اتصالات

فلنچ چیست flange | کاربرد ها و معرفی ۵ نوع فلنج متفاوت

فلنچ چیست؟

فلنج ها نوعی اتصال دهنده هستند که به عنوان یکی از اصلی ترین اجزای لوله های صنعتی شناخته می شوند. در ادامه ی توضیح کاربرد فلنچ چیست باید بدانید که این سازه ها قابلیت باز و بسته شدن با پیچ را داشته به همین دلیل امکان دسترسی آسان و سهولت در باز وبسته کردن قطعات پایپینگ را می دهد. این قابلیت ها امکان تعویض، نگهداری و تعمیر لوله ها را در اختیار کاربر قرار می دهد.

شما میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه خرید فلنچ و تجهیزات آن با مناسبترین قیمت با مشاوران ما در ارتباط باشید.  آهن سنتر شماره تماس 48417-021 

فلنچ چیست

نکته قابل توجه درباره ی کاربرد فلنج این است که باز کردن پیچ بسیار ساده تر از اتصال جوش است. با استفاده از گسکت های موجود در طراحی این تجهیزات امکان آب بند کردن سیستم ها را به شما خواهند داد.

فلنچ جوشی چیست

 

در ادامه بحث فلنچ چیست به موضوع مهم فلنچ جوشی چیست خواهیم رسید، معمولا فلنچ ها را با این ساختار می شناسیم که تنها با استفاده از پیچ و مهره ها دو قطعه را به همدیگر اتصال می دهند. اما تا به حال به این موضوع اندیشیده اید که ممکن است اتصالاتی وجود داشته باشد که نیاز به عملیات جوشکاری داشته باشند. در صورتی که نیاز به این فرایند باشد چه راه حلی وجود دارد؟ در حال حاضر مشاهده می کنیم که کارخانه های تولید فلنچ برای این مشکل راه حلی اندیشیده و اقدام به تولید فلنچ جوشی کرده اند. به این اتصالات پیشانی فلنچ جوشی نیز گفته می شود. به این دلیل که پیشانی همه ی این فلنچ های جوشی در محل قرارگیری واشر بر روی فلنچ به اشکال متفاوتی تولید می شوند.

متداول ترین فلنچ های جوشی فلنچ با سطح برجسته است پیشانی این نوع اتصال دهنده ها به نوع رایز فیس طراحی شده و سطح آن به صورت برجسته است. نشیمن گاه واشر در این مدل از سطحی سوراخ کاری پیچ ها در آن قرار دارد در سطح بالاتری است. دلیل به کار گیری این نوع طراحی هنگام سفت کردن پیچ فشار بیشتری بر روی واشر پیاده می شود و باعث شده که عملیات آب بندی بهتر انجام بگیرد.

انواع فلنچ جوشی کدام است

  1. فلنچ جوشی با پیشانی فلت فیس
  2. فلنچ جوشی با پیشانی رینگ جوینت
  3. فلنچ جوشی با پیشانی زبانه و شیار

فلنچ مانیسمان چیست

فلنچ مانیسمان

در ادامه ی موضوع فلنچ چیست قصد داریم به توضیح فلنچ مانیسمان بپردازیم این نوع اتصال دهنده ها که تعدادی سوراخ بر روی آن تعبیه شده است. این نوع فلنچ ها سابقه بسیار طولانی دارد و برای جدا کردن سیستم های لوله کشی و انتهای خطوط لوله استفاده می شود. از ویژگی های بارز این نوع اتصال دهنده ها مقاومت بالای آن ها در برابرشرایط محیطی است. مواد به کار رفته در این نوع سازه نسبت به دیگر انواع فلنچ ها متفاوت است. از این فلنج ها برای اتصال انواع لوله مانیسمان به یکدیگر استفاده میشود.

فلنچ پلی اتیلن چیست

آهنسنتر قصد دارد در ادامه فلنچ چیست به معرفی فلنچ پلی اتیلن بپردازیم این نوع فلنچ برای اتصال لوله های پلی اتیلن در ابعاد و سایزهای مختلف طراحی شده است. فلنج های پلی اتیلن انواع مختلفی دارند معروف ترین آن ها فلنچ های جوشی پلی اتیلن است. از این اتصالات در تاسیسات آب، گاز و غیره استفاده می کنند.

رینگ فلنچ چیست و چه کاربردی دارند

رینگ و فلنج

رینگ فلنج چیست. همان طور که قبلا اشاره کردیم این اتصالات در انواع مختلفی ساخته می شود که شامل: برجسته، مسطح، صفحه ای و شیار دار می باشند یکی از مهم ترین انواع فلنچ با صفحه اتصال رینگی است. معمولا قیمت این مدل اتصالات از دیگر نمونه ها بیشتر بوده و برای سرویس های با فشار و دمای بالا استفاده می شوند. از مزایایی این نوع اتصال دهنده ها عدم برخورد دو صفحه یا صورت فلنچ به یکدیگر است. طراحی این سازه ها به این شکل است که بر روی هر صفحه فلنچ یک رینگ تعبیه شده است. بدین ترتیب زمانی که دو فلنج روبروی همدیگر قرار می گیرند در میان آن ها یک رینگ قرار می گیرد که بعد از محکم کاری پیچ و مهره ها این رینگ ها تحت فشار قرار می گیرند و باعث آب بندی می شوند.

فلنچ اسلیپان چیست

یکی از متداول ترین نوع فلنچ چیست، فلنچ اسلیپان جزو رایج ترین اتصال دهنده ها است می توانید به راحتی آن ها را در انتهای یک لوله وصل کرد و بنا براحتیاج لوله، اتصالات یا تجهیزات دیگر را به آن متصل کرد. فلنچ اسلیپان به علت قیمت مناسب تر نسبت به فلنچ های جوشی گلودار بیشتر مورد توجه کاربران قرار می گیرد. در فلنچ های اسلیپان جوشکاری به این شکل است که هم در قسمت داخلی و هم در قسمت بیرونی جوشکاری فیلت انجام شده تا قدرت دوام و استحکام آن بالا برود.

فلنچ رزوه ای چیست

فلنچ چیست و چه انواعی دارد یکی از این نمونه ها فلنچ رزوه ای است که به جای استفاده از جوش از رزوه استفاده می شود. برای آب بندی این نوع فلنچ به تفلون مخصوص نیاز است. کاربرد این نوع فلنچ چیست؟ می توانیم از اتصال دهنده در زمینه خطوط فشار پایین و غیر سمی و غیر اشتعال زا استفاده می شود.

از آن جا که انتخاب فلنچ دارای ظرافت های خاصی است در صورت عدم آگاهی می توانید به با گرفتن شماره تلفن 48417-021  از مشاوره کارشناسان و مشاوران آهن سنتر بهره مند شوید. و در صورت تمایل میتوانید برای خرید انواع فلنج با بهترین قیمت با آهنسنتر تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *