رابیتس

رابیتس

رابیتس چیست ؟ یکی از انواع فلزاتی که برای ساخت سقف های کاذب، گچ بری، پوشش دادن تیر آهن، پوشش دادن بتن، ترمیم و بازسازی ترک های ساختمانی، دکوراسیون و دیگر موارد استفاده می‌شود رابیتس و سیم رابیتس است. این محصول  در واقع از کشش عرضی و برش انواع ورق های گالوانیزه تولید می‌شوند.

دلیل استفاده از ورق گالوانیزه، افزایش عمر مفید ساختمان است و از طرفی تضمین کننده سلامت ساختار کلی بنا در سالهای آتی خواهد بود. در واقع استفاده از رابیتس در ساختمان سازی باعث می‌شود تا هیچگونه ترک خوردگی بر روی دیوار به وجود نیاید.

دسته‌بندی رابیتس

دو نوع دسته‌بندی برای رابیتس وجود دارد که دسته بندی بر حسب ستون و بر حسب وزن می باشد؛ ستون یا پل‌های رابیتس که به صورت 9 ستون – 11 ستون و 13 ستون می باشد که تعداد ستون ها به نوع این محصول تولیدی بستگی دارد البته  نوع 13 ستون آن در ایران نسبت به دیگر انواع آن کاربرد بیشتری دارد.

هر برگ از رابیتس نیز وزن مشخصی دارد که بر اساس ضخامت ورق گالوانیزه مصرفی تعیین می‌شود، به صورتی که هرچقدر ضخامت ورق گالوانیزه کمتر باشد وزن محصول تولیدی نیز کمتر می‌شود و برعکس .

نوع دیگر آن به روزنه ها یا به عبارت دیگر چشمه های آن بین ستون ها می باشد که معمولا به صورت 2 چشمه و یا 3 چشمه تولید می‌شوند و هرچقدر تعداد چشمه ها بیشتر باشد ابعاد چشمه ها کمتر می‌شود و برعکس .

همچنین برای اتصال رابیتس به یکدیگر باید از سیم رابیتس استفاده نمود سیم رابیتس از موادی ساخته شده که بتواند رابیتس ها را به خوبی در کنار یکدیگر قرار دهد و ثابت نگاه دارد.

نکته مهمی که در رابیتس و سیم رابیتس وجود دارد کیفیت آن است؛ هر چه رابیتس و سیم رابیتس از کیفیت بالاتری برخوردار باشند مدت زمان بیشتری عمر کرده و دوام طولانی‌تری خواهد داشت.

در هنگام خرید رابیتس چه مواردی را باید رعایت کنیم

پیش از آنکه نسبت به خرید رابیتس اقدام کنیم باید بدانیم که رابیتس ها ورقه های هستند که از گالوانیزه ساخته شده اند. یک مسئله مهم دیگر که در خرید رابیتس تاثیر دارد نحوه ساخت رابیتس است. معمولا این ورقه ها را در دستگاه های مخصوص کشش و برش داده و به شکل شبکه ای از رشته های گالوانیزه تولید می کنند. پرکاربرد ترین زمینه استفاده از رابیتس صنعت ساختمان سازی است و معمولا خرید رابیتس برای پروژه های ساخت و ساز انجام می گیرد.

این سازه را در صنعت ساختمان سازی به این علت به کار می برند که باعث بهبود در پیوستگی سطوح مختلف مانند دیوارها، سقف ها و غیره است از دیگر کاربردهای این محصول فراهم کردن بستری مناسب برای تاسیسات الکترونیکی است. جنس یکی دیگر از موارد موثر در خرید رابیتس است. معمولا جنس این سازه ها از فولاد گالوانیزه است و دلیل این امر نیز این است که در زیر سطح قرار گرفته از این رو در تماس مستقیم با رطوبت قرار گرفته از این جهت باید جنس مقاومی داشته باشد تا بتواند در برابر فشار و رطوبت مقاومت بالایی از خود نشان دهد. نکته دیگری که در این رابطه وجود دارد این بوده که رابیتس ها معمولا در داخل کار قرار می گیرند و دسترسی به آن ها در حقیقت با خراب کردن کار امکان پذیر است از این رو عاقلانه است که این شبکه های فلزی را از جنسی مقاوم مانند گالوانیزه ساخت.

کاربرد رابیتس

در ادامه بحث خرید رابیتس به کاربرد این سازه ها در مکان های مختلف خواهیم پرداخت که عبارتند از:

 • استفاده در طرح‌های نور مخفی
 • اجرای انواع سردر‌ها در فضاهای خارجی
 • اجرای طرح‌های مختلف دکوراسیون در بخش‌های مختلف خانه مانند سقف و نمای بیرونی
 • اجرای انواع مختلف سقف‌های کاذب
 • اجرای گچ کاری و گچ‌بری‌ها در طرح و سبک‌های مختلف
 • ترمیم انواع ترک ها اعم از کوچک و بزرگ در ساختمان های مختلف
 • پوشش دادن بتن ریزی در عملیات ساختمان سازی
 • پوشش دادن آرماتور و تیرآهن ها در امر ساخت و ساز

انواع رابیتس چیست

پس از پرداختن به موضوع خرید رابیتس اصفهان یکی از مهم ترین مواردی که در این زمینه وجود دارد بحث فروش رابیتس است. نکته مهمی که در هنگام فروش رابیتس حائز اهمیت است تقسیم بندی هایی است که در ارتباط با انواع رابیتس صورت گرفته است. همان طور که قبلا اشاره کردیم رابیتس را براساس وزن و تعداد ستون دسته بندی می کنند که در ذیل به معرفی محبوب ترین انواع رابیتس در بازارهای ایران خواهیم پرداخت.

 • رابیتس 9 ستون معمولا در وزن های ۶۵۰ گرم، ۷۸۰ گرم، ۸۷۰ گرم و ۹۰۰ گرم وجود دارد که به آن نوع سبک هم اطلاق می شود.
 • رابیتس 11 ستون یا نیمه سنگین در وزن های ۸۳۰ گرم و ۸۶۰ گرم در بازار یافت می شوند.
 • رابیتس 13 ستون نیز را می توانیم در وزن های ۸۶۰ گرم، ۹۳۰ گرم، ۱۰۰۰ گرم و ۱۰۸۰ گرم مشاهده کرد که به این نوع سنگین می گویند.

نکات مهم دیگری که در ارتباط با فروش رابیتس وجود دارد این است که به وزن رابیتس و نوع مصرف تان توجه کنید تا از هزینه اضافی جلوگیری کنید.توجه کنید که استاندارد رابیتس در ایران ۲/۴۰ در ۰/۶ سانتی متر است پس میزان مساحتی را که پوشش می دهد حدود ۱/۴۴ متر است. با در نظر گرفتن تلورانس این اندازه معمولا آن را ¼ متر حساب می کنند.

این سازه ها را به تناسب متراژ کاری خود خریداری کنید.

از انواع استاندارد رابیتس استفاده کنید زیرا در طول عمر و کیفیت نهایی کار تاثیر بسزایی دارد.

نکته مهم دیگری که باید به آن توجه کرد طول عمر مفید این سازه ها در برابر زنگ زدگی است.

نکته پایانی درباره خرید رابیتس اصفهان

با توجه به اینکه خرید رابیتس از حساسیت ها و ظرافت های خاصی برخوردار است معمولا افرادی که اقدام به این کار می کنند باید از دانش و آگاهی کافی در این زمینه برخوردار باشند. مسلما همه ی افراد در این زمینه از تجربه ی کافی برخوردار نیستند. گروه آهن سنتر برای رفاه حال مشتریان امکان مشاوره تخصصی با کارشناسان متخصص و خبره را در این زمینه فراهم کرده است. کافیست تنها با شماره تلفن ۰۲۱۴۸۴۱۷ تماس حاصل نمائید و تجربیات متخصصان آهن سنتر در این زمینه بهره مند شوید.