لوله

جوشکاری لوله مانیسمان

جوشکاری لوله مانیسمان

جوشکاری لوله مانیسمان چیست؟

جوشکاری به عنوان یکی از متداول ترین روش ها برای اتصال همیشگی یا دائم لوله های فلزی است. در حال حاضر جوشکاری لوله های مانیسمان و دیگر لوله های فولادی به نوعی تکنولوژی تبدیل شده و در بخش های زیادی از صنعت از جمله پل سازی، اسکله های دریایی، نیروگاه های تولید برق و صنایع نظامی، صنایع نفت، گاز، پتروشیمی ، ماشین سازی، خودروسازی، مخازن تحت فشار انجام می شود برای آشنایی بیشتر با آهنسنتر همراه شوید.

جوشکاری لوله مانیسمان به چه طریقی انجام میگیرد؟

جوشکاری لوله مانیسمان و انتقال آن‌ها چه مایع و گازی فرق‌هایی با یکدیگر دارند که بهتر است در اینجا توضیحی مختصر درباره لوله‌های مانیسمان بدون درز و لوله های درزدار داشته باشیم.

شما میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه خرید لوله مانیسمان و تجهیزات آن با مناسبترین قیمت در کمترین زمان از طریق مجموعه آهن سنتر با شماره تماس 48417-021 با مشاوران ما در ارتباط باشید.

 

انواع جوشکاری لوله مانسیمان

جوش قوس الکتریکی

این روش به عنوان اولین شیوه جوشکاری لوله مانیسمان به شمار می رود و از آن به عنوان اساسی ترین روش نیز یاد می کنند. فرایند این نوع جوشکاری از یک منبع تغذیه تشکیل شده است که یک قوس الکتریکی ایجاد می کند تا بدین وسیله جوشکاری لوله ها را انجام دهند. این نوع جوشکاری توسط افراد متخصص و تفنگ جوشکاری مجهز به الکترود انجام می شود. نکته دیگر اینکه هنگام جوشکاری به مفتول فلزی احتیاج است که به وسیله تفنگ تغذیه و ذوب شود. این فلزات ذوب شده برای ایجاد نقطه جوش بر روی نقاط مورد نظر مورد استفاده قرار بگیرد. برای انجام این روش می توانیم از جریان متناوب AC یا جریان مستقیمDC استفاده کنید. باید الکترود ها را براساس جنس لوله ها انتخاب کنید. این شیوه ی جوشکاری را علاوه بر لوله های مانیسمان برای دیگر انواع لوله ها و سازه های ضخیم و سنگین مناسب است.

جوشکاری لوله مانیسمان با گاز بی اثر

 MIG  این نوع معمولا به عنوان متداول ترین نوع جوشکاری قوس الکتریکی است. این نوع جوشکاری بر روی لوله های مانیسمان و انواع دیگر لوله های استیل ، آلومینیوم و غیره انجام می شود. علت استقبال از این روش سرعت بالای این مدل جوشکاری است. در این شیوه نیازی به مخلوط کردن گازها نیست و به عنوان روش بسیار ساده مطرح می شود.

جوشکاری لوله مانیسمان با شعله اکسی استیلن

این روش تنها شیوه ای است که برای جوش است که شامل ایجاد قوس الکتریکی نمی شود. در این روش برای انجام عملکرد جوش از دو گاز اکسیژن و استیلن استفاده می کنند. در این روش از دستگاه های خاصی نیاز نیست و به یک مشعل نیاز است که که با استفاده از تنظیم کننده میزان مخلوط شدن دو گاز و شلنگ که به محفظه حاوی اکسیژن و استیلن وصل است را کنترل می کند. این شلنگ ها که تنظیم کننده را به محفظه ها متصل می کنند دارای یک تکنولوژی و طراحی خاص که مختص این صنعت است. این نوع جوشکاری بدون نیاز به برق انجام شده و کارشناسان اعتقاد دارند که ساده ترین روش جوشکاری برای لوله های مانیسمان می شمارند.

 

مراحلی که باید قبل از جوشکاری رعایت شود:

1. محیط انجام عملیات جوشکار باید عاری از هرگونه دمای غیرطبیعی و حرارت بالا باشد( دقت کنید از مواد آتش‌زا استفاده شده باشد)
2. با توجه به اندازه و نوع لوله جوشکاری مناسب انجام بگیرد.
3. زمان بین پاس ها در جوشکاری باید رعایت شود.
4. دقت داشته باشید قبل از انجام عملیات جوشکاری در مورد جهت، زمان مصرف و خصوصیات الکتریکی آن مطلع باشید.
5. به نوع و اندازه گیره بکاررفته در زمان جوشکاری دقت کنید
6. این معقوله بسیار مهم است که اندازه و سطح لوله‌ها باهم یکسان باشد و متصل باشند هیچ‌گونه مواد مزاحمی در اطراف جایی که قرار است جوشکاری در آن صورت بگیرد وجود نداشته باشد.
7. جنس فلز لوله‌ها به همراه قطر و ابعاد آن متناسب باشد.

 

انواع جوشکاری لوله

 

روش های مختلف جوشکاری لوله مانیسمان

قبل از انجام جوشکاری لوله مانیسمان باید دستورالعمل های مناسبی را پیدا کنید سپس با انجام آزمایش هایی که براساس دستورالعمل ها می توانید به جوش هایی با خصوصیات مکانیکی شامل مقاومت، سختی و قابلیت نرمی  به شکلی سالم  ومناسب داشته باشید.

همان طور که قبلا اشاره کردیم جوشکاری لوله های مانیسمان نیاز به دانش تخصصی و اطلاعات زمینه ای در این راستا دارد. یکی از مسائل بسیار مهم رعایت نکات ایمنی در قبل و حین جوشکاری است. پیش از انجام عملیات جوشکاری لوله مانیسمان دقت کنید که سطح لوله ها تمیز بوده و آتش زایی در محیط نباشد.

جوشکاری لوله مانیسمان معمولا به چهار روش مختلف انجام می شود که عبارتند از

روش اول

لوله را به صورت افقی و ثابت جا سازی می‌شود و الکترود (دستگاه مربوطه جوش) به دور آن می‌چرخد.

روش دوم

به این صورت می‌باشد که لوله به صورت زاویه 45 درجه مایل است و الکترود حرکت چرخش به دور لوله را انجام می‌دهد.

روش سوم

این روش نسبتاً با دیگر روش‌ها متفاوت‌تر است وضعیت افقی است که به صورت ثابت و چرخشی انجام می‌گیرد به این صورت که الکترود ثابت می‌ماند و لوله‌ها به دور آن حرکت چرخش دورانی را اجرا می‌کنند.

روش چهارم

در این وضعیت که به آن وضعیت عمودی یا ثابت قائمی شکل میگویند که همانند روش قبل لوله‌ها به صورت عمود و یا ثابت قرار می‌گیرند و الکترود به‌صورت زاویه افقی اطراف پیرامون لوله‌های فولادی می‌چرخد.

 

انواع مختلف جوشکاری لوله مانیسمان

  1. جوشکاری به روش دستی با قوس‌های الکتریکی – جوشکاری توسط همان قوس‌های الکتریکی و پودرها – جوشکاری با قوس‌های الکتریکی و با استفاده از (کربن دی اکسید) – جوشکاری با شعله استیل
  2. دقت‌های لازمه را داشته باشید که بعد از انجام عملیات جوش‌کاری تفاله‌ها و مواد زائد حاصل از جوشکاری تمیز شود.
  3. قوس‌های الکتریکی باید به صورت یکنواخت و مرتب انجام شود و هر پاس را بصورت منظم اجرا کنید.
  4. سرعت و عملکرد جوشکاری باید با هر پاس و متناسب با ضخامت آن تنظیم کنید. نوع الکترود و سیم های کاربردی آن در مصرف را در نظر بگیرید.

قیمت جوشکاری لوله مانیسمان

قیمت کلی جوشکاری لوله مانیسمان به دلیل نوسانات ارز و دلار به‌صورت متغییر می‌باشد. اتصالات دارای تنوع است که بر اساس اندازه و قطر، کارایی کیفیت آن قیمت‌گذاری می‌شود. قیمت کلیه لوله‌ها در شهرها مختلف بوده و در داخل کشور تولید لوله مانیسمان در کارخانه‌ها توضیح می‌گردد. در صورتی که قصد خرید انواع لوله مانیسمان با اندازه‌های متفاوت ،لوله‌های برنجی و گالوانیزه را دارید بهتر است در مورد انواع لوله‌های انتقال و کاربردهای آن‌ها اطلاعات جامع ای کسب نموده و با افراد متخصص در این راستا مشورت کنید تا بتوانید خریدتان را با کیفیت بالاتر و قیمت مناسب‌تری خریداری کنید و در نهایت رضایت را از خرید خود داشته باشید.
بهتر است قبل سفارش محصولات مد نظر خود، قیمت آنلاین سایر لوله‌ها را از تیم فروش آهن سنتر دریافت و بررسی کنید. مجموعه آهن سنتر از فروشندگان عمده آهن و ابزارآلات آهنی و انواع اتصالات آهنی و قیمت لوله مانیسمان و… است. همچنین این مجموعه درزمینهٔ تولید لوله مانیسمان و فروش انواع لوله‌ها، تجهیزات آهن‌آلات ، شیرآلات و … فعالیت دارد و محصولات درخواستی مشتریان خود را با بالاترین کیفیت و بهترین قیمت در زمان مناسب فراهم می‌نماید. پیشنهاد می‌شود به‌منظور آگاهی و کسب اطلاعات راجع به قیمت شیرفلکه به سایت مجموعه آهن سنتر به سایت ما و یا با شماره تلفن 48417-021 تماس گرفته و با تیم فروش در این مجموعه مشورت نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *