکسان به کار می رود که به آن زانویی معمولی گفته می شود. گاهی اوقات نیز از زانویی با نام کاهنده برای تغییر جهت لوله هایی با اندازه های متفاوت مورد استفاده قرار می گیرد.

زانویی در زاویه های مختلفی تولید و در بازار موجود می باشد. از پر کاربردترین زوایای زانویی می توان به زوایای 45 درجه و 90 درجه اشاره نمود.

 

پیشنهاد: برای مشاهده بهترین قیمت نبشی در بازار کلیک نمایید.

 

تبدیل

تبدیل از انواع اتصالات لوله می باشد که به منظور برقراری ارتباط بین لوله هایی با قطرهای متفاوت به کار می رود.

تبدیل به شکل مخروط مانند می باشد و به طور کلی از نظر ظاهری دو نوع تبدیل وجود دارد که یا مرکز دو سطح مقطع مخروط در یک راستا می باشند و یا لبه بیرونی دو سطح مقطع مخروط در امتداد یکدیگر قرار دارند.

علت ساخت شکل دوم تبدیل به دلیل تجمع هوا در شکل اول تبدیل بوده است که این مشکل در شکل دوم تبدیل از بین رفته است.

 

سه راهی

از دیگر انواع اتصالات لوله می توان به سه راهی اشاره نمود. همان طور که از نام آن پیداست دارای سه راه می باشد که می توان از آن به منظور سیستمی با یک ورودی و دو خروجی استفاده نمود و یا به منظور در سیستمی با دو ورودی و یک خروجی به کار برده شود.

سه راه که در این دسته از اتصالات وجود دارد می تواند هم اندازه و حتی غیر هم اندازه باشند. همچنین علاوه بر سه راهی دسته دیگری نیز با چهارراه با نام چهار راهی موجود می باشد که منظور اتصال بین چهار لوله مورد استفاده قرار می گیرد.

 

 

pipe

pipe fitting

 

 

پیشنهاد: برای مشاهده بهترین قیمت آهنگری در بازار کلیک نمایید.

 

کاربردهای انواع اتصالات لوله

همان طور که انواع مختلف سیستم های لوله کشی در موارد مصرفی گوناگونی با توجه به نوع سیالات مختلف مانند آب، گاز، نفت و … وجود دارند، در نتیجه انواع گوناگونی اتصالات لوله با توجه به کاربرد سیستم لوله کشی نیز موجود می باشند.

از جمله کاربردهای انواع اتصالات لوله می توان به اتصالات لوله کشی گاز، اتصالات لوله کشی آب، اتصالات لوله کشی فاضلاب و … اشاره نمود. هر یک از آنها با توجه به نوع سیال ورودی و سایر عوامل دیگر از جنس ویژه ای برای اتصالات استفاده می شود.

اتصالات لوله در تمامی کاربردهایی که انواع سیستم های لوله کشی دارند به منظور اتصال لوله، انشعاب گیری، تبدیل اندازه لوله مورد استفاده قرار می گیرند.

 

قیمت انواع اتصالات لوله

قیمت انواع اتصالات لوله با توجه به جنس ماده اولیه، کیفیت، برند و کارخانه تولیدکننده آن، سایز و اندازه آن مشخص می گردد.

پیشنهاد می شود قبل از خرید و سفارش محصولات خود، لیستی از تمامی محصولات خود را تهیه نمایید و از متخصصین فروش این حوزه استعلام قیمت بگیرید تا محصولاتی با بالاترین کیفیت و مناسب ترین قیمت را تهیه نمایید.

مجموعه آهن سنتر از فروشندگان عمده آهن، ابزارآلات آهنی و انواع لوله و اتصالات است و محصولات درخواستی مشتریان خود را با بالاترین کیفیت و مناسب ترین قیمت در کمترین زمان ممکن فراهم می نماید. پیشنهاد می شود به منظور آگاهی و کسب اطلاعات راجع به قیمت اتصالات لوله به سایت مجموعه آهن سنتر به نشانی https://www.ahancenter.com مراجعه نموده و یا با شماره تلفن 48417-021 تماس گرفته و با متخصصین این مجموعه در بخش فروش مشورت نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *