مفتولی

رابیتس

رابیتس

رابیتس چیست؟‌

رابیتس به ورقه های شبکه ای اطلاق می شود که بر اثر فرایند کشش عرضی و پرس کاری در ورقه های گالوانیزه گرم ساخته می شوند. نکته قابل توجه اینکه در بازار فلزات ایران به رابیتس واژه ی راویز نیز اطلاق می شود. این محصول را به عنوان یکی از پر کاربرد ترین مصالح در صنایع گوناگون خصوصا صنعت ساخت و ساز می شناسند. از دیگر ویژگی های رابیتس این است که از لحاظ دوام و استحکام شباهت زیادی به ورق های گالوانیزه دارد و از سازگاری بالایی در شرایط مختلف آب و هوایی برخوردار است. استفاده از این سازه علاوه بر زیبایی در کاهش هزینه ها نیز بسیار موثر است. برای شناخت بیشتر این سازه ها با آهنسنتر همراه باشید.

انواع رابیتس را بشناسیم

انواع رابیتس چیست؟

معمولا این محصول را با تعداد پل ها یا ستون های رابیتس دسته بندی می کنند. این ستون ها معمولا در طول برگ های این سازه ها قرار دارند. انواع این سازه ها در ایران شامل چند دسته مختلف است که عبارتند از شامل 9 ستون، 11 ستون و 13 ستون است البته تولید این ورقه ها با پل یا ستون های بیشتر نیز امکان پذیز است که بیشتر با سفارش مشتریان صورت می گیرند. انواع رابیتس به شکل دیگری نیز دسته بندی می شود که به آن دسته بندی وزنی نیز می گویند. براین اساس انواع رابیتس را به دسته های سبک، نیمه سنگین، سنگین و فوق سنگین دسته بندی می کنند.

دسته بندی بر اساس وزن نیز به شرح زیر است

سبک با دامنه وزنی 400 تا 700

نیمه سنگین: 700 تا 800 گرم

سنگین: 800 تا 900 گرم

فوق سنگین: 900 تا 100 گرم وزن دارند.

در ادامه باید بدانید که نوع دیگر از دسته بندی برای انواع رابیتس وجود دارد که به این ورقه ها نمره 2 و 3 می گویند.

برند های تولید کننده رابیتس کدام هستند

همان طور که می دانید برندهای تولید کننده رابیتس در ایران این محصولات فولادی را براساس دسته بندی وزنی تولید می کنند که پرفروش ترین این ورقه ها نمونه های 700 ،1000، 900 و 400 گرمی است که در ایران بیشترین تقاضا را دارند. در حال حاضر برندهای مختلفی برای تولید این سازه ها در بازار آهن و فولاد کشور وجود دارند که می توانیم به برخی از مشهور ترین برندهای اشاره کنیم که شامل: رابیتس مسعود، ایران، اصفهان و مشهد اشاره کرد.

کاربرد رابیتس

کاربرد رابیتس در چیست؟

همان طور که در ابتدای امر اشاره کردیم این محصولات فولادی بیشترین کاربرد را در ساختمان سازی دارد.

کاربرد رابیتس در سقف کاذب

از این سازه برای ساختن سقف های کاذب بهره می گیرند و معمولا از انواع 9 و 11 آن استفاده می کنند که علت این امر نیز سبک بودن و ایمنی بیشتر این سازه ها است.

کاربرد در نمای بیرونی ساختمان

از آن جا که نمای بیرونی ساختمان بیشتر از هر نقطه ی دیگری در معرض تاثیرات عوامل طبیعی مانند تابش خورشید، رطوبت و دیگر عوامل طبیعی نظیر گرما و سرما است باید در ساخت آن از مصالحی استفاده شود که از مقاومت بالایی در برابر خوردگی برخوردار باشد. استفاده از رابیتس برای ساختن نمای ساختمان ها یک گزینه ی بسیار عالی است و علت این امر نیز دوام و استحکام بالای این سازه ها است. معمولا از نوع 13 آن برای نمای بیرونی ساختمان استفاده می کنند. این محصولات از ضخامت بالایی برخوردار است و قابلیت نگه داری وزن سنگ و شیشه ای که قرار است در نمای بیرونی به کار برود را دارد.

از این محصول می توان در بتن ریزی استفاده کرد که می توانیم این گزینه را به عنوان مهم ترین کاربرد آن اطلاق کنیم همچنین می توا از این سازه ها در ساخت دیوارهای کاذب و پوشش دادن ترک های دیوار یا جلوگیری از فروپاشی دیوارها استفاده می شوند.

نمونه رابیتس

یکی از متداول ترین و پرکاربرد ترین نمونه رابیتس استفاده از آن در سقف های کاذب است به این ترتیب که میلگردهای آویز در به دو روش دفنی و جوشی در سقف قرار دهید و پس از آن نوبت به نصب رابیتس می رسد که برای محکم کردن آن از روش جوش دادن استفاده می شود آخرین مرحله نیز گچ کاری است که پس از عملیات نصب انجام می گیرد.

 

 

رابیتس

 

 

ساختار رابیتس چیست؟

رابیتس که به شکل توریهای فولادی مشبک در بازار موجود است از برش ورقهای گالوانیزه تولید می شود. این محصول ابتدا از کشش عرضی و پرس کردن ورق‌های گالوانیزه تولید و پس از برش آماده مصرف می‌گردد.

از این محصول معمولا به عنوان زیرساز در گچ کاری ساختمان استفاده می شود و از مهمترین ویژگی آن می توان به چسبندگی راحت ملاتها به آن اشاره کرد. در واقع استفاده از این سازه باعث می شود که ملات ساختمان به راحتی به آن چسبیده و ترک نخورد.

همچنین برای اتصال رابیتس به یکدیگر باید از سیم رابیتس استفاده نمود سیم رابیتس از موادی ساخته شده که بتواند رابیتس ها را به خوبی در کنار یکدیگر قرار دهد و ثابت نگاه دارد.

نکته مهمی که در رابیتس و سیم رابیتس وجود دارد کیفیت آن است؛ هر چه رابیتس و سیم رابیتس از کیفیت بالاتری برخوردار باشند مدت زمان بیشتری عمر کرده و دوام طولانی‌تری خواهد داشت.

مشخصات یک رابیتس چیست؟

تعداد ستون ها ( پل ها)

هر ورق رابیتس معمولا از تعداد مشخصی ستون تشکیل شده که در امتداد طول برگ های رابیتس قرار گرفته اند و بر همین اساس هم نام گذاری شده اند. این ستون‌ها  به صورت 9 ستون، 11 ستون و 13 ستون در بازار موجود می باشد که در ایران نوع 13نسبت به دیگر انواع آن کاربرد بیشتری دارد. معمولا رابیتس‌ 13 ستون، دارای وزن بیشتر و البته کیفیت بهتر نسبت به سایرین است. اگرچه قیمت این نوع رابیتس از 9 و 11 ستون بالاتر است اما در عین حال به ملات کمتری نیاز داشته و در نتیجه هزینه های کمتری به دنبال آن خواهد داشت.

البته لازم به ذکر است که امکان تولید رابیتس با تعداد ستون بیشتر نیز وجود دارد و می تواند بر اساس آن تولید شود.

وزن برگه ها( تورها)

هر برگ از رابیتس وزن مشخصی دارد که بر اساس ضخامت ورق گالوانیزه مصرفی تعیین می‌شود، به صورتی که هرچقدر ضخامت ورق گالوانیزه کمتر باشد وزن محصول تولیدی کمتر و هرچه ضخامت بیشتر، وزن محصول تولیدی نیز بیشتر خواهد بود.

تعداد چشمه ها

به روزنه های بین ستونها در رابیتس، چشمه می گویند ؛ که معمولا به صورت 2 چشمه و یا 3 چشمه تولید می‌شوند. رابطه بین تعداد چشمه با ابعاد آن معکوس است یعنی هرچقدر تعداد چشمه ها در یک برگ رابیتس، بیشتر باشد ابعاد آن کوچکتر و هرچه تعداد این چشمه ها کمتر باشد ابعاد آن بزرگتر خواهد بود.

 

 

رابیتس

 

 

نکات ضروری که هنگام خرید رابیتس گالوانیزه باید به آن توجه کرد

انتخاب وزن رابیتس

هنگام خرید بسیار اهمیت دارد. در واقع وزن رابیتس باید با مورد مصرف تناسب داشته باشد تا از هرگونه هزینه اضافی جلوگیری شود.

تناسب تعداد رابیتس خریداری شده با متراژ

یکی دیگر از نکاتی که هنگام خرید رابیتس باید به آن توجه داشت تناسب تعداد رابیتس خریداری شده با متراژ کاری است. در ایران مساحت رابیتس معمولا ١.۴ محاسبه می گردد که با تقسیم متراژ کاری بر این عدد تعداد رابیتس مورد نیاز بدست می‌آید.

استفاده از رابیتس استاندارد

یکی دیگر از نکات حائز اهمیت در خرید این سازه، انتخاب نوع رابیتس بر اساس تعداد ستونهاست. به عنوان مثال اگر در ساختمانی نیاز به رابیتس 13 ستون است نباید به خاطر سرعت بخشیدن به کار از 9 ستون استفاده کرد چون انتخاب نادرست رابیتس، می تواند باعث کاهش کیفیت نتیجه نهایی کار شود.

استفاده از محصول باکیفیت

مقاومت رابیتس در مقابل زنگ زدگی و خوردگی از دیگر نکاتی است که هنگام خرید این محصول باید در نظر گرفته شود. بنابراین هنگام خرید حتما به کیفیت ورق گالوانیزه توجه شود  زیرا کیفیت ورق گالوانیزه رابطه مستقیمی با مقاومت در برابر زنگ زدگی دارد.

انتخاب ٢ یا ٣چشمه

معمولا رابیتس ٣ چشمه نسبت به نوع 2 چشمه، از کیفیت و مقاومت بالاتری برخوردار است و میزان مصرف پوششی گچ یا سیمان را کاهش می‌دهد.

 

رابیتس مزایا و معایب

قطعا شما هم هنگام رفتن به برخی از ساختمانها و دیدن سقفهای گچ کاری شده که به شکل بسیارهنری طراحی شده اند روبه رو شده اید و این سوال برایتان پیش آمده که چگونه این طرح های برجسته به راحتی روی سقفها به وجود آمده و ریزش نمی کند؛ دلیل این استواری و زیبایی نمی تواند استفاده از گچ و سیمان به تنهایی باشد. دلیل این فرمهای زیبا و استحکام آن را باید در نوع سازه ای که در ایجاد طرحها استفاده شده جستجو کرد که در ادامه به آن اشاره می کنیم.

رابیتس یک سازه فلزی است که نه تنها در گچ بری وساخت سقف‌های کاذب بلکه در پوشش دادن تیرآهن و بتن، پیوستگی بین سطوح دیوارها و همچنین تعمیر و ترمیم ترکهای ساختمانی کاربرد دارد و دلیل استفاده از آن هم افزایش عمر مفید ساختمان است. این سازه فلزی مانع هرگونه ترک خوردگی بر روی دیوارهای ساختمان می شود و تضمین کننده سلامت ساختار ساختمان در سالهای بعدی خواهد بود.

مزایای پوشش رابیتس

استفاده از این محصول  در ساختمان ها مزایای و معایبی دارد اما در بسیاری از موارد مزیتهای این سازه نسبت به معایب آن بیشتر است :

افزایش عمر تاسیسات و دسترسی آسان به آن

با توجه به اینکه قرار گرفتن تاسیسات در کف ساختمان به دلیل ارتباط مستقیم با سیمان و ملاتها، می تواند  احتمال خوردگی و آسیب دیدگی را به دنبال داشته باشد لذا توصیه می شود تاسیسات در سقف کاذب جاگذاری شود تا هم عمر مفید و بیشتری داشته و هم اینکه هنگام آسیب دیدگی و نیاز به تعمیر، دسترسی به آن از طریق سقف کاذب راحت تر باشد.

ایمنی بالا در حوادث آتش سوزی

استفاده از سقف کاذب می تواند نگرانی درباره حوادث احتمالی همچون آتش سوزی ساختمان و ریزش سقف بر سر ساکنان را کاهش دهد. زیرا در صورت بروز چنین اتفاقی، گچ چسبیده به رابیتس از آن جدا نمی شود و هرگونه احتمال ریزش به حداقل می رسد.

عدم ایجاد ترک در سقف

معمولا گچ سقف به دلایل مختلف از جمله تفاوت ضریب انبساط سطح، احتمال ترک خوردگی دارد به همین دلیل با استفاده از رابتیس و سقف کاذب، هیچ گونه رد و ترکی روی سقف باقی نمی ماند. استفاده از این سازه  بر روی دیوارها و ستون های فلزی و بتنی نیز باعث جلوگیری از ترک و ایجاد یک سطح منسجم و یکدست نیز می شود.

ایجاد طرح های مختلف و زیبا

یکی از مزایای استفاده از سقف کاذب، امکان ایجاد طرحها و شکلهای مختلف در سقف متناسب با سلیقه ساکنان است.

از دیگر مزایای سقف کاذب همچنین می توان به استحکام نسبی، سرعت اجرای مناسب، در دسترس بودن مصالح و اجرای آسان، طرح پذيري بسيار بالا (ایجاد انواع طرح‌هاي هندسي، قوس‌ها) و عدم نیاز به نیروی متخصص اشاره کرد.

 

 

رابیتس

 

معایب

وزن نسبتاً بالای این سازه، عدم جوش کافی و استفاده از میلگرد های جوش ناپذیر در اکثر موارد، مصرف زیاد گچ جهت نازك كاري، دستمزد بالای اجراي گچ كاري، محدودیت آب و هوا در اجرای لایه گچ و همچنین عدم وجود خاصیت آکوستیک و ضد صدا  از جمله معایبی است که در استفاده از این محصول وجود دارد و البته در بسیاری از موارد و در مقایسه با مزایای آن ، تا حدودی قابل چشم پوشی است.

خرید رابیتس

خرید رابیتس مانند هر سازه ی دیگر از ظرافت ها و حساسیت های زیادی برخوردار است. نکته ی مهمی که برای خرید این محصول وجود دارد این است که این محصولات را در کجا و برای چه مکانی نیاز دارید نکته مهم این است که این محصولات برای پروژه های مختلف به چند ستون تقسیم می شوند. در هنگام خرید این محصولات نیاز به آگاهی و اطلاعات همچنین دانش کافی در رابطه با این محصولات است و اینکه کدام برند مناسب تر است و برای هر پروژه چه مقدار سازه مورد نیاز است. آهن سنتر برای رفاه حال مشتریان امکان مشاوره با کارشناسان متخصص و با تجربه در این زمینه را فراهم کرده است. کافی است با شماره ۰۲۱۴۸۴۱۷ تماس گرفته و از مشاوره تخصصی بهره مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *