اتصالات

فلنج چیست flange | کاربرد ها و معرفی ۵ نوع فلنج متفاوت

فلنج چیست؟

فلنج ها نوعی اتصال دهنده هستند که به عنوان یکی از اصلی ترین اجزای لوله های صنعتی شناخته می شوند. در ادامه ی توضیح کاربرد فلنج چیست باید بدانید که این سازه ها قابلیت باز و بسته شدن با پیچ را داشته به همین دلیل امکان دسترسی آسان و سهولت در باز وبسته کردن قطعات پایپینگ را می دهد. این قابلیت ها امکان تعویض، نگهداری و تعمیر لوله ها را در اختیار کاربر قرار می دهد.

شما میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه خرید فلنج و تجهیزات آن با مناسبترین قیمت با مشاوران ما در ارتباط باشید.  آهن سنتر شماره تماس 48417-021 

فلنچ چیست

نکته قابل توجه درباره ی کاربرد فلنج این است که باز کردن پیچ بسیار ساده تر از اتصال جوش است. با استفاده از گسکت های موجود در طراحی این تجهیزات امکان آب بند کردن سیستم ها را به شما خواهند داد.

فلنج جوشی چیست

 

در ادامه بحث فلنج چیست به موضوع مهم فلنج جوشی چیست خواهیم رسید، معمولا فلنج ها را با این ساختار می شناسیم که تنها با استفاده از پیچ و مهره ها دو قطعه را به همدیگر اتصال می دهند. اما تا به حال به این موضوع اندیشیده اید که ممکن است اتصالاتی وجود داشته باشد که نیاز به عملیات جوشکاری داشته باشند. در صورتی که نیاز به این فرایند باشد چه راه حلی وجود دارد؟ در حال حاضر مشاهده می کنیم که کارخانه های تولید فلنج برای این مشکل راه حلی اندیشیده و اقدام به تولید فلنج جوشی کرده اند. به این اتصالات پیشانی فلنج جوشی نیز گفته می شود. به این دلیل که پیشانی همه ی این فلنج های جوشی در محل قرارگیری واشر بر روی فلنج به اشکال متفاوتی تولید می شوند.

متداول ترین فلنج های جوشی فلنج با سطح برجسته است پیشانی این نوع اتصال دهنده ها به نوع رایز فیس طراحی شده و سطح آن به صورت برجسته است. نشیمن گاه واشر در این مدل از سطحی سوراخ کاری پیچ ها در آن قرار دارد در سطح بالاتری است. دلیل به کار گیری این نوع طراحی هنگام سفت کردن پیچ فشار بیشتری بر روی واشر پیاده می شود و باعث شده که عملیات آب بندی بهتر انجام بگیرد.

انواع فلنج جوشی کدام است

  1. فلنج جوشی با پیشانی فلت فیس
  2. فلنج جوشی با پیشانی رینگ جوینت
  3. فلنج جوشی با پیشانی زبانه و شیار

فلنج مانیسمان چیست

فلنچ مانیسمان

در ادامه ی موضوع فلنج چیست قصد داریم به توضیح فلنج مانیسمان بپردازیم این نوع اتصال دهنده ها که تعدادی سوراخ بر روی آن تعبیه شده است. این نوع فلنج ها سابقه بسیار طولانی دارد و برای جدا کردن سیستم های لوله کشی و انتهای خطوط لوله استفاده می شود. از ویژگی های بارز این نوع اتصال دهنده ها مقاومت بالای آن ها در برابرشرایط محیطی است. مواد به کار رفته در این نوع سازه نسبت به دیگر انواع فلنج ها متفاوت است. از این فلنج ها برای اتصال انواع لوله مانیسمان به یکدیگر استفاده میشود.

فلنج پلی اتیلن چیست

آهنسنتر قصد دارد در ادامه فلنج چیست به معرفی فلنج پلی اتیلن بپردازیم این نوع فلنج برای اتصال لوله های پلی اتیلن در ابعاد و سایزهای مختلف طراحی شده است. فلنج های پلی اتیلن انواع مختلفی دارند معروف ترین آن ها فلنج های جوشی پلی اتیلن است. از این اتصالات در تاسیسات آب، گاز و غیره استفاده می کنند.

رینگ فلنج چیست و چه کاربردی دارند

رینگ و فلنج

رینگ فلنج چیست. همان طور که قبلا اشاره کردیم این اتصالات در انواع مختلفی ساخته می شود که شامل: برجسته، مسطح، صفحه ای و شیار دار می باشند یکی از مهم ترین انواع فلنج با صفحه اتصال رینگی است. معمولا قیمت این مدل اتصالات از دیگر نمونه ها بیشتر بوده و برای سرویس های با فشار و دمای بالا استفاده می شوند. از مزایایی این نوع اتصال دهنده ها عدم برخورد دو صفحه یا صورت فلنج به یکدیگر است. طراحی این سازه ها به این شکل است که بر روی هر صفحه فلنج یک رینگ تعبیه شده است. بدین ترتیب زمانی که دو فلنج روبروی همدیگر قرار می گیرند در میان آن ها یک رینگ قرار می گیرد که بعد از محکم کاری پیچ و مهره ها این رینگ ها تحت فشار قرار می گیرند و باعث آب بندی می شوند.

فلنج اسلیپان چیست

یکی از متداول ترین نوع فلنج چیست، فلنج اسلیپان جزو رایج ترین اتصال دهنده ها است می توانید به راحتی آن ها را در انتهای یک لوله وصل کرد و بنا براحتیاج لوله، اتصالات یا تجهیزات دیگر را به آن متصل کرد. فلنج اسلیپان به علت قیمت مناسب تر نسبت به فلنج های جوشی گلودار بیشتر مورد توجه کاربران قرار می گیرد. در فلنج های اسلیپان جوشکاری به این شکل است که هم در قسمت داخلی و هم در قسمت بیرونی جوشکاری فیلت انجام شده تا قدرت دوام و استحکام آن بالا برود.

فلنج رزوه ای چیست

فلنج چیست و چه انواعی دارد یکی از این نمونه ها فلنج رزوه ای است که به جای استفاده از جوش از رزوه استفاده می شود. برای آب بندی این نوع فلنج به تفلون مخصوص نیاز است. کاربرد این نوع فلنج چیست؟ می توانیم از اتصال دهنده در زمینه خطوط فشار پایین و غیر سمی و غیر اشتعال زا استفاده می شود.

از آن جا که انتخاب فلنج دارای ظرافت های خاصی است در صورت عدم آگاهی می توانید به با گرفتن شماره تلفن 48417-021  از مشاوره کارشناسان و مشاوران آهن سنتر بهره مند شوید. و در صورت تمایل میتوانید برای خرید انواع فلنج با بهترین قیمت با آهنسنتر تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *