لوله

لوله مانیسمان چیست | انواع لوله مانیسمان | تفاوت لوله مانیسمان کاوه با چین

لوله مانیسمان کاوه با لوله مانیسمان چین

تفاوت لوله مانیسمان کاوه با لوله مانیسمان چین

عموما لوله ها در دو گونه مختلف لوله های بدون درز و لوله های درزدار تولید می شوند.  لوله بدون درز یا لوله مانیسمان جز لوله های پرکاربرد در صنعت بوده و در کشورهایی مانند ایران و چین تولید می شود. لوله های مانیسمان به صورت گسترده به عنوان مصارف گوناگون در صنایع مختلف از جمله نفت، گاز، پتروشیمی و … مورد استفاده قرار می گیرند. لوله مانیسمان در ایران به صورت محدود تولید می شوند و پاسخگوی نیاز مشتریان نمی باشد به همین علت  واردات لوله مانیسمان به کشور انجام می گردد. در میان کشور های تولید کننده لوله مانیسمان، کشور چین توانسته پیشتاز باشد و نیاز بازار های جهانی را رفع نماید. کشور ما نیز برای پاسخگویی به نیاز مشتریان در تهیه لوله مانیسمان با توجه به سهولت در واردات و قیمت مناسب آن ها اقدام به واردات لوله مانیسمان از کشور چین کرده است. از مشهورترین کارخانه های تولید کننده لوله مانیسمان در کشور چین می توان به کارخانه های lontrin, hebi huke,jst اشاره نمود. همچنین  کارخانه کاوه از جمله معروف ترین کارخانه های تولید کننده لوله مانیسمان در کشورمان می باشد.

در این مقاله ابتدا به طور اختصار مطالبی درمورد لوله مانیسمان و پروسه تولید و کاربرد های آن نوشته شده است و سپس با ارائه مطالبی در مورد لوله مانیسمان چین و لوله مانیسمان کاوه،  تفاوت لوله مانیسمان کاوه و لوله مانیسمان چین معین می گردد.

شما میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه خرید لوله مانیسمان و تجهیزات آن با مناسبترین قیمت در کمترین زمان از طریق مجموعه آهن سنتر با شماره تماس 48417-021 با مشاوران ما در ارتباط باشید.

 

لوله مانیسمان چیست 

در ابتدا باید بدانید که نام این لوله به اسم مخترع آن گذاشته شده است. به شکل معمول این لوله ها را بدون درز هم می گویند اما اصطلاح علمی آن سیم لس است. لوله های بدون درز از جنس فولاد ساخته می شوند که از هیچگونه روش جوش فلزات در فرایند تولید آن ها استفاده نمی شود. از دیگر تفاوت های این لوله ها با نمونه های دیگر مواد اولیه به کار رفته در آن است.

در هنگام تولید لوله مانیسمان مقاطع فولادی را به صورت شمش درآورده و با کمک کشش و حرارت و با استفاده از غلتک، عبور از زره و با کمک نیروهای گریز از مرکز ساخته می شوند. عدم استفاده از هر نوع جوش در ساخت لوله های بدون درز باعث می شود که در بیشتر صنایع زیرساختی و مهم استفاده شود.

 لوله‌های بدون درز در بازار همچنین به عنوان مقاطع ضخیم و  دارای مقاومت بالا در برابر فشار شناخته می‌شود زیرا به دلیل یکنواخت بودن و نداشتن درز جوش، دارای مقاومت بسیار بالایی در مقابل فشار و ضربات فیزیکی است به طوری که به خوبی خود را در هر نوع شرایط آب و هوایی مطابقت می‌دهد.

انواع لوله مانیسمان

انواع لوله مانیسمان چیست

در توضیح انواع لوله مانیسمان باید بگوییم که این محصولات به عنوان زیر مجموعه ی لوله های فلزی به شمار می روند. این نوع لوله به انواع مختلفی تقسیم بندی شده و در رده های مختلفی به بازار عرضه می شوند. لوله های مانیسمان یا بدون درز در دو سایز مختلف 6 و 12 متری ساخته می شوند که در رده های مختلف ۲۰، ۴۰، ۶۰، ۸۰، ۱۲۰ و ۱۴۰ وجود دارند نکته قابل توجه اینکه رده های 20 و 40 متری کاربرد بیشتری نسبت به دیگر رده ها داشته و به همین دلیل بیشتر از سایر نمونه ها در بازار مشاهده می شوند.

آنالیز لوله مانیسمان

همان طور که قبلا هم اشاره کردیم لوله های فولادی به دو روش بدون درز و درز دار تقسیم می شوند. در آنالیز لوله مانیسمان باید بگوییم که این لوله ها از کیفیت و استحکام بالایی در مقایسه با سایر لوله ها برخوردار هستند. باید بدانید که این مدل لوله ها در قطرهای پایین ساخته می شوند و دلیل این امر نیز به فرآیند ساخت بدون درز آن باز می گردد ودر صورتی که این لوله ها در قطرهای بزرگتر ساخته شوند عملکرد بسیار دشواری را در پی خواهد داشت و در کنار آن هزینه های ساخت نیز بسیار بالا می رود. اولین بار برای ساخت لوله های فولادی  از ایده ی ساخت اکستروژن استفاده شد که در ابتدا مخصوص ساخت لوله های سربی بوده است. در ابتدا پیاده سازی روش های ساخت برای این نوع لوله تقریبا غیر عملی به نظر می رسید. اما در حال حاضر روش های مختلفی برای ساخت لوله های مانیسمان وجود دارد که عبارتند از: کشش لوله، فلوفرمینگ و نورد لوله فولادی، ریخته گری، نورد اکسترود، اکستروژن، کشش عمیق اشاره کرد. در واقع روش ساخت نورد لوله فولادی خود داری سه روش مجزا است که بیشتر از سایر روش ها مورد توجه قرار گرفته است.

لوله مانیسمان چیست

روش های تولید لوله مانیسمان

روش های تولید لوله مانیسمان باعث می شود که این لوله ها به دسته های مختلفی تقسیم شوند. فرآیند تولید این نوع لوله توسط مانیسمان صنعت گر آلمانی در اواخر قرن نوزدهم میلادی شد. از آن زمان تاکنون این روش ساخت برای لوله های فولادی سیر تکاملی خود را طی کرده است. روش های مختلف تولید لوله های بدون درز باعث اختلاف قیمت این نوع لوله ها می شود.

معمولا سه روش تولید لوله مانیسمان وجود دارد که به اختصار به توضیح آن ها خواهیم پرداخت.

سنبه کاری چرخشی (Rotary Tube Piercing)

در این روش شمش های فولادی را حرارت داده و زمانی که به درجه دلخواه رسید با کمک یک سنبه یا Mandrel داخل آن را خالی می کنند.

روش نورد کردن به کمک غلتک پیلگر (Pilger Mill)

در این روش تولیدی نورد کردن به این شکل صورت می گیرد که غلتک پیلگر در کنار یک ماندرل داخلی قرار گرفته و ضخامت لوله را تعیین می کنند.

ریخته گری پاششی (Spray casting)

این روش تولیدی لوله های بدون درز تقریبا به عنوان کم استفاده ترین روش شناخته می شود. برای ساخت لوله در این متد مواد مذاب را داخل لوله ریخته و با استفاده نیتروژن ضخامت لوله را تنظیم می کنند.

کاربرد لوله مانیسمان

لوله مانیسمان در صنایع کاربرد مختلفی دارند، به ویژه در زمانی که سیستم با فشار بالا به کار گرفته باشد. این نوع لوله ها به علت استحکام بالایی که دارند مقاومت زیادی در مقابل فشارهای بالا دارند. این نوع لوله ها را معمولا در صنایع انتقال سیالهای پر فشار، ســاخت مخازن تحت فشار، منابع لوله های گاز پالایشگاه ها، کارخانجات پتروشیمی، کشتی سازی، تاسیسات و تجهیزات میدان نفتی و سکوهای دریایی استفاده می شود. این لوله ها به عنوان بهترین انتقال دهنده های سیالات، مایع، جامد، نیمه جامد و گاز در مسافت های طولانی است و در عین حال از امنیت بالایی نیز برخوردار هستند.

انواع سایز بندی لوله مانیسمان

سایز بندی لوله مانیسمان براساس استاندارد های مشخصی تعیین شده که با اینچ مشخص می شود. استاندارهایی که برای سایز های این نوع لوله ها مشخص شده از یک تا 24 اینچ است البته در برخی مواقع تا سایز 42 اینچ نیز مشاهده شده است.

لوله 8 اینچ مانیسمان

همان طور که قبلا اشاره شد لوله های مانیسمان در رده ها و سایزهای مختلفی وجود دارند که لوله 8 اینچ مانیسمان یک نوع از آن است می توانید این سایز لوله را در برند های خارجی وایرانی در بازار مشاهده و خریداری کنید. معمولا جنس این لوله از آلیاژA106  است و برای موارد مختلف در صنایع کاربرد دارد. 

لوله مانیسمان چینی

لوله مانیسمان چینی با استفاده از پیشرفته ترین تکنولوژی روز دنیا تولید می شود در فرآیند تولید لوله مانیسمان چینی از هیچ گونه جوش و درزی استفاده نمی شود و دارای استحکام و مقاومت بالاتری در برابر پوسیدگی، ضربه و خورندگی در مقایسه با لوله های دیگر دارند. لوله مانیسمان چینی دارای انواع گوناگون هستند  و در سایز های مختلفی موجود می باشد. لوله مانیسمان چینی در سایز های 1 اینچ الی 6 اینچ و در رده های مختلف 10، 20، 30، 40، 60 و 80 تولید می شود و اغلب برای رفع نیاز در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی وارد کشور می شود.

انواع لوله مانیسمان چینی

 • لوله مانیسمان آتشخوار
 • لوله مانیسمان گالوانیزه
 • لوله های بدون درز هیدرولیک

لازم به ذکر است که برخی از لوله های مانیسمان چینی پایین تر از حد استانداردهای بین المللی می باشند. به همین علت لوله مانیسمان چینی از لحاظ وزنی سبکتر از حد استاندارد است. بطور مثال لوله مانیسمان ۸ اینچ رده ۴۰ میبایست طبق جدول استاندارد ۲۵۵ کیلوگرم حداقل وزن داشته باشد که معمولا نوع چینی آن حداکثر۲۵۰ کیلوگرم می باشد.

 

لوله مانیسمان کاوه

شرکت کاوه از سال 1382 فعالیت خود را در زمینه تولید انواع لوله فولادی از جمله لوله مانیسمان آغاز نموده است. شرکت کاوه در شهر ساوه قرار دارد. هم اکنون قادر به تولید سالانه 15000 تن لوله بدون درز به روش کشش سرد و 75000 تن لوله بدون درز به روش نورد گرم می باشد. لوله مانیسمان کاوه مطابق استاندارد های جهانی تولید و پس از بررسی کیفیت وارد بازار مصرف می گردد. لوله های مانیسمان کاوه در سیستم لوله کشی صنعتی ، لوله کشی ساختمانی موتورخانه، سیستم های آب و فاضلاب، نفت و گاز مورد استفاده قرار می گیرند.

به منظور جلوگیرى از زنگ زدگی بیرون و داخل لوله های مانیسمان کاوه ، از پوشش رنگ مشکی استفاده می شود.

 

ویژگی های لوله های مانیسمان کاوه

 • جز لوله های بدون درز درجه یک محسوب می شود که در سیستم های با فشار متوسط و بالا استفاده می شود.
 • در رده های 20 و رده 40 تولید می گردد.
 • از سایزهای ½ اینچ الی 12 اینچ تولید می گردد.
 • طول لوله های بدون درز کاوه در دو نوع 6 و 12 متری تولید می گردد.
 • جهت حمل و انبارداری راحت،  اغلب لوله های بدون درز به صورت ذوزنقه ای بندیل و بسته بندی می شوند.
 • روش تولید بدون درز بوده و جهت محافظت از زنگ زدگی در انبار پوشش رنگ مشکی می گردد.
 • از فولاد فشرده تولید می گردد.

نوشته های مشابه

2 دیدگاه در “لوله مانیسمان چیست | انواع لوله مانیسمان | تفاوت لوله مانیسمان کاوه با چین

 1. محمد گفت:

  وقتتون بخیر
  آیا بجز برند های لوله مانیسمان که تو این مقاله معرفی کردید برند های دیگه ای هم توی بازار موجود هست؟

  1. admin گفت:

   سلام روزتون بخیر
   بله برند های اروپایی هست و برند داخلی اهواز موجود می باشد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *