اتصالات

انواع اتصالات لوله

pipe fitting

انواع اتصالات لوله

اتصالات لوله به قطعاتی گفته می شوند که به لوله ها متصل شده و وظیفه تنظیم جریان، اندازه گیری جریان، متصل کردن لوله ها با یکدیگر در قطرهای یکسان و متفاوت و جلوگیری از نشت سیال را بر عهده دارند.

معمولا اتصالات لوله از جنس لوله می باشند و گاهی اوقات به دلیل شرایطی در جنس متفاوتی از لوله به سیستم لوله کشی متصل می گردند.

شما میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه خرید لوله و اتصالات و تجهیزات آن با مناسبترین قیمت در کمترین زمان از طریق مجموعه آهن سنتر با شماره تماس 48417-021 با مشاوران ما در ارتباط باشید.

از انواع مختلف جنس اتصالات مانند انواع جنس لوله می توان به مسی، فولادی، گالولنیزه، آهنی، برنجی، pvc و … اشاره نمود. هر یک از این جنس های لوله دارای ویژگی های خاصی می باشند و در مکان های مختلفی با توجه به شرایط موجود در آن مورد استفاده قرار می گیرند.

به عنوان مثال اتصالات گالوانیزه به سیستم های لوله کشی گالوانیزه متصل می شوند. به دلیل داشتن لایه ای از روی بر روی سطوح لوله و اتصالات گالوانیزه، مقاومت بالایی در برابر خورندگی و زنگ زدگی دارند و همین امر مسبب استفاده از این دسته از لوله ها و اتصالات در مکان هایی که احتمال خورندگی و زنگ زدگی بالایی وجود دارند مانند سیستم های لوله کشی آب، مورد استفاده قرار می گیرند.

اتصالات لوله با توجه به نوع جنس آن ها در انواع روش های مختلفی مانند دنده ای، جوشی، لحیم کاری، فشاری و … به سیستم لوله کشی متصل می شوند. زیرا هر جنس اتصالات با توجه به روشی به صورت محکم به سیستم لوله کشی متصل می شود و اگر از روش دیگری استفاده نمایید، امکان درست متصل نشدن اتصالات به سیستم لوله کشی وجود دارد، در نتیجه موجب نشتی و خسارت های جبران ناپذیری خواهد شد.

انواع لوله و اتصالات

انواع اتصالات لوله در کارخانه هایی در داخل و خارج کشور تولید می گردد که هر یک دارای ویژگی های ساختاری منحصر به فردی بوده و اهداف و کارکرد های گوناگی دارند.

از جمله انواع اتصالات لوله می توان به زانویی، سه راهی، بوشن، مغزی، مهره ماسوره، تبدیل، در پوش، کپ و … نام برد.

قیمت لوله و اتصالات یکی از مهم ترین موضوعات بازار خرید و فروش تجهیزات صنعتی در ایران است. پیش از آنکه به این بحث بپردازیم باید بدانید که انواع اتصالات لوله کشی در جنس های مختلفی وجود داشته که کاربردهای زیادی دارند؟ برای شناخت انواع اتصالات با گروه آهنسنتر همراه باشید.

انواع اتصالات لوله کشی چیست

در توضیح انواع اتصالات لوله کشی باید بگوییم که به عنوان یکی از مهم ترین بخش های لوله کشی و تاسیسات است که قابلیت متصل کردن لوله ها را به یکدیگر دارد، با استفاده از این تجهیزات همچنین می توانید باعث تغییر جهت خط لوله شده همچنین امکان اتصال انشعابات را به خط های دیگر ایجاد می کنند. لوله ها با توجه به نوع و جنسی که دارند با یکدیگر متفاوت هستند. یکی دیگر از مواردی که در قیمت انواع اتصالات لوله مهم است جنس لوله و اتصالات بایست با هم یکی باشد. در غیر این صورت احتمال شکستگی و خوردگی آن بسیار بالاست.

همان طور که می دانید جنس اتصالات نیز مانند لوله ها متفاوت است برای ساخت این تجهیزات از مواد مختلفی برای ساخت استفاده می کنند. نکته ی مهمی که درباره ی ساخت اتصالات وجود دارد این است که به علت حساس بودن قسمتی که اتصالات در آن جا نصب می شود معمولا جنس اتصالات از یک تا چند درجه مرغوب تر از جنس لوله ها است جنس اتصالات شامل:

  • فولاد
  • آهن
  • چدن
  • پلاستیک (پی و ی سی و انواع مختلف آن)

انواع اتصالات

دسته بندی انواع اتصالات لوله کشی

زانویی

یکی از مهم ترین اتصالاتی که در سیستم های لوله کشی استفاده می شود اتصال زانویی است این اتصال دهنده به کاربران امکان می دهد که جهت لوله را تغییر دهد. به شکل معمول زانویی را در زاویه های 90 و 45 درجه می بینیم نکته مهم این است که زانویی ها را می توان در هر زاویه ایی برش کاری کنید و انواع دیگر آن زانویی های شعاع کوتاه و شعاع بلند هستند.

سه راهی

یکی دیگر از انواع اتصالات لوله کشی سه راهی است که کاربرد آن انشعاب گرفتن برای استفاده از خط اصلی هستند. سه راهی به عنوان یک قسمت از لوله است که در مرکز آن یک انشعاب 90 درجه وجود دارد. این اتصال دهنده در دو نوع سه راهی مساوی و سه راه تبدیلی یا نامساوی مشاهده می شود.

تبدیل

نوع دیگر از اتصالات است که برای تغییر سایز لوله ها استفاده می شود که در دو نوع مختلف

  1. تبدیل هم مرکز
  2. تبدیل غیر هم مرکز

کپ

از دیگر انواع اتصالات لوله می توانیم به کپ اشاره کنیم این تجهیزات را معمولا برای کور کردن سیستم لوله کشی به کار می برند. یکی دیگر از کاربردهای کپ که در سیستم لوله کشی می توانیم مشاهده کنیم استفاده از آن به منظور ایجاد خط انتظار است.

اتصالات مهره ای و ماسوره ای

این نوع اتصالات به شکل معمول به عنوان جایگزین اتصالات فلنجی به کار می برند. بیشترین کاربرد این نوع اتصالات در سیستم های با سایز کوچک و فشار پایین است که برای باز و بسته کردن لوله و تجهیزات بیشتر از حد معمول استفاده می شود.

اتصالات لوله جوشی

این نوع اتصالات به دو دسته ی درز دار و بدون درز یا مانیسمان تقسیم می شود برای متصل کردن لوله ها در این نوع از روش Butt Weld یا لب به لب استفاده می شود. ابتدا به تعریف اتصالات جوشی درز دار خواهیم پرداخت که با توجه به اسم آن ها دارای یک خط جوش بر روی بدنه خود هستند. این تجهیزات با استفاده از ورق های فولادی و عملیات جوشکاری ساخته می شوند. نکته مهمی که در ارتباط با این نوع اتصالات وجود دارد این است که به علت وجود درز بر روی بدنه ی آن ها متناسب برای انتقال سیالاتی است که تحت فشار و دمای پایین هستند. از متداول ترین انواع اتصالات لوله درز دار می توانیم به انواع بوشن و زانوهای 45 و 90 درجه یاد کرد.

اتصالات جوشی مانیسمان

این نوع اتصالات را به وسیله ی برش و خم کردن لوله مانیسمان تولید می کنند. در مقایسه با اتصالات درز دار از مقاومت بالاتری در برابر فشار و دما برخوردار هستند.

اتصالات فشار قوی

یکی دیگر از انواع اتصالات خود به دو دسته تقسیم شده و براساس استاندارد ASME B16.11 تولید می شوند. ویژگی این نوع  اتصالات لوله این بوده که در مقایسه با انواع اتصالات جوشی از مقاومت بیشتری در برابر فشار و گرما برخوردار است. معمولا قیمت اتصالات لوله فشار قوی از دیگر انواع گران تر است.

pipe

فروش انواع اتصالات لوله

در هنگام خرید و فروش اتصالات لوله باید فاکتورهایی را رعایت کرد که مستلزم دانش و آگاهی در این زمینه است. ابتدا باید براساس پروژه و نیازی که دارید اقدام کنید. معمولا بیشتر افراد در این رابطه چندان اطلاعاتی ندارند و همین موضوع باعث افزایش هزینه های جانبی شده گروه آهن سنتر برای رفع این مشکل پیشنهاد می کند با شماره تلفن ۰۲۱۴۸۴۱۷ تماس گرفته و از مشاوره تخصصی کارشناسان آهن سنتر بهره مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *