رابیتس

رابیتس

یکی از انواع فلزاتی که برای ساخت سقف های کاذب، گچ بری، پوشش دادن تیر آهن، پوشش دادن بتن، ترمیم و بازسازی ترک های ساختمانی، دکوراسیون و دیگر موارد استفاده می‌شود رابیتس و سیم رابیتس است. این محصول  در واقع از کشش عرضی و برش انواع ورق های گالوانیزه تولید می‌شوند.

دلیل استفاده از ورق گالوانیزه، افزایش عمر مفید ساختمان است و از طرفی تضمین کننده سلامت ساختار کلی بنا در سالهای آتی خواهد بود. در واقع استفاده از رابیتس در ساختمان سازی باعث می‌شود تا هیچگونه ترک خوردگی بر روی دیوار به وجود نیاید.

 

دسته‌بندی رابیتس

دو نوع دسته‌بندی برای رابیتس وجود دارد که دسته بندی بر حسب ستون و بر حسب وزن می باشد؛ ستون یا پل‌های رابیتس که به صورت 9 ستون – 11 ستون و 13 ستون می باشد که تعداد ستون ها به نوع این محصول تولیدی بستگی دارد البته  نوع 13 ستون آن در ایران نسبت به دیگر انواع آن کاربرد بیشتری دارد.

هر برگ از رابیتس نیز وزن مشخصی دارد که بر اساس ضخامت ورق گالوانیزه مصرفی تعیین می‌شود، به صورتی که هرچقدر ضخامت ورق گالوانیزه کمتر باشد وزن محصول تولیدی نیز کمتر می‌شود و برعکس .

نوع دیگر آن به روزنه ها یا به عبارت دیگر چشمه های آن بین ستون ها می باشد که معمولا به صورت 2 چشمه و یا 3 چشمه تولید می‌شوند و هرچقدر تعداد چشمه ها بیشتر باشد ابعاد چشمه ها کمتر می‌شود و برعکس .

 

همچنین برای اتصال رابیتس به یکدیگر باید از سیم رابیتس استفاده نمود سیم رابیتس از موادی ساخته شده که بتواند رابیتس ها را به خوبی در کنار یکدیگر قرار دهد و ثابت نگاه دارد.

نکته مهمی که در رابیتس و سیم رابیتس وجود دارد کیفیت آن است؛ هر چه رابیتس و سیم رابیتس از کیفیت بالاتری برخوردار باشند مدت زمان بیشتری عمر کرده و دوام طولانی‌تری خواهد داشت.