لوله

تفاوت لوله مانیسمان کاوه با لوله مانیسمان چین

تفاوت لوله مانیسمان کاوه با لوله مانیسمان چین

عموما لوله ها در دو گونه مختلف لوله های بدون درز و لوله های درزدار تولید می شوند.  لوله بدون درز یا لوله مانیسمان جز لوله های پرکاربرد در صنعت بوده و در کشورهایی مانند ایران و چین تولید می شود. لوله های مانیسمان به صورت گسترده به عنوان مصارف گوناگون در صنایع مختلف از جمله نفت، گاز، پتروشیمی و … مورد استفاده قرار می گیرند. لوله مانیسمان در ایران به صورت محدود تولید می شوند و پاسخگوی نیاز مشتریان نمی باشد به همین علت  واردات لوله مانیسمان به کشور انجام می گردد. در میان کشور های تولید کننده لوله مانیسمان، کشور چین توانسته پیشتاز باشد و نیاز بازار های جهانی را رفع نماید. کشور ما نیز برای پاسخگویی به نیاز مشتریان در تهیه لوله مانیسمان با توجه به سهولت در واردات و قیمت مناسب آن ها اقدام به واردات لوله مانیسمان از کشور چین کرده است. از مشهورترین کارخانه های تولید کننده لوله مانیسمان در کشور چین می توان به کارخانه های lontrin, hebi huke,jst اشاره نمود. همچنین  کارخانه کاوه از جمله معروف ترین کارخانه های تولید کننده لوله مانیسمان در کشورمان می باشد.

در این مقاله ابتدا به طور اختصار مطالبی درمورد لوله مانیسمان و پروسه تولید و کاربرد های آن نوشته شده است و سپس با ارائه مطالبی در مورد لوله مانیسمان چین و لوله مانیسمان کاوه،  تفاوت لوله مانیسمان کاوه و لوله مانیسمان چین معین می گردد.

به منظور آگاهی از لوله مانیسمان و کسب اطلاعات در این زمینه می توانید به یکی از بهترین سایت های فروش لوله مانیسمان به نشانی https://www.ahancenter.com مراجعه نمایید و همچنین به منظور گرفتن مشاوره رایگان در این خصوص با متخصصین این حوزه در شرکت آهن سنتر با شماره تلفن 48417-021 تماس حاصل نمایید.

 

لوله مانیسمان(Seamless pipe)

لوله مانیسمان(Seamless pipe)  یا لوله بدون درز از پرکاربردترین محصولات فولادی است که در صنایع مختلف از جمله در صنعت نفت، پتروشیمی، گاز و قطعه سازی مورد استفاده قرار می گیرند. لوله‌های بدون درز در بازار همچنین به عنوان مقاطع ضخیم و  دارای مقاومت بالا در برابر فشار شناخته می‌شود زیرا به دلیل یکنواخت بودن و نداشتن درز جوش، دارای مقاومت بسیار بالایی در مقابل فشار و ضربات فیزیکی است به طوری که به خوبی خود را در هر نوع شرایط آب و هوایی مطابقت می‌دهد.  لوله های مانیسمان دارای رده های 20، 40، 60، 80، 120، 160 هستند.

 

 

پروسه تولید لوله مانیسمان

لوله مانیسمان با استفاده از استاندارد ASTM به شماره A106 و A53 و همچنین استاندارد نفت و گاز API 5L ساخته می شود.

در فرآیند تولید لوله های مانسیمان ابتدا یک شمش فولادی تحت کشش و نورد، افزایش طول یافته و سپس با وارد شدن مبله جامد نوک تیز به مرکز شمش گداخته شده ، لوله ای بدون درز را ایجاد می کند.

لوله مانیسمان در سایز های بزگ و کوچک به روش نورد سرد تولید می شود. در تولید این مقاطع عمدتاً از شمش‌های فولادی گرد استفاده می‌کنند البته تولید لوله مانیسمان از مقاطع چهار گوش نیز امکان پذیر است اما به دلیل اینکه دلیل این مقاطع حتما باید به صورت دایره‌ای و یکنواخت باشند گرد کردن شمش‌های زاویه‌دار مستلزم صرف هزینه و وقت خواهد بود.

 

 

لوله مانیسمان چینی

لوله مانیسمان چینی با استفاده از پیشرفته ترین تکنولوژی روز دنیا تولید می شود در فرآیند تولید لوله مانیسمان چینی از هیچ گونه جوش و درزی استفاده نمی شود و دارای استحکام و مقاومت بالاتری در برابر پوسیدگی، ضربه و خورندگی در مقایسه با لوله های دیگر دارند. لوله مانیسمان چینی دارای انواع گوناگون هستند  و در سایز های مختلفی موجود می باشد. لوله مانیسمان چینی در سایز های 1 اینچ الی 6 اینچ و در رده های مختلف 10، 20، 30، 40، 60 و 80 تولید می شود و اغلب برای رفع نیاز در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی وارد کشور می شود.

انواع لوله مانیسمان چینی

 • لوله مانیسمان آتشخوار
 • لوله مانیسمان گالوانیزه
 • لوله های بدون درز هیدرولیک

لازم به ذکر است که برخی از لوله های مانیسمان چینی پایین تر از حد استانداردهای بین المللی می باشند. به همین علت لوله مانیسمان چینی از لحاظ وزنی سبکتر از حد استاندارد است. بطور مثال لوله مانیسمان ۸ اینچ رده ۴۰ میبایست طبق جدول استاندارد ۲۵۵ کیلوگرم حداقل وزن داشته باشد که معمولا نوع چینی آن حداکثر۲۵۰ کیلوگرم می باشد.

 

لوله مانیسمان کاوه

شرکت کاوه از سال 1382 فعالیت خود را در زمینه تولید انواع لوله فولادی از جمله لوله مانیسمان آغاز نموده است. شرکت کاوه در شهر ساوه قرار دارد. هم اکنون قادر به تولید سالانه 15000 تن لوله بدون درز به روش کشش سرد و 75000 تن لوله بدون درز به روش نورد گرم می باشد. لوله مانیسمان کاوه مطابق استاندارد های جهانی تولید و پس از بررسی کیفیت وارد بازار مصرف می گردد. لوله های مانیسمان کاوه در سیستم لوله کشی صنعتی ، لوله کشی ساختمانی موتورخانه، سیستم های آب و فاضلاب، نفت و گاز مورد استفاده قرار می گیرند.

به منظور جلوگیرى از زنگ زدگی بیرون و داخل لوله های مانیسمان کاوه ، از پوشش رنگ مشکی استفاده می شود.

 

ویژگی های لوله های مانیسمان کاوه

 • جز لوله های بدون درز درجه یک محسوب می شود که در سیستم های با فشار متوسط و بالا استفاده می شود.
 • در رده های 20 و رده 40 تولید می گردد.
 • از سایزهای ½ اینچ الی 12 اینچ تولید می گردد.
 • طول لوله های بدون درز کاوه در دو نوع 6 و 12 متری تولید می گردد.
 • جهت حمل و انبارداری راحت،  اغلب لوله های بدون درز به صورت ذوزنقه ای بندیل و بسته بندی می شوند.
 • روش تولید بدون درز بوده و جهت محافظت از زنگ زدگی در انبار پوشش رنگ مشکی می گردد.
 • از فولاد فشرده تولید می گردد.

 

انواع لوله های بدون درز کاوه

 • لوله بدون درز کاوه فولادی
 • لوله بدون درز کاوه گازی
 • لوله بدون درز کاوه سبک

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *